Mówi: | Joanna Mroczek |
Funkcja: | Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa |
Firma: | CBRE |
Warszawa druga w Europie w ilości budowanych biurowców. Więcej powstaje tylko w Paryżu
Ponad 700 tys. m kw. powierzchni biurowych zostanie w stolicy oddanych do użytku do końca 2013 roku. W Paryżu będzie ich 2 razy więcej. Według raportu CBRE, Warszawa wyprzedza takie miasta jak Moskwa, Londyn czy Wiedeń.
Według autorów raportu "Rynek powierzchni biurowych w Polsce 2012" w branży nie widać kryzysu. Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o popyt na nieruchomości biurowe w kraju. Nie brakowało najemców, ale też deweloperów, którzy budują nowe biurowce.
- Jak popatrzymy na wskaźniki dotyczące ilości obiektów w budowie czy na wskaźniki powierzchni wynajętej, to rzeczywiście jesteśmy w czołówce europejskiej wśród innych stolic. Biorąc pod uwagę ilość planowanej powierzchni w 2012 i 2013, to jesteśmy zaraz po Paryżu. To jest najlepszy wynik, jaki kiedykolwiek osiągnęliśmy - podkreśla Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.
Jednak pod względem ilości już istniejących powierzchni biurowych trudno nam się równać z innymi europejskimi państwami. Na początku 2012 roku w 9 głównych miastach Polski było prawie 6 mln m kw. nowoczesnych biur. W samym Paryżu jest ich 9 razy więcej, w Londynie - ok. 20 mln m kw.
Niewątpliwie Warszawa jest największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem w Polsce.
- Mamy 3,5 mln m kw. powierzchni biurowej i nadal się buduje. Są różne strefy, w których można zbudować biurowiec, to jest centrum, obrzeża centrum, okolice lotniska czy Aleje Jerozolimskie. Mamy dosyć dużo możliwości znalezienia ciekawych działek. To jest związane z rozbudową infrastruktury, metrem czy nową obwodnicą. Warszawa przyciąga najwięcej najemców i na pewno będzie nadal przyciągała - zapewnia Joanna Mroczek.
W rankingu CBRE na kolejnych miejscach pod względem liczby biur znalazły się: Kraków (540 tys. m kw), Wrocław (400 tys.) i Trójmiasto (380 tys.).
Warszawa przoduje również pod względem cen wynajmu powierzchni biurowych.
- W centrum najwyższe stawki szacowane są na 24-27 euro za m kw. miesięcznie. Najdroższe są budynki w najlepszych lokalizacjach, ale średnio w centrum możemy liczyć na 20-22 euro. Poza centrum to jest około 12-16 euro w budynku biurowym miesięcznie - wymienia ekspert CBRE.
Czynsz w biurowcach oddalonych od centrum stolicy odpowiada stawkom stosowanym w innych miastach Polski.
- We Wrocławiu w tej chwili są stawki najwyższe, nawet do 16 euro za m kw., ale w Łodzi, Katowicach, Trójmieście to są stawki rzędu 12-14 euro za m kw. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty eksploatacyjne i różne inne opłaty związane m.in. z przeprowadzką. Natomiast rynek jest tak rozwinięty, że część tych kosztów, tj. wyposażenie powierzchni biurowej pokrywa deweloper - mówi Joanna Mroczek.
Rok 2011 był rekordowy pod względem ilości wynajętych powierzchni biurowych. We wszystkich największych miastach Polski wynajęto 900 tys. m kw. Rosnący popyt sprawił, że deweloperzy rozpoczynają przerwane inwestycje lub nowe projekty. Coraz częściej firmy deweloperskie wycofują się z projektów mieszkaniowych, by budować biurowce.
- To niekoniecznie ma szanse się sprawdzić, ponieważ to są różne lokalizacje i też potrzebna jest inna wiedza do tego, by budować biurowiec i dostarczyć mieszkanie. Jedną z przyczyn jest to, że rynek mieszkaniowy siadł, więc deweloperzy czasem podejmują decyzję - zbudujmy biura, być może nam się uda - mówi Joanna Mroczek z CBRE.
Czytaj także
- 2025-07-07: Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-12: Wakacje wyzwaniem dla operatorów komórkowych. W najpopularniejszych kurortach ruch w sieci rośnie nawet pięciokrotnie
- 2025-05-29: Trwają prace nad zmianami w finansowaniu kolei. Obecny system powoduje duże problemy branży i brak konkurencyjności transportu szynowego
- 2025-05-23: Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.