Newsy

Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych

2011-12-17  |  13:10
Wszystkie newsy
Mówi:Małgorzata Kidawa-Błońska
Funkcja:Poseł
Firma:Platforma Obywatelska

Już po raz drugi w warszawskim Centrum Cybernetyki 2.2.2 spotkaliś się artyści rzemieślnicy na drugiej edycji Salonu Artystów Rzemiosła. Gościem honorowym targów była Małgorzata Kidawa Błońska, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i członkini Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Napewno jest to poparcie tych osób, które tworzą naszą kulturę. Bo nie wiem co się stało w ostatnich latach, że jeżeli mówimy rzemieślnik artysta to nie traktujemy tego, że są to osoby, które mogą i są artystami w tym najwyższym wymiarze. Przecież jak popatrzymy na Włochy, kto stworzył piękno Włoch – to właśnie rzemieślnicy artyści. To, że miasta tak wyglądają, że patrzymy na rzeźby, na wykończenia – to właśnie Ci ludzie. Jeżeli chodzimy do starych bibliotek i widzimy piękne książki – to rzemieślnicy artyści. I ja bym słowo artysta stawiała na pierwszym miejscu. Dlatego dobrze, że te zawody ginące w Europie mają szansę rozwoju w Polsce. I tak naprawdę to wiele z tych zwodów jest tylko w Polsce realizowanych - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jej obecność na targach związana była jeszcze z jednym ważnym wydarzeniem. Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych.

Wydaje mi się, że pierwszym dobrym krokiem jest to, że wraca odznaka „Mistrza Rzemiosła Artystycznego”. Artyści mają swoją Glorię Artis – Zasłużony dla kultury polskiej. Tutaj ważne jest aby tak samo honorować te osoby. Ważne jest pokazywanie tych zawodów bo wiedza o nich jest bardzo mała. Przychodząc koło takich małych zakładów nie wiemy, że tam postają wielkie dzieła sztuki - dodała Kidawa-Błońska.

Na targach wystawią się mistrzowie rzemiosła z całego kraju. Można kupować rękodzieło, zamawiać na wymiar i nawiązać kontakty. Swoje stoiska prezentują mistrzowie z takich dziedzin jak: krawiectwo i szewstwo miarowe, kaletnictwo artystyczne i stolarstwo artystyczne oraz złotnictwo i ceramika artystyczna.

Targi potrawają do niedzieli 18 grudnia. Kolejne spotkania artystów rzemieśliników planowane są w przyszłym roku m.in. w Łodzi.

Projekt realizowany przez: miasto st. Warszawa, Towarzystwo Amicus, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Prawie dwie trzecie nauczycieli ocenia, że COVID-19 negatywnie wpłynął na prestiż ich zawodu. Mimo to 78 proc. pedagogów odczuwa satysfakcję z pracy

Nauczyciele to jedna z grup zawodowych, które najmocniej odczuły negatywny wpływ pandemii. – Musieli radykalnie zmienić sposób pracy z uczniami oraz swoje metody nauczania. Zmieniły się też ich relacje w środowisku szkolnym – mówi Konrad Ciesiołkiewicz z Fundacji Orange. Prawie dwie trzecie pedagogów ocenia, że COVID-19 negatywnie wpłynął na postrzeganie w społeczeństwie ich grupy zawodowej, a coraz mniejszy prestiż zawodu i niskie zarobki wymieniają jako główne bolączki. Mimo to badania Fundacji Orange wskazują, że zdecydowana większość nauczycieli odczuwa satysfakcję z pracy. Zarówno nauczycielom, rodzicom, jak i uczniom zależy na tym samym: na prawdziwej i szczerej relacji.

Bankowość

Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości. Zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali

Galopująca inflacja i rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że Polacy rezygnują z trzymania oszczędności na lokatach i szukają alternatywy na rynku nieruchomości. Popyt rośnie, podobnie jak ceny, a analitycy spodziewają się utrzymania tego trendu. Tym bardziej że atrakcyjność inwestycyjna nieruchomości wzrosła nawet mimo pandemii i zawirowań na rynku najmu. Szczególnie dotyczy to segmentu nieruchomości premium. Wraz z większym popytem na lokale rośnie również zapotrzebowanie na usługi zarządzania nimi. Na trendzie tym zyskują wyspecjalizowane firmy, które zajmują się kompleksową obsługą inwestora, zarządzaniem najmem i wspierają późniejszy proces sprzedaży danej nieruchomości.

Prawo

Liczba niewypłacalności firm i postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce jest najwyższa w historii. W tym roku może jeszcze wzrosnąć

Jak podaje KUKE, kwiecień był drugim miesiącem z rzędu, w którym liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych wzrosła o ponad 200 w ujęciu rocznym. Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła w kwietniu 167, czyli o 568 proc. więcej niż przed rokiem. Analitycy wskazują, że lawinowy wzrost liczby takich postępowań to nie tylko efekt pandemii COVID-19, ale i wygodnej dla przedsiębiorców procedury uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Wprowadzona ustawami covidowymi forma bije rekordy popularności, wobec czego od grudnia zostanie na stałe wprowadzona do polskiego systemu. To pozytywna wiadomość dla firm w trudnej sytuacji finansowej. Zwłaszcza że w tym roku trzeba spodziewać się dalszego wzrostu liczby upadłości i restrukturyzacji, który będzie efektem chociażby wygaszania tarcz antykryzysowych i pomocy finansowej dla firm ze strony państwa.

Handel

Połowa Polaków pije na co dzień wodę mineralną. Nie wszyscy jednak wiedzą, co oznacza pH wody

Z badania na panelu Ariadna wynika, że połowa Polaków pije butelkowaną wodę niegazowaną, z czego 72 proc. codziennie lub prawie codziennie. Niewielu konsumentów jest jednak świadomych, jakie znaczenie ma jej pH. – Im wyższy poziom, tym więcej korzyści dla organizmu – podkreślają dietetycy i kosmetolodzy. Woda alkaliczna, o odczynie zasadowym powyżej 7,5 pH, lepiej nawadnia organizm i pomaga mu się szybciej zregenerować, co jest szczególnie ważne w czasie upałów i aktywności fizycznej. Do tego m.in. wspiera metabolizm, równowagę kwasowo-zasadową i nawilżenie skóry.