Mówi: | Rafał Sionkowski |
Funkcja: | ekspert ds. produktów kartowych |
Firma: | Bank Pekao SA |
Na zimowe ferie za granicą warto zabrać kartę wielowalutową. Może znacznie zmniejszyć koszty wyjazdu
Wyjazd na ferie zimowe planuje 14 proc. Polaków. Zdecydowana większość z nich podczas zagranicznych podróży będzie płacić gotówką. Najczęściej kupują walutę przed wyjazdem w kantorze. Tylko 34 proc. decyduje się na kartę, przede wszystkim w obawie przed prowizją lub niekorzystnym przewalutowaniem. Dlatego na rynku pojawiła się karta walutowa, która podczas wyjazdu automatycznie przełącza się między walutami. W ofercie są też pakiety dla podróżujących gwarantujące ubezpieczenie w podróży.
– Podczas wyjazdów zagranicznych, takich jak zbliżające się ferie zimowe, w naszych portfelach króluje gotówka, najczęściej wymieniona w pobliskim kantorze. Jest z nią jednak wiele problemów – trzeba dokładnie oszacować kwotę, której potrzebujemy, ponieważ oddając pieniądze z powrotem do kantoru, w wyniku zmiany kursów poniesiemy dodatkowe koszty. Jeśli natomiast zostanie nam bilon, to w ogóle będzie problem z jego oddaniem – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Rafał Sionkowski, ekspert w zakresie produktów kartowych w Banku Pekao SA.
Większość Polaków nie ufa kartom płatniczym podczas zagranicznych podróży. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Banku wynika, że 28 proc. osób za najwygodniejszą formę płatności za granicą uważa walutę wymienioną w polskim kantorze. Co czwarty Polak wskazał wypłatę gotówki w bankomacie za granicą. Sondaż przeprowadzony na zlecenie Visa pokazuje, że podczas zagranicznych wyjazdów z karty korzysta 34 proc. osób. Przy podróżach po Polsce odsetek ten wzrasta do 61 proc.
– Jednym z głównych powodów niekorzystania z kart jest obawa przed dodatkową prowizją, jaka może zostać naliczona. Boimy się niekorzystnych, często podwójnych przewalutowań, jakie bank pobiera podczas transakcji. Mamy też obawy, że jadąc w odległe miejsce, transakcje kartowe w ogóle nie będą tam honorowane. Pokutuje także mit, że z gotówką w portfelu czujemy się bezpieczni i bardziej kontrolujemy wydatki – tłumaczy Sionkowski.
Z myślą o podróżujących banki coraz częściej oferują karty walutowe, przeważnie w euro lub dolarach. Bank Pekao SA oferuje jedną kartę, która obsługuje rachunki w czterech walutach – oprócz euro i dolarów amerykańskich, również funty i franki szwajcarskie. Część banków nie wydaje karty do takich kont, inne jednak umożliwiają przełączenie karty do konta w złotych, która działa też do konta walutowego. Można to zrobić na stałe lub tylko na czas zagranicznej podróży. Wystarczy wówczas zasilić konto jedną z wybranych walut. Nie trzeba też każdorazowo informować banku o wyjeździe, prosząc o „przepięcie” do karty konta w danej walucie.
– Jeśli jedziemy na narty do Włoch i na lotnisku w Warszawie płacimy kartą za kawę, to ta kwota zostaje automatycznie pobrana z naszego rachunku złotowego. Po wylądowaniu w Mediolanie bądź w Bergamo płacimy 20 euro tą samą kartą wielowalutową, a kwota zostaje pobrana z naszego rachunku bez żadnej ingerencji, wszystko dzieje się automatycznie. Nie jest to więc nasza dodatkowa karta, na co dzień używamy jej jako standardowej karty złotowej, natomiast wyjeżdżając, automatycznie przełącza się ona na kartę walutową – tłumaczy przedstawiciel Banku Pekao.
Płatność kartą wielowalutową za granicą może się okazać najtańszą opcją, bo nie ponosi się dodatkowych prowizji za przewalutowanie transakcji. Korzystanie z kart złotowych może spowodować, że koszt wyjazdu znacznie wzrośnie. Do kosztów przewalutowania po niekoniecznie korzystnym kursie dochodzi często prowizja za takie operacje, co może zwiększyć ich koszty nawet o kilkanaście procent. Dla budżetu może to oznaczać znaczny uszczerbek w wysokości od 3 do nawet 11 proc.
Przy kartach walutowych warto płacić bezpośrednio u sprzedawcy. Wypłata gotówki z bankomatu może się okazać bardzo kosztowna, bo większość transakcji wiąże się z dodatkową prowizją, niezależnie od wypłacanej kwoty.
– Zawsze przed wyjazdem należy sprawdzić opłaty i prowizje, jakimi możemy zostać obciążeni, i usługi, do których mamy dostęp w swoim banku. Można to sprawdzić w taryfie opłat i prowizji lub dzwoniąc na infolinię banku – przypomina Rafał Sionkowski.
Jak wynika z rankingu przygotowanego przez portal ekontobankowe.pl, rachunki walutowe są prowadzone przez większość działających banków. Różnią się oprocentowaniem, opłatami za prowadzenie, za karty płatnicze, za przelewy, za korzystanie z bankomatów czy koniecznością posiadania konta osobistego w konkretnej instytucji finansowej. Na rynku dostępne są też rozwiązania, które łączą kartę walutową z dodatkowymi ułatwieniami dla podróżujących.
– Mamy usługę wymiany walut, dzięki której klienci w szybki i bezpieczny sposób mogą wymienić walutę w bankowości elektronicznej Pekao24. Do niektórych rachunków dodajemy ubezpieczenie w podróży za granicą, które gwarantuje, że nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów opieki medycznej czy transportu medycznego – wyjaśnia Sionkowski.
Czytaj także
- 2025-04-02: Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.