Mówi: | Adam Struzik |
Funkcja: | Marszałek Województwa Mazowieckiego |
Mazowsze będzie oszczędzać energię
Większa efektywność energetyczna i inwestycje w odnawialne źródła to pomysły władz Mazowsza na inteligentne zarządzanie energią. Na energetykę niskoemisyjną region może otrzymać kilkaset milionów euro z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Nakłady własne będą wysokie, ale powinny się zwracać z oszczędności zużycia energii - uważa marszałek województwa Adam Struzik.
Zmniejszenie zużycia energii to cel podpisanego Mazowieckiego Paktu na Rzecz Oszczędności Energii.
- To jest umowa, w której różni partnerzy publiczni, społeczni i prywatni zgadzają się na dobrowolną współpracę po to, by Mazowsze było regionem o racjonalnym wykorzystaniu różnych źródeł energii, byśmy mogli rozbudowywać nowe źródła energii, głównie odnawialne, zarówno te, które są już powszechnie stosowane, jak wiatr, biomasa, słońce czy mniej stosowane jak geotermia, ale też bardzo nowoczesne, jak energia z odnawialnych źródeł drugiej generacji, czyli z odpadów - wymienia marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Pakt podpisały, oprócz władz województwa, również przedstawiciele Funduszu Ochrony Środowiska, naukowcy oraz dostawcy energii: RWE Polska, Energa i PGNiG. Do porozumienia dołączą również PGE Energia Odnawialna i PKN Orlen. Wszystko po to, by energetyka na Mazowszu była zarządzana w inteligentny sposób.
- Chcemy, by technologie wykorzystywane w nowych inwestycjach były technologiami, które prowadzą do mniejszego zużycia energii i jej efektywniejszego wykorzystania. To jest też porozumienie, które będzie służyło wspólnemu budowaniu planów energetycznych - od szczebla najniższego: w gminie, przedsiębiorstwie aż po ten szczebel regionalny, łącznie z bilansem energii w całym regionie - wyjaśnia Adam Struzik.
Według danych Mazowieckiej Agencji Energetycznej, Mazowsze jest obok Śląska największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce. Zużycie energii jest o połowę większe w przeliczeniu na 1 mieszkańca niż jeszcze 10 lat temu.
- Mamy deficyt ok. 1 tys. MW i musimy tę energię importować z innych regionów, a nawet krajów - podkreśla marszałek województwa.
Podpisany pakt ma służyć nie tylko realizacji strategii rozwoju Mazowsza do roku 2020, ale będzie również pomagał w racjonalnym wykorzystaniu pieniędzy unijnych. Marszałek województwa szacuje, że w latach 2014-2020 na rozwój energetyki niskoemisyjnej UE przeznaczy kilkaset milionów euro. Jednocześnie zapewnia, że środki własne do współfinansowanych z Unią projektów będą pochodzić z poczynionych oszczędności.
- Szereg rozwiązań, np. wymiana technologii oświetlenia pozwoli sfinansować te inwestycje, np. zakup nowoczesnych urządzeń oświetleniowych z oszczędności, które powstaną na skutek zmniejszenia zużycia energii, czyli z płacenia mniejszych rachunków - mówi Adam Struzik.
Czytaj także
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-04-16: Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-02-11: Nowe inicjatywy KE będą odpowiedzią na kryzys konkurencyjności. Pomóc ma przemysł zielonych technologii
- 2025-02-05: Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.