Mówi: | Jan Bondar |
Funkcja: | Rzecznik prasowy |
Firma: | Główny Inspektorat Sanitarny |
Polskie kąpieliska mają światowy standard, ale jest ich zbyt mało
Polskie kąpieliska są w bardzo dobrym stanie – zapewnia Główny Inspektorat Sanitarny. Problemem jest za to mała ich liczba. Wynika to z wysokich kosztów ich utrzymania. Funkcjonują również tzw. miejsca przeznaczone do kąpieli, które nie muszą spełniać rygorystycznych unijnych przepisów. GIS zaleca, by stosować się do komunikatów organizatorów takich miejsc.
– Kąpieliskami są w bardzo dobrym stanie, to są już kąpieliska o zachodnim standardzie. Jest ich niewiele ponad 200 i to jest największy problem, dlatego że od kilku lat, kiedy wdrożono przepisy unijne dotyczące kąpielisk, gminy niechętnie chcą je organizować – przyznaje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Dodaje, że najwięcej kąpielisk jest nad morzem. 28 z nich otrzymało w tym roku tzw. błękitne flagi, czyli wyróżnienia przyznawane przez mającą siedzibę w Danii Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. Zwraca ona uwagę nie tylko na czystość wody, ale na całość organizacji infrastruktury kąpieliska, w tym również na zagadnienia związane z ekologią i edukacją.
Organizacja kąpieliska to jednak kosztowne przedsięwzięcie. Bondar zauważa, że potrzebna jest nie tylko czysta woda, ale i cała infrastruktura. Organizatorzy muszą także kontrolować tzw. profil wodny, czyli dbać o stan wody również poza sezonem.
– Koszt organizacji kąpieliska jest stosunkowo wysoki dla gminy. Jeśli gmina nie jest stuprocentowo pewna, że gospodarka wodno-ściekowa na tym terenie jest w porządku, że nikt nie wylewa nieczystości, to raczej się na organizację kąpieliska nie decyduje – podkreśla Bondar.
Dla tych gmin, które nie chcą ponosić kosztów organizacji kąpielisk GIS kilka lat temu stworzył osobne przepisy. Tzw. miejsca przeznaczone do kąpieli nie muszą spełniać wyśrubowanych unijnych przepisów, przez co można je zorganizować taniej. Oznacza to jednak, że ich jakość może być niższa.
– Chodziło o to, żeby inaczej nazywając coś, co w domyśle jest tym samym, ominąć przepisy unijne tak, żeby przede wszystkim akweny śródlądowe mogły organizować wypoczynek i żeby ten wypoczynek był pod jakąkolwiek kontrolą – tłumaczy Bondar.
Rzecznik GIS-u zaleca, by wszyscy korzystający z kąpielisk i miejsc przeznaczonych do kąpieli niezwłocznie informowali o zauważonych zanieczyszczeniach. Organizatorzy takich miejsc mają obowiązek utrzymywania porządku, a w razie poważnych problemów można złożyć skargę do Inspekcji Ochrony Środowiska.
By uniknąć kąpieli w zanieczyszczonej i niebezpiecznej wodzie należy stosować się do komunikatów. Bondar podkreśla, że jeśli organizator kąpieliska lub właściwy powiatowy inspektor sanitarny wydają zakaz kąpieli, to zawsze ma on powód.
– Jeśli nie ma żadnych ostrzeżeń, to nie widzę powodu, żeby nie korzystać ze słońca, z wody i żeby miło spędzać czas – podsumowuje rzecznik GIS.
Czytaj także
- 2024-12-12: Powodzie, susze i zanieczyszczenie rzek to największe zagrożenia wodne dla Polski. Brakuje specjalistów w tej dziedzinie
- 2025-01-15: Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
- 2025-01-16: Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-15: Trwa jesienna fala COVID-19. Według GIS jest najwięcej zachorowań od dwóch lat
- 2024-10-08: Państwowa Inspekcja Pracy nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w umowach cywilnoprawnych. Reforma tej instytucji ma to zmienić
- 2024-10-23: Nowe przepisy mają poprawić sytuację osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracy
- 2024-11-05: Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
- 2024-09-13: Przez betonozę miasta coraz częściej zmagają się ze skutkami powodzi błyskawicznych. Rozwiązaniem jest zwiększanie terenów zielonych
- 2024-09-06: Polska kolejny rok z rzędu boryka się z suszą. Problemy mają rolnicy w 13 województwach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.