Mówi: | Andrzej Piotrowski |
Funkcja: | Ekspert ds. rynku telekomunikacyjnego |
Firma: | Centrum im. Adama Smitha |
UKE przygotowuje się do zorganizowania aukcji na szybki internet mobilny w paśmie 800 MHz
Po rozstrzygnięciu przetargu na pasmo częstotliwości 1800 MHz, Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym roku chce ogłosić i rozstrzygnąć aukcję na rezerwację częstotliwości w drugim paśmie umożliwiającym oferowanie szybkiego dostępu do internetu w technologii LTE – 800 MHz. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na czwarty kwartał. Andrzej Piotrowski, ekspert ds. rynku telekomunikacyjnego z Centrum im. Adama Smitha przestrzega, że forma aukcji może doprowadzić do składania zbyt wysokich, niekorzystnych ostatecznie dla konsumentów ofert.
– Aukcja, w której jedynym czynnikiem są środki finansowe, jest czymś najmniej istotnym z punktu widzenia rozwijania obszarów dla nowych technologii i na pewno nie jest w interesie użytkownika – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Piotrowski.
Ekspert Centrum im. Adama Smitha podkreśla, że walka o pasmo 800 MHz będzie zacięta, bo te częstotliwości mają nieco lepsze parametry niż pasmo 1800 MHz.
– To są częstotliwości o lepszych warunkach propagacji, tzn. że one dają nieco większy zasięg, o parę kilometrów, a więc łatwiej jest pokryć większy obszar kraju za niższą cenę – mówi Piotrowski.
Potwierdza to rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacek Strzałkowski, który podkreśla, że częstotliwości z pasma 800 MHz są najbardziej atrakcyjne, a na dodatek będą to ostatnie dostępne częstotliwości do rozwoju mobilnego internetu LTE. Andrzej Piotrowski zauważa jednak, że o ile w początkowym okresie zasięg będzie dużą zaletą, to po stworzeniu rynku na dostęp do internetu LTE intensywne wykorzystywanie pasma może spowodować spadek możliwości przesyłania danych.
Według Piotrowskiego właśnie możliwość szybkiego wykorzystania tych nowych możliwości zmotywuje operatorów do zaciętej walki w aukcji. Przestrzega on jednak przed taką metodą przydzielania częstotliwości. Jak przypomina, licytacja może doprowadzić do sytuacji podobnej do tej, która miała miejsce w 2000 roku w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Licytowano wtedy dostęp do obiecującej technologii UMTS. Operatorzy, bojąc się przewidywanej przez media i specjalistów marginalizacji firm, które przegrają w przetargu, oferowali bardzo wysokie kwoty. W Niemczech sumaryczna wylicytowana kwota była równa ok. 2,5 proc. PKB.
Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekuje bardzo dużego zainteresowania częstotliwościami i dużej konkurencji cenowej. Jacek Strzałkowki przypomina, że w rozstrzygniętym w ubiegłym tygodniu przetargu na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz także zostały zaoferowane bardzo duże kwoty. Pięć zwycięskich ofert – trzy firmy P4 (operator Playa) oraz dwie PTC (T-Mobile) – przyniesie budżetowi państwa łącznie ponad 950 mln zł. UKE cieszy się, że operatorzy są w stanie zaoferować więcej niż zakładano, a aukcja na częstotliwości z pasma 800 MHz przyniesie znaczne korzyści budżetowe.
– Być może jest to w interesie beneficjentów instrumentów budżetowych, ale tych jest bardzo wielu i ciężko będzie jednoznacznie powiedzieć, kto na tym skorzysta – mówi o aukcji Piotrowski.
Według niego ostatecznie operatorzy przerzucą wysokie koszty nabycia częstotliwości na konsumentów.
UKE pracuje obecnie nad koncepcją przeprowadzenia aukcji. Po raz pierwszy taka procedura będzie realizowana na podstawie prawa telekomunikacyjnego. Kiedy aukcja ruszy nie wiadomo, ale Urząd chce ją rozstrzygnąć w IV kwartale 2013 r.
Czytaj także
- 2025-02-20: Ubóstwo dotyka prawie miliona dzieci w Polsce. Głód i niedożywienie jednym z najpoważniejszych objawów
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-09-09: Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
- 2024-09-04: Poza systemem edukacji może być kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci w Polsce. Od września duża część z nich trafiła do polskich szkół
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-06-04: Nowe systemy biletowe muszą lepiej chronić dane osobowe pasażerów. To cenny łup dla cyberprzestępców
- 2024-05-16: Nadchodzi kumulacja inwestycji finansowanych ze środków UE. Wykonawcy muszą się przygotować na problemy z dostępnością kadr i zasobów
- 2024-02-22: Rozwój technologii nie idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To zagrożenie dla ochrony danych osobowych
- 2024-01-23: Małe i średnie firmy mogą dostać unijne dofinansowanie do ochrony własności intelektualnej. Polscy przedsiębiorcy wśród najbardziej zainteresowanych tym wsparciem w UE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.