Mówi: | dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska |
Firma: | Katedra Audiologii i Foniatrii, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu |
W Warszawie powstało pierwsze w Polsce centrum głosu dla profesjonalistów
Schorzenia aparatu mowy i problemy z emisją głosu to częste dolegliwości m.in. mówców, śpiewaków i nauczycieli. Do skutecznego leczenia niezbędna jest szybka diagnoza. W Warszawie otwarto właśnie Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS, gdzie można się poddać diagnostyce, terapii i rehabilitacji aparatu mowy. Jest to pierwsza w Polsce placówka oferująca kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie ochrony i leczenia głosu.
Na problemy z głosem narażeni są przede wszystkim nauczyciele, wykładowcy, śpiewacy, artyści i dziennikarze. Eksperci podkreślają, że wiele osób wymaga terapii, która pomoże im w odpowiedni sposób zadbać o głos.
Nowe Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS to ośrodek, który oferuje kompleksową opiekę lekarską osobom, dla których głos jest narzędziem pracy.
– Opracowaliśmy program diagnostyczno-terapeutyczno-rehabilitacyjny przeznaczony dla osób, które pracują głosem. Stworzyliśmy zespół, który jest w stanie przeprowadzić bardzo sprawną i rzetelną diagnostykę. Mamy zaplecze terapeutyczno-rehabilitacyjne, które skupia logopedów, psychologów, terapeutów głosu, i mamy zaplecze fizykoterapeutyczne, gdzie istnieje możliwość przeprowadzenia terapii manualnych w zakresie obręczy barkowej i szyi oraz zabiegów wspomagających w obrębie narządu głosu – mówi agencji Newseria dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska, laryngolog, audiolog i foniatra.
Narząd głosotwórczy to wyjątkowo czuły instrument w ludzkim organizmie. Istnieje wiele czynników powodujących zaburzenia emisji głosu i zmieniających jego brzmienie. Nieprawidłowe nawyki, takie jak garbienie się, powodują upośledzenie pracy mięśni krtani, a tym samym zaburzają czynność mówienia. Dużym problemem jest przekrzykiwanie, częste w pracy nauczyciela lub wykładowcy akademickiego, będące główną przyczyną przewlekłych chrypek.
Zdarzają się jednak także zmiany organiczne w krtani, np. guzki głosowe, polipy fałdów głosowych, zmiany obrzękowe, zmiany przerostowe. Są one często skutkiem nieprawidłowego sposoby wytwarzania głosu lub nadużywania go. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do utrwalenia zmian, wówczas konieczne jest wykonanie zabiegów fonochirurgicznych.
– To jest zestaw bardzo precyzyjnych zabiegów w obrębie fałdów głosowych, w wyniku których przywracamy właściwą, prawidłową funkcję głosową, oszczędzając mechanizm wibracyjny fałdów głosowych, który gwarantuje wytworzenie głosu. Ponieważ jesteśmy częścią Centrum Słuchu i Mowy, które ma placówki w całej Polsce, mamy również do dyspozycji zaplecze szpitalne, co umożliwiło nam rozszerzenie działalności również na leczenie chirurgiczne pacjentów, którzy takiej pomocy będą potrzebowali – mówi dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska.
Możliwość przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych jest bardzo ważna, zapewnia bowiem kompleksową opiekę nad pacjentem. W zakresie diagnostyki, która zazwyczaj zabiera więcej czasu, Centrum Głosu dla Profesjonalistów jest w stanie przyjąć ok. 25 osób dziennie. W dwóch pozostałych gabinetach równolegle przyjmowani będą natomiast pacjenci poddawani procesom terapeutycznym i rehabilitacyjnym. Tych placówka może przyjąć nawet 70 dziennie. Twórcy Centrum uważają, że jest duże zapotrzebowanie społeczne na tego typu usługi medyczne.
– Nasza oferta kierowana jest przede wszystkim do środowisk twórczych, dlatego planujemy, że nasz ośrodek będzie również otwarty w soboty i niedziele, ponieważ wiele wydarzeń artystycznych ma miejsce właśnie w weekendy. W ten sposób nasi pacjenci w trudnych chwilach, przed ważnym zadaniem lub tuż po nim, będą mieli zapewnioną opiekę – mówi dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska.
Otwarcie Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS zbiega się z obchodzonym 16 kwietnia Światowym Dniem Głosu.
Czytaj także
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.