Newsy

Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych

2011-12-17  |  13:10
Wszystkie newsy
Mówi:Małgorzata Kidawa-Błońska
Funkcja:Poseł
Firma:Platforma Obywatelska

Już po raz drugi w warszawskim Centrum Cybernetyki 2.2.2 spotkaliś się artyści rzemieślnicy na drugiej edycji Salonu Artystów Rzemiosła. Gościem honorowym targów była Małgorzata Kidawa Błońska, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i członkini Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Napewno jest to poparcie tych osób, które tworzą naszą kulturę. Bo nie wiem co się stało w ostatnich latach, że jeżeli mówimy rzemieślnik artysta to nie traktujemy tego, że są to osoby, które mogą i są artystami w tym najwyższym wymiarze. Przecież jak popatrzymy na Włochy, kto stworzył piękno Włoch – to właśnie rzemieślnicy artyści. To, że miasta tak wyglądają, że patrzymy na rzeźby, na wykończenia – to właśnie Ci ludzie. Jeżeli chodzimy do starych bibliotek i widzimy piękne książki – to rzemieślnicy artyści. I ja bym słowo artysta stawiała na pierwszym miejscu. Dlatego dobrze, że te zawody ginące w Europie mają szansę rozwoju w Polsce. I tak naprawdę to wiele z tych zwodów jest tylko w Polsce realizowanych - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jej obecność na targach związana była jeszcze z jednym ważnym wydarzeniem. Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych.

Wydaje mi się, że pierwszym dobrym krokiem jest to, że wraca odznaka „Mistrza Rzemiosła Artystycznego”. Artyści mają swoją Glorię Artis – Zasłużony dla kultury polskiej. Tutaj ważne jest aby tak samo honorować te osoby. Ważne jest pokazywanie tych zawodów bo wiedza o nich jest bardzo mała. Przychodząc koło takich małych zakładów nie wiemy, że tam postają wielkie dzieła sztuki - dodała Kidawa-Błońska.

Na targach wystawią się mistrzowie rzemiosła z całego kraju. Można kupować rękodzieło, zamawiać na wymiar i nawiązać kontakty. Swoje stoiska prezentują mistrzowie z takich dziedzin jak: krawiectwo i szewstwo miarowe, kaletnictwo artystyczne i stolarstwo artystyczne oraz złotnictwo i ceramika artystyczna.

Targi potrawają do niedzieli 18 grudnia. Kolejne spotkania artystów rzemieśliników planowane są w przyszłym roku m.in. w Łodzi.

Projekt realizowany przez: miasto st. Warszawa, Towarzystwo Amicus, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Patronat Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Handel

Zmiany w procesie globalizacji szansą dla Polski. Coraz więcej firm będzie przenosić tu swoją produkcję

Osłabienie globalizacji spowolni rozwój światowej gospodarki, ale dla Polski może być szansą na rozwój. – Firmy na całym świecie będą szukały tanich miejsc produkcji, żeby obniżyć koszty działalności, ale będą rozsądnie wybierać lokalizacje – mówi Stefan Kawalec, prezes zarządu Capital Strategy. Dla wielu – przede wszystkim z Europy Zachodniej, lecz także z Azji – dobrą lokalizacją będzie właśnie Polska, ze względu na położenie w Europie Środkowej, przynależność do Unii Europejskiej i fakt, że wciąż mamy dużo niższe koszty pracy niż na Zachodzie.

Edukacja

Trwają prace nad nową ustawą o rzemiośle. Ma zmienić model edukacji i zwiększyć katalog zawodów branżowych

Nad ustawą o rzemiośle i kształceniu dualnym pracuje kilkudziesięcioosobowy zespół powołany z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju. Jego celem jest wypracowanie takiego sposobu kształcenia zawodowego, który byłby dostosowany do współczesnego rynku i pozwolił odpowiadać na potrzeby szybko zmieniającego się świata. Szkoły branżowe mają być powiązane m.in. ze specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz nowymi kierunkami: ekologią, elektromobilnością czy Przemysłem 4.0.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media i PR

Pandemia zaostrzyła kryzysy wizerunkowe w sieci. Polskie firmy nie są do nich przygotowane

Na całym świecie jest już niemal 4 mld aktywnych użytkowników mediów społecznościowych, a w czasie pandemii ponad połowa z nich zwiększyła swoją aktywność w sieci. To z kolei spowodowało, że obecne w internecie organizacje musiały od nowa budować swoje strategie komunikacyjne i częściej stawiać czoła sytuacjom kryzysowym. – Polskie firmy i instytucje nie są przygotowane do radzenia sobie z kryzysami wizerunkowymi w social mediach – ocenia Adam Łaszyn, prezes zarządu Alert Media Communications, autor książki „e-Kryzys. Jak zarządzać sytuacją kryzysową w internecie”. Jak podkreśla, większość z nich uczy się tego na własnych błędach, w sytuacji kryzysu reagując na gorąco, zamiast zawczasu się do niego przygotować. Właśnie z myślą o tej grupie powstała publikacja.

Ochrona środowiska

Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych deficytem wody. Spodziewane dramatyczne konsekwencje społeczne i gospodarcze

– W Polsce do 2025 roku kryzys wodny będzie się pogłębiał, później będzie już tylko gorzej. Biznesy wodochłonne oczywiście wiedzą o tych analizach i one będą wycofywać się od nas w kierunku krajów, gdzie ten kryzys wodny jest mniejszy – mówi Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact w Polsce. Jak wskazuje, Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie i na dodatek ma problem z jej magazynowaniem. Poziom retencji oscyluje wokół 6 proc., podczas gdy np. w Hiszpanii przekracza 40 proc. Jednak problem z niedoborem wody gwałtownie zaostrza się nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. – Konsekwencje będą potężne. To będzie wielka wędrówka ludów i prawdopodobnie wojna o wodę, zasoby i żywność – mówi ekspert.