Mówi: | Krzysztof Piątek |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Polski Związek Organizatorów Turystyki |
Najtańsze loty będą po majówce
Wyjątkowo długi majowy weekend sprzyja branży turystycznej. Miejsca w samolotach czarterowych są już sprzedane na ten okres, a statystyki pokazują, że Polacy nie rezygnują z zagranicznych wycieczek.
Z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki wynika, że 15-ty tydzień br. przyniósł wzrost liczby rezerwacji o 42,8 proc. i klientów o 33,7 proc. w stosunku do 15-go tygodnia 2011. A szczyt sezonu przypada na czas od końca roku szkolnego, czyli od 20 czerwca do końca sierpnia.
- W Polsce sezonowość jest dużym problemem dla działalności organizatorów turystyki - mówi Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.
Choć zdarzają się i inne atrakcyjne terminy. Najbliższy z nich przypada na weekend majowy - wystarczy wówczas wziąć trzy dni urlopu i mamy dziewięć dni wypoczynku.
- Szczęśliwe rozłożenie dni wolnych od pracy powoduje, że ten termin jest niezmiernie atrakcyjny. Wszystkie oferty na ten okres się sprzedały. Weekend majowy stanowi również oficjalne rozpoczęcie sezonu letniego, szczególnie w czarterach - dodaje Krzysztof Piątek.
Miejsca w samolotach czarterowych latających w majowy weekend są już w całości sprzedane. Jednak po tym terminie, a przed końcem roku szkolnego mamy do czynienia ze spadkiem liczby klientów.
- To jest trudna walka o rozsądne zapełnienie miejsc w samolotach - podsumowuje prezes PZOT.
Wszystkim chcącym wyjechać, Krzysztof Piątek poleca właśnie ten okres jako niezmiernie atrakcyjny cenowo.
- Tak niskich stawek, jak na wyjazdy majowe czy na początku czerwca, nie ma w ciągu całego roku. Ponieważ jest dużo miejsc w samolotach czarterowych i są trudności z ich zapełnieniem, stąd zarówno organizatorzy, hotelarze i inni, działający w turystyce, są skłonni przy zerowych marżach, zapewnić rozsądne wykorzystanie ofert - zapewnia prezes PZOT.
Z najnowszego raportu Związku wynika, że w tym roku Polacy najchętniej w sezonie letnim wybierają wypoczynek w Turcji, Grecji, Egipcie, Hiszpanii i Bułgarii. Aktualne trendy na rynku sprzedaży turystyki wyjazdowej świadczą o tym, że Polacy wracają do Tunezji. Brak wszelkich doniesień o ewentualnych zamieszkach, informacje o pokojowym przebiegu transformacji ustrojowej sprawiły, że znacząco rośnie liczba gości, którzy zarezerwowali wyjazd do tego kraju.
Czytaj także
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-29: Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa
- 2025-04-18: Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie
- 2025-04-07: Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku
- 2025-05-08: Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-07: Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.