Mówi: | Beata Stelmach |
Funkcja: | Wiceminister Sprawa Zagranicznych |
Wiceminister spraw zagranicznych: To surowce przesądzają o konkurencyjności w świecie
– Przejęcie Quadry przez KGHM pokazuje, że możliwy jest dziś dostęp do surowców na całym świecie – uważa Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych. Jak podkreśla, sukces przedsięwzięcia świadczy również o tym, że takie transakcje wymagają wielu wysiłków i zarządczego sprytu, bo poszczególne kraje bronią swoich dostępu do swoich zasobów. – To surowce dziś przesądzają o konkurencyjności w świecie – dodaje wiceminister.
Globalna gospodarka stwarza szansę dla krajów, które nie posiadają własnych złóż. To jednak wcale nie oznacza, że zapewnienie sobie bezpieczeństwa surowcowego jest proste.
– Dziś w globalnej gospodarce nie ma problemu z dostępem do zasobów złóż na drugim końcu świata. Problem polega na tym, w jaki sposób być na tyle konkurencyjnym i na tyle podjąć wyzwanie, by po te surowce sięgnąć – mówi Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych.
I dodaje, że to nie jest łatwe wyzwanie. Surowce naturalne to dziś jeden z warunków konkurencyjności w globalnej gospodarce. Dlatego poszczególne kraje, bogate w surowce, bronią dostępu do swoich złóż, zwłaszcza tych, które występują w ograniczonym stopniu.
– Myślę, że wszystko jest w zasięgu ręki, ale tylko teoretycznie. Dziś konkurencja globalna powoduje, że wielu wysiłków i starań, a także sprytu zarządczego potrzeba, by te efekty osiągnąć - uważa Beata Stelmach.
O tym, że można osiągnąć sukces w pozyskiwaniu rynku surowcowego poza granicami własnego kraju świadczy przejęcie przez KGHM kanadyjskiej Quadry.
– W globalnej gospodarce można sięgać po te zasoby, stając się uczestnikiem danego rynku. Transakcja KGHM pokazuje taką drogę, gdzie poprzez przejęcie firmy nastąpiło przejęcie również złóż w Kanadzie, USA i w Chile – mówi wiceminister.
Dzięki zagranicznej ekspansji KGHM Polska zyskuje dostęp nie tylko do ponad 100 tysięcy ton miedzi rocznie, ale również do dużych zasobów srebra, platyny, palladu, niklu i molibdenu. Zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju jest jednym z celów spółki.
–- My jesteśmy bogatym krajem, chociażby w zasoby gazu niekonwencjonalnego. Podejmujemy te wyzwania i rozpoczynamy eksploatację, a wkrótce również, mam nadzieję, produkcję - podkreśla Beata Stelmach.
Również lubiński koncern zamierza inwestować w gaz łupkowy. Na poszukiwania i wydobycie surowca nie tylko w Polsce chce w najbliższym czasie przeznaczyć 600 mln zł.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjami ze względu na niestabilność prawa. Zdaniem przedsiębiorców deregulacja to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na przesunięcie zamrożonych w bankach pieniędzy na inwestycje i zwiększy konkurencyjność polskich firm.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.