Newsy

Prezes Azotów Tarnów: osiągnęliśmy w 2011 r. rekordowy wynik

2012-01-27  |  06:30
Supernews
Mówi:Jerzy Marciniak
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Azoty Tarnów
  • MP4

    Grupa Azoty Tarnów oficjalne wyniki finansowe przedstawi 20 marca, jednak już dziś prezes Jerzy Marciniak ujawnia, że wynik finansowy za ubiegły rok jest rekordowy.

     - To był najlepszy rok dla Zakładów w Policach, dla Kędzierzyna, dla Tarnowa. Jak to skonsolidujemy – mimo że Police konsolidujemy od września, a Kędzierzyn w całym roku – to będzie to na pewno bardzo dobry wynik - zapewnia prezes Azotów Tarnów.

    Według niego to, czy spółka wypłaci dywidendę zależeć będzie od woli akcjonariuszy, jednak sam zarząd nie zamierza rekomendować jej wypłaty, bo w prospekcie emisyjnym w 2008 r. deklarował, że nie będzie jej przez kilka najbliższych lat wypłacał.

     - To jednak nie przeszkadzało akcjonariuszom zdecydować w 2009 o wypłacie. My taką deklarację złożyliśmy i musimy się tego trzymać, niezależnie od tego, co zrobią akcjonariusze z zyskiem - podkreśla prezes.

    Priorytetem jest teraz wybudowanie elektrociepłowni w ZAK, która ma być gotowa do 2016 roku. Prezes ujawnił, że już ma partnera z branży energetycznej do tej inwestycji. Na razie trudno jednak szacować jej wartość.

     - Nie doprecyzowaliśmy jeszcze czy to będzie 130 megawatów, czy 370, od tego zależy jaki będzie koszt. Ale to będzie inwestycja o wartości ok. 1 mld zł - szacuje prezes.

    Grupa wciąż wstrzymuje się z podjęciem decyzji o złożeniu oferty odbioru gazu z powstającego terminalu LNG w Świnoujściu.

     - Korzystamy z przejścia w Lasowie, tam już gaz kupujemy. Natomiast 3 lutego PGNiG uruchamia kopalnię gazu w Rylowej-Rajsko, to jest 40 km od naszych Zakładów w Tarnowie i stamtąd bezpośrednio rurociągiem będziemy mieli dostawy gazu do Zakładów, czyli będziemy mieli 60 proc. gazu zaazotowanego doprowadzonego bezpośrednio do fabryki poza systemem ogólnopolskim. To jest duży przywilej - uważa prezes Marciniak.

    Prezes zapewnia, że Grupa na razie nie planuje żadnych większych przejęć, bo wciąż trwa jej konsolidacja.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Infrastruktura

    Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

    W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

    Edukacja

    Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

    Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

    IT i technologie

    Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

    Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.