Mówi: | Roman Dmowski |
Funkcja: | podsekretarz stanu |
Firma: | Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji |
Zmiany w cyberprzestrzeni. MAC wprowadza w urzędach procedury bezpieczeństwa i powołuje pełnomocników
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadza rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo informatyczne w administracji. W poszczególnych urzędach powoływani są pełnomocnicy ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, organizowane są szkolenia. Trwają też prace nad stworzeniem katalogu zasad, które powinny być przestrzegane przy budowie nowych systemów – na rozwijanie e-administracji w nowej perspektywie będą do wykorzystania duże środki.
– Administracja dostrzega to, że świat się zmienił i że teraz żyjemy w świecie cyfrowym, w którym jednym z najważniejszych elementów jest zapewnienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Roman Dmowski, wiceminister administracji i cyfryzacji. – Koncentrujemy się na podniesieniu poziomu świadomości i kompetencji w poszczególnych urzędach, gdzie powoływani są pełnomocnicy do spraw bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Resort organizuje dla nich szkolenia i konferencje.
Zapotrzebowanie na ich doradztwo będzie rosło, bo w nowej perspektywie unijnej będą powstawać nowe systemy informatyczne. Tylko w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa na tworzenie i rozwój e-usług przewidziano ok. 4 mld złotych.
– Ważne jest to, by już projektując system, myśleć o bezpieczeństwie jego funkcjonowania – zauważa Dmowski. – W ministerstwie rozpoczęliśmy właśnie prace nad zasadami, które powinny być przestrzegane podczas budowy nowych systemów. Pierwszy krok już wykonaliśmy – przygotowaliśmy pryncypia architektury korporacyjnej. Teraz chcemy rozszerzyć je o reguły związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni.
Jak podkreśla, MAC w porozumieniu z różnymi instytucjami pracuje nad krótkoterminowym planem działań, który określi jakiego typu mechanizmy i systemy należy stworzyć, aby podnieść bezpieczeństwo cybernetyczne.
– Z jednej strony będą to działania związane z samą infrastrukturą, czyli systemami ułatwiającymi monitorowanie zagrożeń – zapowiada Roman Dmowski. – Z drugiej strony będą to działania związane z edukacją i podnoszeniem kompetencji. Będziemy prowadzić zajęcia poruszające tematykę szeroko pojętego społeczeństwa informacyjnego zarówno dla pełnomocników bezpieczeństwa w poszczególnych urzędach, jak i dzieci i młodzieży. Obecnie ministerstwo ogłasza konkursy, które mają na celu realizację tych zadań.
W czerwcu ubiegłego roku rząd przyjął dokument „Polityka ochrony cyberprzestrzeni RP”. Działania prowadzone obecnie przez MAC oparte są na jego założeniach, ale w przyszłości będzie je regulować ustawa.
– Na szczeblu europejskim trwają prace nad dyrektywą, która ma podnieść bezpieczeństwo na poziomie całej UE – informuje Dmowski. – Po ich zakończeniu w Polsce powstanie regulująca te kwestie ustawa. Jest to natomiast sprawa przyszłości.
Czytaj także
- 2025-07-09: GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-07-08: Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy
- 2025-06-27: Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku
- 2025-06-24: Nie brakuje przeciwników zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. Obawiają się, że paradoksalnie zagrozi to bezpieczeństwu Europy
- 2025-07-11: Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-18: Większość Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro. Problemem może być brak dobrej komunikacji
- 2025-07-10: UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
- 2025-06-11: Wiceprzewodniczący PE: Polska prezydencja zapewniła UE stabilność w niepewnych czasach. Wiele inicjatyw dotyczyło obronności
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.