Mówi: | Grzegorz Jarzębski |
Funkcja: | country head of sales |
Firma: | Siemens Financial Services w Polsce |
Polskie firmy przemysłowe zwiększyły konkurencyjność. Pomogły inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż
Polskie firmy przemysłowe z sektora MŚP zwiększają swoją konkurencyjność na rynku, co potwierdza najnowszy, piąty pomiar Indexu MiU (maszyn i urządzeń). Wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom od początku badania, notując wzrost do 52,92 pkt. Kluczowe znaczenie miały rosnąca aktywność sprzedażowa, modernizacja parków maszynowych oraz dywersyfikacja rynków zbytu. Ekspert Siemens Financial Services w Polsce podkreśla, że inwestycje w technologie i korzystanie z finansowania zewnętrznego odgrywają coraz większą rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw.
– Index MiU obrazuje, w jakiej kondycji do podejmowania rywalizacji rynkowej są wybrane branże z sektora przemysłowego. Pokazuje też, jak kształtuje się i zmienia w czasie zdolność do podejmowania aktywności eksportowej i generowania sprzedaży krajowej, m.in. poprzez inwestycje w maszyny i urządzenia. Aktualnie główny Index MiU wynosi niespełna 53 pkt i jest to wzrost o 1,5 pkt w porównaniu do poprzedniego pomiaru. To oznacza, że ankietowane przedsiębiorstwa nie tylko utrzymały poziom konkurencyjności, ale też zwiększyły swoją zdolność do konkurowania obecnie, jak i w perspektywie kolejnych miesięcy – mówi Grzegorz Jarzębski, country head of sales w Siemens Financial Services w Polsce.
Index MiU to cykliczne badanie, realizowane od 2020 roku na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. Jego celem jest określenie poziomu konkurencyjności firm przemysłowych z branży spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Indeks obrazuje również to, jak zmienia się w czasie ich zdolność do zwiększania aktywności eksportowej i sprzedaży krajowej, m.in. dzięki inwestycjom w maszyny i urządzenia. Zgodnie z najnowszym pomiarem Index MiU wynosi 52,92 pkt, co oznacza wzrost o 1,53 pkt w porównaniu do poprzedniego badania. Tym samym wartość Indexu MiU osiągnęła najwyższy poziom od początku realizowania pomiarów.
– Największy wpływ na wzrost tego indeksu miały zmiany w obszarze eksportu, sprzedaży krajowej oraz dywersyfikacji rynków zbytu – mówi Grzegorz Jarzębski.
Z piątej edycji badania, zrealizowanego na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce na grupie 300 małych i średnich firm z sektora przemysłowego, wynika, że wzrost konkurencyjności jest widoczny we wszystkich badanych branżach. Jednak największy wzrost odnotowały przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką metali – aktualny pomiar subindeksu dla tej branży wynosi 51,96 pkt, czyli o 2,41 pkt więcej w relacji do poprzedniego odczytu (49,55 pkt).
Lepszą pozycję do podejmowania rynkowej rywalizacji mają również przedsiębiorcy przetwarzający tworzywa sztuczne (wzrost z 51,47 do 53,15 pkt.). Z kolei najwyższy poziom zdolności do konkurowania w porównaniu z pozostałymi branżami po raz kolejny wykazały przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Aktualny subindeks dla tej branży wynosi 53,64 pkt i jest o 0,48 pkt wyższy od poprzedniego odczytu.
– Subindeks dla tej branży już drugi raz z rzędu notuje rekordowe wyniki, zwłaszcza w porównaniu do poziomu 40 pkt notowanych jeszcze kilka lat temu – mówi ekspert Siemens Financial Services w Polsce. – Największy wpływ na wynik tego subindeksu miał wzrost nakładów na odnowienia parków maszyn i urządzeń oraz wzrost aktywności eksportowej.
Kluczowym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność firm jest jakość oferowanych produktów – 45,7 proc. przedsiębiorstw uznało ją za swoją główną przewagę rynkową. Na drugim miejscu znalazła się terminowość dostaw (44 proc. wskazań), a co trzecia ankietowana firma wskazała najniższe ceny jako kluczowy atut. Istotnym aspektem pozostają również dobre relacje z kontrahentami, które wskazało 24,3 proc. respondentów.
– Jakość towarów jest najważniejszym czynnikiem budującym konkurencyjność, od początku prowadzenia pomiarów dla firm przemysłowych z sektora MŚP – mówi Grzegorz Jarzębski.
Na ogólny wzrost wartości piątej edycji Indexu MiU wpływ miał również wzrost nakładów przedsiębiorstw na odnowienia parku maszyn i urządzeń. Ponad 53,8 proc. firm deklaruje, że przy tego typu inwestycjach korzysta w różnej skali z finansowania zewnętrznego, z czego niemal 12 proc. wykorzystuje wyłącznie zewnętrzne środki. To wskazuje na coraz większą świadomość przedsiębiorców w zakresie konieczności modernizacji procesów produkcyjnych, co pozwala zwiększać efektywność i podnosić jakość produktów.
– Korzystanie z zewnętrznego finansowania od wyspecjalizowanej instytucji wspiera inwestycje w modernizację i rozwój parku maszynowego. Odpowiednio dobrane rozwiązania finansowe umożliwiają firmie zachowanie elastyczności i realizację inwestycji nawet bez konieczności angażowania kapitału własnego. Dzięki środkom zewnętrznym możliwe jest nie tylko unowocześnienie zakładu produkcyjnego, ale też efektywne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa, co pozytywnie wpływa na jego zdolność do skutecznej rywalizacji na rynku, nawet w obliczu wyzwań. Wykorzystanie zewnętrznego finansowania pozwala także przyspieszyć transformację firm w kierunku zrównoważonej produkcji – podsumowuje country head of sales w Siemens Financial Services w Polsce.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.