Mówi: | Anna Ratajczak |
Funkcja: | specjalista ds. marketingu internetowego |
Firma: | Meritum Bank |
Tanie podróżowanie możliwe dzięki propozycjom z internetu
Tanie podróżowanie staje się coraz popularniejsze. Zwłaszcza, że pojawia się coraz więcej oryginalnych sposobów, by oszczędzać na wakacjach. Nazwy takie jak carpooling czy couchsurfing brzmią nieco tajemniczo, jednak oznaczają proste sposoby na mniejsze wydatki bez jednoczesnego odmawiania sobie wakacyjnych przyjemności. W planowaniu tanich wakacji nieoceniony okazuje się internet.
– Carpooling polega na podwożeniu swoich znajomych, przyjaciół czy też ludzi zupełnie obcych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Anna Ratajczak, specjalista ds. marketingu internetowego w Meritum Bank. – Osoby takie zbierają się w społeczności, np. na carpooling.pl, otodojazd.pl czy blablacar.pl. Tam można spotkać osoby, który jadą do konkretnej destynacji i z którymi możemy podzielić się kosztami przejazdu.
Carpooling to nienowy pomysł. Szczególną popularnością cieszył się on w okresie kryzysu paliwowego lat 70-tych w Stanach. W kraju tym nadal działają specjalne pasy ruchu dla samochodów przewożących minimum dwie osoby (tzw. HOV – z ang. High Occupancy Vehicle).
Rośnie także popularność couchsurfingu, czyli wzajemnego udostępniania sobie noclegów. Na specjalnie przeznaczonych do tego stronach internetowych możemy znaleźć sobie nocleg w danym miejscu. Nie płacimy jednak właścicielom mieszkania gotówką, ale udostępniamy im nocleg u siebie.
– Warunkiem jest znalezienie osób, które chcą nam wynająć pokój i w te same wakacje odwiedzić nasze miasto i nocować u nas. Jeśli więc np. mieszkamy w Trójmieście możemy zaprosić ludzi z Amsterdamu i przyjechać do nich w drugim miesiącu wakacji – tłumaczy Ratajczak.
Carpooling i couchsurfing to nie jedyne metody na wakacyjną oszczędność.
– Również przy planowaniu lotu nieoceniony okazuje się internet. W sieci możemy porównać koszty różnych opcji. Sporo oszczędzają osoby, które decydują się na lot w dniach roboczych. W weekendy ceny są znacznie wyższe – zauważa Ratajczak. – Kolejna sprawa to odpowiedni wybór lotniska, gdyż często loty na lotniska położone daleko od centrum są tańsze – dodaje.
Jak podkreśla, to jednak może okazać się tylko pozorną oszczędnością, ponieważ po przylocie na takie lotnisko musimy dodatkowo zapłacić za przejazd autobusem lub taksówką do centrum miasta.
Dobrym sposobem na wakacyjne oszczędności może być przesunięcie urlopu na miesiące, w których ceny są niższe, takie jak październik czy listopad. Specjalistka Meritum Bank radzi też szukać dodatkowych środków na wakacyjny wyjazd w codziennym życiu. Prostą metodą na zaoszczędzenie kilkuset złotych może być choćby odstawienie samochodu na czas wakacji i poruszanie się po mieście komunikacją miejską.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-02-19: Superluksusowy Maybach już po polskiej premierze. Fanki motoryzacji wieszczą powrót mody na kabriolety
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2025-01-07: Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.