Mówi: | Małgorzata Morańska |
Funkcja: | specjalista ds. PR i marketingu |
Firma: | Europ Assistance Polska |
Przy zakupie polisy turystycznej Polacy kierują się już nie tylko ceną. Głównie patrzą na zakres świadczeń
O wyborze polisy turystycznej decyduje nie tylko cena (56 proc.), lecz także zakres świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela (78 proc.) – wynika z badania Europ Assistance. Każda polisa – nawet z bardzo wysokimi sumami ubezpieczenia – zawiera wyłączenia. Eksperci radzą, żeby zapoznać się z nimi przed wyjazdem, by uniknąć rozczarowania i ewentualnych strat finansowych.
Dla ubezpieczających się turystów najbardziej użyteczne świadczenia to organizacja i pokrycie kosztów leczenia (87 proc.) i transport medyczny (67 proc.) – tak wskazali pytani przez firmę Europ Assistance.
– Są polisy, które mają bardzo wysokie sumy ubezpieczenia i gwarantują nam bardzo duże zwroty kosztów leczenia i transportu do kraju oraz rozszerzają odpowiedzialność ubezpieczyciela. Trzeba jednak pamiętać, że w polisach zawsze są jakieś wyłączenia – mówi Małgorzata Morańska z Europ Assistance.
Dołączane do każdej polisy Ogóle Warunki Ubezpieczenia (OWU) określają sytuacje, podczas których firma może odmówić udzielenia pomocy czy wypłaty odszkodowania. W ten sposób ubezpieczyciele zdejmują z siebie odpowiedzialność np. za zdarzenia wynikające z winy właściciela polisy.
– Odmowa realizacji polisy ma miejsce najczęściej, gdy nieszczęśliwy wypadek za granicą spowodowany był na przykład spożywaniem alkoholu albo amatorskim uprawianiem sportów, a dokument nie obejmował takich ryzyk i zdarzeń – wskazuje Morańska.
Podstawę do wyłączenia odpowiedzialności stanowi również podróż do kraju, gdzie panuje epidemia lub też do miejsc objętych konfliktem, gdzie zdarzają się ataki czy zamieszki.
– Firma może odmówić wtedy wypłaty odszkodowania bądź pomocy, ponieważ ubezpieczony udał się do tego kraju na własną odpowiedzialność – mówi Morańska.
Na zakres umowy ubezpieczenia powinny zwrócić szczególną uwagę osoby przewlekle chore.
– Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania i pomocy, gdy nieszczęśliwy wypadek nastąpi z powodu przyjmowanych leków, wystąpienia objawów choroby przewlekłej czy gorszego samopoczucia – twierdzi Morańska. – Warto, aby osoby przewlekle chore, udając się na urlop, rozszerzyły polisę o zdarzenia wynikające z ich przypadłości.
Jak podkreśla, turysta w każdej chwili – również już na wyjeździe – może rozszerzyć zakres posiadanej polisy. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciele nie robią tego od razu.
– Ubezpieczyciele stosują wówczas kilkudniową karencję. Oznacza to, że nowa polisa zacznie nas chronić dopiero w ciągu 2-3 dni od daty zakupu – podkreśla przedstawicielka Europ Assistance.
Eksperci radzą, by przed wyjazdem zapoznać się ze szczegółami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Przypadek, kiedy ubezpieczyciel odmówi turyście pomocy i zwrotu kosztów, może oznaczać dla niego poważne konsekwencje finansowe. Przykładowo, jak wynika z danych Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa, nagła wizyta z bolącym zębem w prywatnym gabinecie w Chorwacji to koszt ok. 250 euro. Natomiast przetransportowanie pacjenta z Turcji do Polski lotem sanitarnym kosztuje ok. 18 tys. euro.
Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela są możliwe również w przypadku takich sytuacji, jak zagubienie bagażu.
Czytaj także
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-25: Anna Powierza: W wakacje jadę z córką pod namiot rozkładany na dachu samochodu. Będziemy nad samym brzegiem jeziora
- 2025-06-11: ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach
- 2025-06-04: Rynek nieprzygotowany do wdrożenia systemu kaucyjnego. Może się opóźnić nawet o kilka miesięcy
- 2025-06-09: Do 2030 roku liczba plastikowych opakowań w e-handlu modowym może się podwoić. Ich udział najszybciej rośnie w Polsce
- 2025-05-26: Dyrektywa o przejrzystości płac zmniejszy lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Obniży za to skłonność pracodawców do podwyżek
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-19: Poparcie dla UE rekordowo wysokie, mimo wzrostu populizmu. Społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.