Newsy

Warszawa druga w Europie w ilości budowanych biurowców. Więcej powstaje tylko w Paryżu

2012-03-05  |  06:30
Mówi:Joanna Mroczek
Funkcja:Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa
Firma:CBRE
  • MP4

    Ponad 700 tys. m kw. powierzchni biurowych zostanie w stolicy oddanych do użytku do końca 2013 roku. W Paryżu będzie ich 2 razy więcej. Według raportu CBRE, Warszawa wyprzedza takie miasta jak Moskwa, Londyn czy Wiedeń.

    Według autorów raportu "Rynek powierzchni biurowych w Polsce 2012" w branży nie widać kryzysu. Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o popyt na nieruchomości biurowe w kraju. Nie brakowało najemców, ale też deweloperów, którzy budują nowe biurowce.

     - Jak popatrzymy na wskaźniki dotyczące ilości obiektów w budowie czy na wskaźniki powierzchni wynajętej, to rzeczywiście jesteśmy w czołówce europejskiej wśród innych stolic. Biorąc pod uwagę ilość planowanej powierzchni w 2012 i 2013, to jesteśmy zaraz po Paryżu. To jest najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek osiągnęliśmy - podkreśla Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.

    Jednak pod względem ilości już istniejących powierzchni biurowych trudno nam się równać z innymi europejskimi państwami. Na początku 2012 roku w 9 głównych miastach Polski było prawie 6 mln m kw. nowoczesnych biur. W samym Paryżu jest ich 9 razy więcej, w Londynie - ok. 20 mln m kw.

    Niewątpliwie Warszawa jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem w Polsce. 

     - Mamy 3,5 mln m kw. powierzchni biurowej i nadal się buduje. Są różne strefy, w których można zbudować biurowiec, to jest centrum, obrzeża centrum, okolice lotniska czy Aleje Jerozolimskie. Mamy dosyć dużo możliwości znalezienia ciekawych działek. To jest związane z rozbudową infrastruktury, metrem czy nową obwodnicą. Warszawa przyciąga najwięcej najemców i na pewno będzie nadal przyciągała - zapewnia Joanna Mroczek.

    W rankingu CBRE na kolejnych miejscach pod względem liczby biur znalazły się: Kraków (540 tys. m kw), Wrocław (400 tys.) i Trójmiasto (380 tys.).

    Warszawa przoduje również pod względem cen wynajmu powierzchni biurowych.

     - W centrum najwyższe stawki szacowane są na 24-27 euro za m kw. miesięcznie. Najdroższe są budynki w najlepszych lokalizacjach, ale średnio w centrum możemy liczyć na 20-22 euro. Poza centrum to jest około 12-16 euro w budynku biurowym miesięcznie - wymienia ekspert CBRE.

    Czynsz w biurowcach oddalonych od centrum stolicy odpowiada stawkom stosowanym w innych miastach Polski.

     - We Wrocławiu w tej chwili są stawki najwyższe, nawet do 16 euro za m kw., ale w Łodzi, Katowicach, Trójmieście to są stawki rzędu 12-14 euro za m kw. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty eksploatacyjne i różne inne opłaty związane m.in. z przeprowadzką. Natomiast rynek jest tak rozwinięty, że część tych kosztów, tj. wyposażenie powierzchni biurowej pokrywa deweloper - mówi Joanna Mroczek.

    Rok 2011 był rekordowy pod względem ilości wynajętych powierzchni biurowych. We wszystkich największych miastach Polski wynajęto 900 tys. m kw. Rosnący popyt sprawił, że deweloperzy rozpoczynają przerwane inwestycje lub nowe projekty. Coraz częściej firmy deweloperskie wycofują się z projektów mieszkaniowych, by budować biurowce.

     - To niekoniecznie ma szanse się sprawdzić, ponieważ to są różne lokalizacje i też potrzebna jest inna wiedza do tego, by budować biurowiec i dostarczyć mieszkanie. Jedną z przyczyn jest to, że rynek mieszkaniowy siadł, więc deweloperzy czasem podejmują decyzję - zbudujmy biura, być może nam się uda - mówi Joanna Mroczek z CBRE.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Firma

    Nauka

    Polska powinna się troszczyć o naukowe talenty. Program START nagrodził młodych badaczy z potencjałem do zmieniania gospodarki

    Rozwój nowoczesnej gospodarki coraz bardziej zależy od zdolności do przyciągania i utrzymania naukowych talentów. W Polsce od 34 lat wspiera je program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W tegorocznej edycji wyróżniono 100 młodych badaczy prowadzących prace m.in. nad przyszłością rynku pracy, bardziej zrównoważoną produkcją chemiczną oraz technologiami fotonicznymi i kwantowymi. Do konkursu zgłoszono 807 kandydatów, a łączna wartość stypendiów przekroczyła 3 mln zł.

    Firma

    Rośnie zainteresowanie polskimi modelami językowymi. Bielik wkrótce będzie „mówić” w 50 językach

    Bielik to jeden z polskich modeli językowych AI, który w odróżnieniu od zagranicznych jest wyspecjalizowany w języku polskim. Jego przewagą dla krajowych użytkowników jest to, że można go uruchomić lokalnie, na własnej infrastrukturze, bez konieczności wysyłania danych na zewnątrz. Twórcy Bielika na czerwiec zapowiedzieli premierę nowej wersji, która będzie obsługiwać 50 języków, w tym chiński i arabski.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów