Relacja z prezentacji raportu CEED Institute: Afryka - Europa: nowe otwarcie w globalnej rozgrywce ekonomicznej
Transformacja Afryki, która dokonała się w ciągu ostatniej dekady, emocjonuje analityków i biznesmenów na całym świecie. Fenomen ten był też przedmiotem gorącej dyskusji podczas prezentacji najnowszego, trzeciego już raportu CEED Institute, zaprezentowanego 7 maja 2013 w podczas seminarium eksperckiego zorganizowanego w Klubie Polskiej Rady Biznesu.
Raport Afryka - Europa: nowe otwarcie w globalnej rozgrywce ekonomicznej, przedstawia najważniejsze trendy gospodarcze, polityczne i społeczne Afryki Subsaharyjskiej w zestawieniu z analizą perspektyw inwestycyjnych i możliwości zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw z Europy, a w szczególności Europy Środkowo-Wschodniej. Prezentacja raportu miała miejsce podczas seminarium, w którym udział wzięli prof. Witold Orłowski, ekonomista i wykładowca ekonomiczny, dr hab. Killion Munyama, poseł na Sejm RP oraz Philip Mibenge, Współzałożyciel Polsko-Afrykańskiej Izby Gospodarczej.
Afrykańska gorączka
Zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w ciągu najbliższych pięciu lat, dziesięć z dwudziestu najszybciej rozwijających się gospodarek będzie pochodzić z Afryki Subsaharyjskiej. Kwitną rynki towarowe, dynamicznie rozwijające się rynki konsumenckie przyciągają nowych inwestorów zagranicznych, gwarantując jedne z najwyższych na świecie zwrotów z inwestycji. Pomimo to, afrykański pejzaż gospodarczy nie jest usłany różami. Niepewność polityczna, korupcja, niewyobrażalna biurokracja, brak porządku prawnego i niska wydajność pracy sprawiają, że inwestorzy zachowują dystans wobec ogólnego zachwytu Afryką.
„Polska jest krajem, którego przedsiębiorczość i siła ekonomiczna rodziła się w trudnych warunkach transformacji. Dzisiaj te doświadczenia są naszym eksportowym know-how, który pozwala nam na ekspansję na rynkach wschodzących i szybko rozwijających się. Dzięki temu możemy skutecznie rywalizować nie tylko w naszym regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ale także w Afryce” – powiedział Jan Kulczyk, założyciel CEED Institute.
Trzy prędkości
W raporcie CEED Institute kompleksowo zaprezentowano najważniejsze trendy gospodarcze, polityczne i społeczne Afryki Subsaharyjskiej. Państwa tego regionu zostały pogrupowane w trzy kategorie, których nazwy pochodzą od nazw znanych afrykańskich zwięrząt: gepardów, guźców i krokodyli. Gepardy to najszybciej rozwijające się kraje, które charakteryzują się względną stabilnością polityczną i znaczną poprawą otoczenia biznesowego. Po przeciwnej stronie tego zestawienia plasują się guźce, symbolizujące kraje, które są niestabilne i odznaczają się niepewnymi prognozami co do wzrostu gospodarczego i rozwoju. „Środkową” kategorię stanowią krokodyle, czyli kraje, których przyszłość jest niepewna, ale które mogą oferować lukratywne możliwości biznesowe. Kraje sklasyfikowane w tej grupie osiągnęły różne wyniki w rozwoju gospodarczym, politycznym czy społecznym.
W raporcie przeanalizowano także strategie państw rozwijających się inwestujących w Afryce oraz modele biznesowe wykorzystywane przez ich przedsiębiorców. Podkreślono również wagę działań dyplomatycznych oraz wskazano na pasywność regionu Europy Środkowo–Wschodniej i brak chęci do rozwijania relacji z Afryką Subsaharyjską, bez względu na to, że to właśnie ten region posiada szereg przewag konkurencyjnych, które de facto mogą taką aktywność znacznie ułatwić. Brak kolonialnych obciążeń i pozytywny bądź neutralny wizerunek regionu Europy Środkowo-Wschodniej, większa chęć do podejmowania ryzyka biznesowego, to tylko niektóre z cech wyróżniających przedsiębiorców tego regionu przy próbie zaistnienia na kontynencie afrykańskim.
Pomimo różnych prędkości, z jakimi rozwijają się gospodarki Afryki Subsaharyjskiej oraz licznych ryzyk, które napotykają inwestorzy, region ten pozostanie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania na świecie. Zdaniem autorów raportu przedsiębiorstwa z Europy Środkowo-Wschodniej nie powinny ignorować tej szansy, ponieważ cena pasywności, w sytuacji gdy cały świat bierze udział w wyścigu o inwestycje w Afryce, może być zbyt wysoka.
O CEED Institute
CEED Institute, think – tank założony przez Jana Kulczyka w 2010 r., którego celem jest promocja osiągnięć i potencjału gospodarczego państw Europy Środkowej i Wschodniej. Celem CEED Instytute jest upowszechnianie idei oraz projektów dążących do podniesienia efektywności oraz konkurencyjności regionu.
Trzeci raport CEED Institute: Afryka Subsaharyjska nowym kierunkiem inwestycyjnym dla polskiego biznesu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.