Newsy

Praca z przypadku?

2011-12-09  |  07:00
Wszystkie newsy
Mówi:JUSTYNA KOSTRZEWSKA
Funkcja:SPECJALISTA DS. PR I MARKETINGU
Firma:SZYBKOPRACA.PL

Aż 61% Polaków deklaruje, że o zajmowanym przez nich stanowisku zdecydował zbieg okoliczności: najczęściej pomoga w tym rekomendacja od znajomej osoby. Tylko jedna na 10 osób pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu Szybkopraca.pl.

Niewiele więcej deklaruje, że zadecydowało zainteresowanie dziedziną, w której zajmują się w pracy. Co ciekawe, tylko 17% ankietowanych wybrało swoją pracę ze względu na zarobki.

Badanie pokazuje również, że traktujemy firmę raczej jako miejsce tymczasowe.

- Ankietowani nie czuli się przywiązani do swoich obecnych firm. Chcieli zmienić pracę w ciągu kilku najbliższych miesięcy – tak odpowiedziało ok. 50% ankietowanych. Z kolei mniej osób chce pozostać w swoich firmach przez kolejne 2-3 lata lub na kolejne kilka lat - twierdzi autorka raportu, Justyna Kostrzewska z portalu Szybkopraca.pl.

To oznacza, że tylko ok. 35% pytanym warunki, zarobki i atmosfera w pracy podoba się na tyle, że na razie nie myślą o zmianie stanowiska. Przed taką decyzją powstrzymuje nas dodatkowo ciężka sytuacja na rynku pracy.

- Tu należy wskazać na okres kryzysu i tego, że na rynku pracy będzie coraz trudniej. W związku z tym bardziej doceniamy obecną pracę i bardziej się staramy - tak ten wynik tłumaczy Justyna Kostrzewska.

Z ankiety Szybkopraca.pl wynika, że pracownicy bardzo dużą wagę przywiązują do atmosfery w pracy. Co trzeci pytany twierdzi, że jest ona najważniejsza w ocenie ich zadowolenia z pracy. Na kolejnych miejscach wymieniani są dobrzy współpracownicy i wyrozumiałe szefostwo. Mniej uwagi poświęcamy za to czynnikom materialnym - zarobki są najważniejsze dla 25% pytanych.

Do pobrania

Czytaj także

Kalendarium

CES 2019

Farmacja

Liczba aptek spadła do poziomu sprzed 4 lat. W 2019 roku z rynku może zniknąć kolejnych 600 placówek

Przez ostatnich kilkanaście lat liczba aptek nieprzerwanie rosła. Rok 2018 jednak ten trend zakończył. Liczba otwarć aptek zmniejszyła się trzykrotnie, a liczba zamknięć pozostała na tym samym poziomie. Tym samym na koniec grudnia działało w Polsce nieco ponad 14,3 tys. aptek i punktów aptecznych, czyli o ponad pół tysiąca mniej niż rok wcześniej – wynika z danych IQVIA. W tym roku z rynku może zniknąć kolejnych 500–600 placówek. Dla aptek, które pozostaną na rynku, oznacza to coraz większe obroty.

Konsument

Natrętny telemarketing na celowniku UODO. Konsumenci nieostrożnie udzielają zgody na przetwarzanie swoich danych

Niechcianych telefonów od telemarketerów można uniknąć. UODO przypomina, że należy przykładać większą wagę do tego, gdzie, komu i w jakich okolicznościach udzielamy zgody na przetwarzanie informacji o sobie. W trakcie rozmowy z telemarketerem można też zażądać usunięcia swoich danych przez firmę albo odnotowania sprzeciwu wobec przetwarzania ich w celach marketingowych. Mając informację o tym, kto jest administratorem naszych danych osobowych, można złożyć do UODO skargę na bezprawne działania. 

Prawo

Inwestycje w Polsce mogą nabrać tempa. Potrzebne stabilne prawo i polityka imigracyjna

Po załamaniu w 2016 roku i dłuższym zastoju inwestycje w ostatnich kwartałach przyspieszyły. W 2018 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,3 proc. wobec 3,9 proc. rok wcześniej. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, której nie da się budować tylko na konsumpcji. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców wstrzymuje się z inwestowaniem, m.in. ze względu na niepewne otoczenie regulacyjne i niekorzystną sytuację na rynku pracy. Jak podkreśla prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, rząd musi przestać fundować przedsiębiorcom legislacyjny rollercoaster i jak najszybciej wdrożyć politykę migracyjną, która pozwoli uzupełnić luki kadrowe.