Newsy

Wiceminister skarbu: Nie mamy pomysłu na prywatyzację Ciechu

2012-02-10  |  11:10
Mówi:Paweł Tamborski
Funkcja:Wiceminister Skarbu Państwa
 • MP4

  Brakuje własnych pomysłów, ale nie ma też doradcy, który mógłby wskazać rozwiąznie. W ostatnim czasie MSP anulowało przetarg na usługi doradcze przy prywatyzacji Ciechu. Na razie wiadomo tylko, że sprzedaż udziałów w spółce planowana jest na najbliższe dwa lata.

  Skarb Państwa posiada blisko 39 proc. akcji Ciechu.

   - Ciech jest na liście spółek, które Skarb Państwa posiada w swoim portfelu. Jest to niewątpliwie spółka, która jest przewidziana do prywatyzacji. Jest wpisana w programie prywatyzacji na najbliższe dwa lata, który, mam nadzieję, będzie zaakceptowany przez rząd w najbliższym czasie - mówi Paweł Tamborski, wiceminister skarbu państwa.

  W procesie prywatyzacji MSP miało korzystać z pomocy profesjonalnych doradców. W styczniu jednak unieważniło przetarg na świadczenie tych usług. Wybrany podmiot miał być odpowiedzialny m.in. za: doradztwo w zakresie opracowania struktury sprzedaży i procedury zbycia akcji, weryfikację ofert, opracowanie rekomendacji wyboru najkorzystniejszej oraz przygotowanie projektów umów związanych ze sprzedażą akcji.

   - My będziemy zastanawiali się, co zrobić z tą spółką, z tymi pakietami, które posiadamy w tej chwili. Nie mamy w tej chwili jeszcze żadnego skonkretyzowanego pomysłu, w jaki sposób tę transakcję, tę prywatyzację przeprowadzić i dokończyć - przyznaje Paweł Tamborski.

  I podkreśla: - Spółka przeszła głęboką restrukturyzację w ostatnim czasie. Jest to taka unikalna sytuacja, w której Skarb Państwa zdecydował się na partycypowanie w podwyższeniu kapitału, uczestniczył w tej restrukturyzacji aktywnie i teraz jest czas na to, aby zastanowić się co dalej.

  Spółka znalazła się w planie prywatyzacyjnym na następne 2 lata. Wkrótce zajmie się nim rząd. W tegorocznym budżecie wpływy z prywatyzacji spółek Skarbu Państwa zaplanowano na poziomie 10 mld zł.

  Czytaj także

  Kalendarium

  Więcej ważnych informacji

  Bankowość

  Podwyżki stóp procentowych odcisną swoje piętno na gospodarce światowej w tym i przyszłym roku. Rynki wschodzące mogą przyciągać więcej kapitału [DEPESZA]

  Utrzymująca się wysoka inflacja, szybki koniec luźnej polityki monetarnej banków centralnych oraz „jastrzębie” podejście do podwyżek stóp procentowych – to jedne z najważniejszych ryzyk, które w nadchodzących miesiącach będą musieli uwzględniać inwestorzy.  Jak podkreśla wiceprezes Generali Investments TFI Zbigniew Jakubowski, 2022 rok to zdecydowanie koniec ery taniego pieniądza. Wiele banków centralnych, szczególnie na rynkach wschodzących, od miesięcy podnosi stopy procentowe. W Polsce tylko w I połowie roku spodziewana jest podwyżka do 4,0 proc. To zaś może zachęcić inwestorów do zainteresowania tą grupą państw.

  Firma

  Wrocławska spółka zwiększa tempo prac nad innowacjami dla największych światowych koncernów. W ciągu dwóch lat chce zatrudnić kolejnych 500 inżynierów

  – Każdego roku rośniemy o ok. 20–30 proc. i to tempo chcemy utrzymać – mówi Marek Matysiak, dyrektor operacyjny GlobalLogic Poland. Wrocławska spółka jest częścią globalnego koncernu, który tworzy innowacyjne rozwiązania dla największych światowych marek. To sprawia, że praktycznie w każdej branży są widoczne efekty pracy polskich inżynierów. Dziś w spółce pracuje ich 2000. W samym Wrocławiu 500, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma się podwoić. Z myślą o dalszym rozwoju spółka przeniosła się właśnie do nowego biura.

  Konsument

  Finansowanie instalacji fotowoltaicznych za pomocą leasingu konsumenckiego coraz popularniejsze. W Europie realizowana jest w taki sposób co czwarta inwestycja

  Energetyka prosumencka w Polsce zanotowała w ostatnich latach skokowy wzrost – liczba prosumentów w ciągu sześciu lat skoczyła z ok. 4 tys. do ponad 740 tys. To głównie zasługa fotowoltaiki i przydomowych mikroinstalacji PV, których zakup jest wspierany przez rządowe programy. I choć większość ekspertów wskazuje, że przyjęta w końcówce ubiegłego roku nowelizacja ustawy o OZE może osłabić opłacalność takich inwestycji, to nie zatrzyma raczej rozwoju tego rynku. Zwłaszcza że w Polsce rozwija się nowa forma finansowania paneli fotowoltaicznych – leasing konsumencki, który może zwiększyć dostępność tej inwestycji.

  Finanse

  Rok 2021 upłynął pod znakiem rekordowych szkód katastroficznych. Polacy coraz częściej decydują się na ubezpieczenie własnego lokum od pożaru, powodzi czy huraganów

  W 2021 roku odnotowano rekordowo dużo szkód katastroficznych. Z wyliczeń firmy reasekuracyjnej Munich Re wynika, że w ubiegłym roku kosztowały one 280 mld dol. Co niepokojące, niecała połowa z tych szkód była ubezpieczona, chociaż luka ubezpieczeniowa z roku na rok maleje. Widać to m.in. w obszarze ochrony nieruchomości. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie od szkód spowodowanych nieprzewidzianym zdarzeniem. Odszkodowania w przypadku szkód katastroficznych sięgają od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych.