Newsy

Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych

2011-12-17  |  13:10
Wszystkie newsy
Mówi:Małgorzata Kidawa-Błońska
Funkcja:Poseł
Firma:Platforma Obywatelska

Już po raz drugi w warszawskim Centrum Cybernetyki 2.2.2 spotkaliś się artyści rzemieślnicy na drugiej edycji Salonu Artystów Rzemiosła. Gościem honorowym targów była Małgorzata Kidawa Błońska, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i członkini Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Napewno jest to poparcie tych osób, które tworzą naszą kulturę. Bo nie wiem co się stało w ostatnich latach, że jeżeli mówimy rzemieślnik artysta to nie traktujemy tego, że są to osoby, które mogą i są artystami w tym najwyższym wymiarze. Przecież jak popatrzymy na Włochy, kto stworzył piękno Włoch – to właśnie rzemieślnicy artyści. To, że miasta tak wyglądają, że patrzymy na rzeźby, na wykończenia – to właśnie Ci ludzie. Jeżeli chodzimy do starych bibliotek i widzimy piękne książki – to rzemieślnicy artyści. I ja bym słowo artysta stawiała na pierwszym miejscu. Dlatego dobrze, że te zawody ginące w Europie mają szansę rozwoju w Polsce. I tak naprawdę to wiele z tych zwodów jest tylko w Polsce realizowanych - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jej obecność na targach związana była jeszcze z jednym ważnym wydarzeniem. Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych.

Wydaje mi się, że pierwszym dobrym krokiem jest to, że wraca odznaka „Mistrza Rzemiosła Artystycznego”. Artyści mają swoją Glorię Artis – Zasłużony dla kultury polskiej. Tutaj ważne jest aby tak samo honorować te osoby. Ważne jest pokazywanie tych zawodów bo wiedza o nich jest bardzo mała. Przychodząc koło takich małych zakładów nie wiemy, że tam postają wielkie dzieła sztuki - dodała Kidawa-Błońska.

Na targach wystawią się mistrzowie rzemiosła z całego kraju. Można kupować rękodzieło, zamawiać na wymiar i nawiązać kontakty. Swoje stoiska prezentują mistrzowie z takich dziedzin jak: krawiectwo i szewstwo miarowe, kaletnictwo artystyczne i stolarstwo artystyczne oraz złotnictwo i ceramika artystyczna.

Targi potrawają do niedzieli 18 grudnia. Kolejne spotkania artystów rzemieśliników planowane są w przyszłym roku m.in. w Łodzi.

Projekt realizowany przez: miasto st. Warszawa, Towarzystwo Amicus, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Przez pandemię europejska branża motoryzacyjna nie wyprodukowała co najmniej 2 mln samochodów. Producenci aut i części mogą odczuwać skutki kryzysu przez kilka lat

Od popytu konsumenckiego na nowe samochody zależy to, jak szybko europejska branża motoryzacyjna poradzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią. – Branża motoryzacyjna jest szczególnie poszkodowana z uwagi na spadek popytu i zamknięcie fabryk. Niewykluczone, że firmy będą zmuszone zwalniać pracowników, a powrót do poziomu produkcji z czasów przed pandemią będzie trudny i długotrwały – mówi Jakub Faryś, prezes zarządu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Ratunkiem dla branży może być wsparcie ze strony rządów oraz Unii Europejskiej, które pobudzi popyt rynkowy na nowe samochody.

Bankowość

Trudniej o kredyt mieszkaniowy. Banki zaostrzają wymagania dotyczące wkładu własnego i wiarygodności kredytowej

Dane BIK pokazują, że w kwietniu spadła liczba i wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Banki udzieliły ich o 23 proc. mniej. Na początku maja jednak liczba zapytań o nowe kredyty hipoteczne wzrosła o 25 proc. w porównaniu do tygodnia wcześniej. W związku z pandemią polityka kredytowa banków się zaostrza, więc o kredyt będzie trudniej. Z drugiej strony kredytobiorcom sprzyja dwukrotna obniżka stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu, która oznacza, że z banku będzie można pożyczyć więcej. Nie ma jednak co liczyć, że ceny nieruchomości spadną.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Branża lotnicza w głębokim kryzysie. Po uruchomieniu połączeń ceny biletów mogą wzrosnąć

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach i tygodniach powróci część połączeń lotniczych, a na lotniskach i w samolotach będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. – Cała branża czeka na odmrożenie, bo dotychczasowe straty przewoźników globalnie szacowane są na 350 mld dol. – mówi Eryk Kłopotowski, ekspert ds. lotnictwa. Pytanie tylko, czy popyt na ich usługi będzie wystarczający, żeby zapewnić rentowność. Tym bardziej że ograniczenia w sprzedaży mogą spowodować wzrost cen biletów.

Handel

Małe firmy audytorskie w obliczu problemów. Szansą dla nich może być konsolidacja

Wprowadzenie wyśrubowanych międzynarodowych standardów badania audytorskiego oraz szczegółowych kontroli ze strony publicznego organu nadzoru powoduje, że usługi audytorskie drożeją. To paradoksalnie może być problem dla mniejszych firm badających sprawozdania finansowe małych podmiotów, bo przerzucenie na klientów rosnących kosztów pracy może skutkować utratą zleceń. To dlatego w branży biegłych rewidentów coraz wyraźniejsza jest tendencja do konsolidacji.