Relacja z prezentacji raportu CEED Institute: Afryka - Europa: nowe otwarcie w globalnej rozgrywce ekonomicznej
Transformacja Afryki, która dokonała się w ciągu ostatniej dekady, emocjonuje analityków i biznesmenów na całym świecie. Fenomen ten był też przedmiotem gorącej dyskusji podczas prezentacji najnowszego, trzeciego już raportu CEED Institute, zaprezentowanego 7 maja 2013 w podczas seminarium eksperckiego zorganizowanego w Klubie Polskiej Rady Biznesu.
Raport Afryka - Europa: nowe otwarcie w globalnej rozgrywce ekonomicznej, przedstawia najważniejsze trendy gospodarcze, polityczne i społeczne Afryki Subsaharyjskiej w zestawieniu z analizą perspektyw inwestycyjnych i możliwości zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw z Europy, a w szczególności Europy Środkowo-Wschodniej. Prezentacja raportu miała miejsce podczas seminarium, w którym udział wzięli prof. Witold Orłowski, ekonomista i wykładowca ekonomiczny, dr hab. Killion Munyama, poseł na Sejm RP oraz Philip Mibenge, Współzałożyciel Polsko-Afrykańskiej Izby Gospodarczej.
Afrykańska gorączka
Zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w ciągu najbliższych pięciu lat, dziesięć z dwudziestu najszybciej rozwijających się gospodarek będzie pochodzić z Afryki Subsaharyjskiej. Kwitną rynki towarowe, dynamicznie rozwijające się rynki konsumenckie przyciągają nowych inwestorów zagranicznych, gwarantując jedne z najwyższych na świecie zwrotów z inwestycji. Pomimo to, afrykański pejzaż gospodarczy nie jest usłany różami. Niepewność polityczna, korupcja, niewyobrażalna biurokracja, brak porządku prawnego i niska wydajność pracy sprawiają, że inwestorzy zachowują dystans wobec ogólnego zachwytu Afryką.
„Polska jest krajem, którego przedsiębiorczość i siła ekonomiczna rodziła się w trudnych warunkach transformacji. Dzisiaj te doświadczenia są naszym eksportowym know-how, który pozwala nam na ekspansję na rynkach wschodzących i szybko rozwijających się. Dzięki temu możemy skutecznie rywalizować nie tylko w naszym regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ale także w Afryce” – powiedział Jan Kulczyk, założyciel CEED Institute.
Trzy prędkości
W raporcie CEED Institute kompleksowo zaprezentowano najważniejsze trendy gospodarcze, polityczne i społeczne Afryki Subsaharyjskiej. Państwa tego regionu zostały pogrupowane w trzy kategorie, których nazwy pochodzą od nazw znanych afrykańskich zwięrząt: gepardów, guźców i krokodyli. Gepardy to najszybciej rozwijające się kraje, które charakteryzują się względną stabilnością polityczną i znaczną poprawą otoczenia biznesowego. Po przeciwnej stronie tego zestawienia plasują się guźce, symbolizujące kraje, które są niestabilne i odznaczają się niepewnymi prognozami co do wzrostu gospodarczego i rozwoju. „Środkową” kategorię stanowią krokodyle, czyli kraje, których przyszłość jest niepewna, ale które mogą oferować lukratywne możliwości biznesowe. Kraje sklasyfikowane w tej grupie osiągnęły różne wyniki w rozwoju gospodarczym, politycznym czy społecznym.
W raporcie przeanalizowano także strategie państw rozwijających się inwestujących w Afryce oraz modele biznesowe wykorzystywane przez ich przedsiębiorców. Podkreślono również wagę działań dyplomatycznych oraz wskazano na pasywność regionu Europy Środkowo–Wschodniej i brak chęci do rozwijania relacji z Afryką Subsaharyjską, bez względu na to, że to właśnie ten region posiada szereg przewag konkurencyjnych, które de facto mogą taką aktywność znacznie ułatwić. Brak kolonialnych obciążeń i pozytywny bądź neutralny wizerunek regionu Europy Środkowo-Wschodniej, większa chęć do podejmowania ryzyka biznesowego, to tylko niektóre z cech wyróżniających przedsiębiorców tego regionu przy próbie zaistnienia na kontynencie afrykańskim.
Pomimo różnych prędkości, z jakimi rozwijają się gospodarki Afryki Subsaharyjskiej oraz licznych ryzyk, które napotykają inwestorzy, region ten pozostanie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania na świecie. Zdaniem autorów raportu przedsiębiorstwa z Europy Środkowo-Wschodniej nie powinny ignorować tej szansy, ponieważ cena pasywności, w sytuacji gdy cały świat bierze udział w wyścigu o inwestycje w Afryce, może być zbyt wysoka.
O CEED Institute
CEED Institute, think – tank założony przez Jana Kulczyka w 2010 r., którego celem jest promocja osiągnięć i potencjału gospodarczego państw Europy Środkowej i Wschodniej. Celem CEED Instytute jest upowszechnianie idei oraz projektów dążących do podniesienia efektywności oraz konkurencyjności regionu.

Trzeci raport CEED Institute: Afryka Subsaharyjska nowym kierunkiem inwestycyjnym dla polskiego biznesu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.