Mówi: | Dariusz Wąs |
Funkcja: | wiceprezydent Szczecina |
Szczecin wschodzącą gwiazdą outsourcingu
- Powstaje wiele biurowców, powierzchni biurowej do wynajęcia. To jest jeden element. Poza tym jako samorząd staramy się wspierać najemców i poszukiwać wspólnie z nimi inwestorów, bo to jest bardzo ważne dla Szczecina, bo dzięki temu powstają miejsca pracy - tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Dariusz Wąs, wiceprezydent Szczecina.
W stolicy województwa zachodniopomorskiego dzięki outsourcingowi pracę znalazło ponad 1200 osób. Pracują dla firm z sektora BPO (Business Process Outsourcing), czyli wysoko innowacyjnych firm zajmujących się obsługą wybranych procesów biznesowych oraz SSC (Shared Services Centers), czyli firm wykonujących m.in. zadania księgowe, finansowe, IT, HR..
- To bardzo dobre miejsca pracy, zarówno jeśli chodzi o wynagrodzenia, ale też o wiedzę, know-how, które te firmy przekazują mieszkańcom Szczecina. To jest szczególnie ważne dla młodego pokolenia, dla absolwentów szkół wyższych, ponadgimnazjalnych. To jest szansa dla młodego pokolenia, które wchodzi na rynek pracy i ma już kontakt z pierwszą pracą - mówi wiceprezydent miasta.
Część firm działających w branży outsourcingowej korzysta z modelu współpracy z uczelniami zamawiając i współfinansując potrzebne kierunki. Zdaniem władz miasta to zwiększa szanse młodych ludzi na dobrą pracę i start w dorosłe życie.
- Wykonujemy szeroką paletę takich usług, która czerpie z zasobów w naszym mieście, korzysta głównie z absolwentów naszych szkół wyższych. Władze uczelni są gotowe na moderowanie odpowiednich programów, które by służyły podjęciu pracy przez młodych ludzi zaraz po ukończeniu studiów - zdradza rozmówca Newserii.
Wiceprezydent Wąs zdradza, że miasto zamierza agresywnie walczyć o kolejnych inwestorów. Strategia miasta zakłada, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba miejsc w tym sektorze wzrośnie dwukrotnie. Ma w tym pomóc m.in. ułatwienie procedur wymaganych do rozpoczęcia działalności na terenie miasta.
- Traktujemy każdego inwestora, małego czy dużego, z kapitałem zagranicznym lub polskim, bardzo poważnie. Stworzyliśmy bardzo profesjonalny team do obsługi takich inwestorów. To są menedżerowie projektu. W jednym miejscu można załatwić wszelkie formalności albo uzyskać potrzebną pomoc - twierdzi Wąs.
Jego zdaniem międzynarodowe korporacje są zainteresowane zlecaniem części prac w Polsce, bo tu mogą liczyć na dobrze wykształconą i tanią kadrę. Ale wiele z nich zniechęcają liczne obciążenie.
- Na pewno musimy uelastycznić Kodeks Pracy i możliwości zatrudniania, bo to jest kluczowy element. 70 proc. kosztów outsourcingu to są koszty pracy, więc każde ułatwienie przekłada się na efektywność takiego przedsięwzięcia - wyjaśnia wiceprezydent miasta.
Dziś w Szczecinie bez pracy jest 9 proc. mieszkańców. W porównaniu z innymi regionami to bardzo dobry wynik. Władze miasta podkreślają, że gdyby nie outsourcing to ten wskaźnik mógłby być o wiele wyższy - szczególnie wśród młodych ludzi, pomiędzy 25-35 rokiem życia.
Czytaj także
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-10-09: Qczaj: Siedem lat temu pod wpływem jesiennej chandry rozpocząłem swoją karierę. Teraz dostaję od życia dużo fajnych niespodzianek
- 2024-10-08: Magda Bereda: Chcę się totalnie poświęcić muzyce. Właśnie Piotr Rubik w Miami, a ja w Warszawie tworzymy wspólną płytę
- 2024-09-24: Firmy dostosowują biura do nowych realiów na rynku pracy. Coraz częściej są miejscem spotkań i budowania relacji
- 2024-09-23: Monika Miller: Troszkę odeszłam z polskiego show-biznesu, bo ja nie do końca do niego pasuję. Na co dzień nie czytam i nie mówię po polsku
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-10-04: Anna Głogowska: Długo wstydziłam się stanąć na scenie teatralnej. Teraz zaczynam myśleć o sobie jako o aktorce
- 2024-09-18: Anna Głogowska: W samym środku lata wyjechałam na wakacje do Egiptu. Temperatura powietrza sięgała 43, a wody 38 stopni
- 2024-10-01: Monika Mrozowska: Wcieliłam się w rolę prowadzącej formatu youtubowo-instagramowego. Testuję menu w restauracjach i rozmawiam z ciekawymi gośćmi
- 2024-09-12: Sektor kosmiczny potrzebuje nowych pracowników. To szansa dla młodych inżynierów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.