Mówi: | Adam Rozwadowski |
Funkcja: | Dyrektor Areva Polska |
PGE stawia firmom nowe warunki w sprawie atomu
PGE, spółka odpowiedzialna za wybudowanie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, spotyka się z potencjalnymi dostawcami technologii jądrowej. – W porównaniu do poprzedniego programu działania PGE zmiana jest zasadnicza. Nie chodzi już tylko o wybudowanie elektrowni, ale o ofertę zintegrowaną: o sfinansowanie, budowę, licencję i prowadzenie elektrowni – informuje Adam Rozwadowski, dyrektor Areva Polska.
Mimo zasadniczych zmian zaproponowanych przez PGE Energia Jądrowa (PGE EJ – spółka zależna PGE, która odpowiada za realizację linii biznesowej związany z energetyką jądrową), Areva już dziś deklaruje, że weźmie udział w przetargu. Wraz z EDF jest gotowa do spełnienia wszystkich wymagań stawianych przez spółkę. Jednym z ważniejszych zagadnień jest kwestia finansowania inwestycji.
– Ani polska strona, ani zagraniczna nie będzie miała możliwości zapłacenia gotówką za całą inwestycję. Część funduszy będzie musiała pochodzić z kredytów. Dużą rolę odegrają agencje kredytowe, działające w różnych państwach. Projekt bezpieczny to taki, który wzbudza zaufanie. To też argument dla naszej oferty – podkreśla Adam Rozwadowski.
Areva ma gwarantować bezpieczeństwo – zarówno jeśli chodzi o technologię, zgodnie z którą miałaby zostać wybudowana elektrownia, jak i w przypadku finansowania. Marka firm tworzących konsorcjum ma pomóc w znalezieniu pieniędzy, w tym pochodzących z kredytów na sfinansowanie inwestycji. Koszt wybudowania jednej z dwóch elektrowni szacuje się nawet na 50 mld zł.
– EDF jest największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie. Sumując czas działania wszystkich funkcjonujących elektrowni jądrowych ma ponad półtora tysiąca lat doświadczenia. Areva wraz firmą EDF udowodniły już, że z sukcesem potrafią budować solidne partnerstwo z zagranicznymi graczami w Chinach i w RPA. Wraz z EDF odpowiadamy na potrzeby finansowe, kapitałowe i licencyjne przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce – zapewnia w wypowiedzi dla Agencji Informacyjnej Newseria Adam Rozwadowski.
Jednocześnie deklaruje, że w zależności od potrzeb, Areva z EDF wspomogą finansowo budowę elektrowni.
– Dużo będzie zależało od dokładnych sformułowań inwestora. My się do tego dostosujemy. I pomożemy w miarę naszych możliwości, a są one duże. Część wydatków na budowę elektrowni, zostanie pokryta z kapitału. A inna część prawdopodobnie z agencji kredytowych państwowych – wyjaśnia dyrektor Arevy.
Areva zaproponuje w przetargu reaktor EPR należący do generacji III +, czyli najnowocześniejszego typu.
– Jest on jest oparty na doświadczeniach kilkudziesięciu lat energetyki jądrowej we Francji i Niemczech. To jest wspólny projekt francusko-niemiecki. Został on w latach 90-tych ukończony w pierwszej swojej wersji w celu podwyższenia bezpieczeństwa reaktorów. Zużywa mniej uranu na kWh – komentuje Adam Rozwadowski.
Podczas podpisania listu intencyjnego z KGHM, Tauronem i Eneą, PGE EJ zapowiedziała, że zmieni warunki przetargu. Zamiast kilku przeprowadzi jeden zintegrowany, w ramach którego wybierze konsorcjum, które w jednym podejściu zaproponuje m.in. dostawcę technologii, generalnego wykonawcę i partnera strategicznego. Nowe warunki PGE EJ miała przedstawić również innym firmom, które zadeklarowały chęć udziału w tym projekcie: GE Hitachi czy Westinghouse.
Czytaj także
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-01-24: Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
- 2025-02-05: Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
- 2025-02-13: Adam Kszczot: Sportowcy, którzy nie wchodzą do finału podczas olimpiady, nie mają za co żyć. Nie dostają stypendium w kolejnym roku
- 2025-02-21: Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-09-13: Grupa PGE wciąż zwiększa wydatki na inwestycje. Po raz pierwszy przekroczyły 4,5 mld zł
- 2024-09-16: Ligowe mecze siatkarek w poprzednim sezonie obejrzało na trybunach ponad 210 tys. widzów. Sukcesy polskiej ligi przyciągają sponsorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.