Mówi: | Łukasz Kulesza |
Funkcja: | dyrektor Biura Rozwoju Usług Finansowych |
Firma: | Poczta Polska |
W połowie roku we wszystkich placówkach Poczty Polskiej będzie można zapłacić kartą
Poczta Polska rozstrzygnęła przetarg na dostawę i obsługę 8,5 tys. terminali POS, które w połowie roku zostaną zainstalowane we wszystkich własnych placówkach Poczty Polskiej. Klienci od czerwca będą mogli zapłacić kartą Visa lub MasterCard za zakup znaczków czy przesyłkę za pobraniem.
– W ostatni piątek rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na dostawę terminali POS i obsługę płatności kartowych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Kulesza, dyrektor Biura Rozwoju Usług Finansowych w Poczcie Polskiej. – Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum eService i PKO BP. Już pod koniec czerwca w placówkach pocztowych będzie można płacić kartą.
Najkorzystniejsza oferta opiewała na 12 mln zł. Na przełomie I i II kwartału w 200 placówkach ma zostać przeprowadzony test systemu, natomiast docelowo terminale będą instalowane we wszystkich placówkach własnych Poczty Polskiej. Usługa ma być dostępna dla klientów od połowy roku.
– Nie będzie żadnych ograniczeń kwotowych, będziemy przyjmować także mikropłatności – deklaruje Łukasz Kulesza. – Płacić kartą będziemy mogli np. za znaczki, paczki pobraniowe, a także wpłaty na rachunki, tj. opłaty za energię, gaz, podatki.
Poczta przyjmować będzie płatności kartami działającymi w systemach Visa i MasterCard. Klienci dysponujący kartami zagranicznych banków będą mogli rozliczyć płatność w swojej walucie.
– Na terminalach będą możliwe do zakupienia wszystkie produkty i usługi, które do tej pory świadczyliśmy, czyli również doładowania telefonów czy wypłata gotówki – zapewnia dyrektor Biura Rozwoju Usług Finansowych w Poczcie Polskiej.
Poczta zaproponuje klientom usługę cashback, czyli możliwość wypłaty gotówki do wysokości 300 zł przy okazji płatności kartą. Pieniądze będzie można wypłacić także bez dokonywania płatności kartą. Jak podkreślają przedstawiciele Poczty Polskiej, jest to usługa szczególnie istotna dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do bankomatu bywa ograniczony.
– Możliwość płacenia kartą będzie wprowadzona we wszystkich placówkach własnych Poczty Polskiej, czyli w ok. 4,7 tys. punktów – podkreśla Łukasz Kulesza.
Dzięki zainstalowaniu terminali POS Poczta wprowadzi także do sprzedaży elektroniczne vouchery – unikatowe kombinacje znaków (kod elektroniczny), za pomocą których można dokonać płatności w serwisach internetowych za usługi lub towary.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.