Mówi: | Adam Struzik |
Funkcja: | Marszałek Województwa Mazowieckiego |
Mazowsze będzie oszczędzać energię
Większa efektywność energetyczna i inwestycje w odnawialne źródła to pomysły władz Mazowsza na inteligentne zarządzanie energią. Na energetykę niskoemisyjną region może otrzymać kilkaset milionów euro z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Nakłady własne będą wysokie, ale powinny się zwracać z oszczędności zużycia energii - uważa marszałek województwa Adam Struzik.
Zmniejszenie zużycia energii to cel podpisanego Mazowieckiego Paktu na Rzecz Oszczędności Energii.
- To jest umowa, w której różni partnerzy publiczni, społeczni i prywatni zgadzają się na dobrowolną współpracę po to, by Mazowsze było regionem o racjonalnym wykorzystaniu różnych źródeł energii, byśmy mogli rozbudowywać nowe źródła energii, głównie odnawialne, zarówno te, które są już powszechnie stosowane, jak wiatr, biomasa, słońce czy mniej stosowane jak geotermia, ale też bardzo nowoczesne, jak energia z odnawialnych źródeł drugiej generacji, czyli z odpadów - wymienia marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Pakt podpisały, oprócz władz województwa, również przedstawiciele Funduszu Ochrony Środowiska, naukowcy oraz dostawcy energii: RWE Polska, Energa i PGNiG. Do porozumienia dołączą również PGE Energia Odnawialna i PKN Orlen. Wszystko po to, by energetyka na Mazowszu była zarządzana w inteligentny sposób.
- Chcemy, by technologie wykorzystywane w nowych inwestycjach były technologiami, które prowadzą do mniejszego zużycia energii i jej efektywniejszego wykorzystania. To jest też porozumienie, które będzie służyło wspólnemu budowaniu planów energetycznych - od szczebla najniższego: w gminie, przedsiębiorstwie aż po ten szczebel regionalny, łącznie z bilansem energii w całym regionie - wyjaśnia Adam Struzik.
Według danych Mazowieckiej Agencji Energetycznej, Mazowsze jest obok Śląska największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce. Zużycie energii jest o połowę większe w przeliczeniu na 1 mieszkańca niż jeszcze 10 lat temu.
- Mamy deficyt ok. 1 tys. MW i musimy tę energię importować z innych regionów, a nawet krajów - podkreśla marszałek województwa.
Podpisany pakt ma służyć nie tylko realizacji strategii rozwoju Mazowsza do roku 2020, ale będzie również pomagał w racjonalnym wykorzystaniu pieniędzy unijnych. Marszałek województwa szacuje, że w latach 2014-2020 na rozwój energetyki niskoemisyjnej UE przeznaczy kilkaset milionów euro. Jednocześnie zapewnia, że środki własne do współfinansowanych z Unią projektów będą pochodzić z poczynionych oszczędności.
- Szereg rozwiązań, np. wymiana technologii oświetlenia pozwoli sfinansować te inwestycje, np. zakup nowoczesnych urządzeń oświetleniowych z oszczędności, które powstaną na skutek zmniejszenia zużycia energii, czyli z płacenia mniejszych rachunków - mówi Adam Struzik.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-24: Dekarbonizacja coraz ważniejsza w strategiach polskich firm. Branże energochłonne liderem takich inwestycji
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
- 2024-09-02: Firmy produkcyjne w Polsce przechodzą zieloną transformację. Działania te są kluczowe dla ograniczenia śladu środowiskowego i rozwoju biznesu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.