Mówi: | Joanna Picher-Różyło |
Funkcja: | kierownik Biura Zarządu i CSR |
Firma: | Europejski Fundusz Leasingowy |
Wrocławskie firmy będą wspierać start młodych na rynku pracy. Od grudnia ruszy Klub Młodego Przedsiębiorcy
Klub Młodego Przedsiębiorcy pomoże młodzieży Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania świadomie wkroczyć na rynek pracy, zdobyć kompetencje zawodowe lub założyć własną firmę. Zainicjowany przez Europejski Fundusz Leasingowy Klub Młodego Przedsiębiorcy wystartuje w grudniu. Wciąż mogą się zapisywać firmy, które chcą włączyć się w rozwój lokalnej społeczności i umożliwić młodym odbywanie praktyk wakacyjnych w swoim przedsiębiorstwie. Program obejmuje na razie tylko Wrocław, ale docelowo będzie rozszerzony również na inne miasta w Polsce.
– Klub Młodego Przedsiębiorcy to zainicjowany przez nas projekt, który ma dać szansę podopiecznym Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania poznać świat, do którego za chwilę będą wkraczać, pomóc im się zorientować, gdzie i jak zdobyć pracę, czy opłaca się założyć własną firmę, jak załatwić związane z tym formalności. Słowem: wszystko to, co potrzebne młodemu człowiekowi, żeby wkroczyć w dorosłe życie, usamodzielnić się, zacząć zarabiać i poszerzać swoje kompetencje – mówi agencji Newseria Biznes Joanna Picher-Różyło, kierownik Biura Zarządu i CSR w Europejskim Funduszu Leasingowym.
Prowadzony przez EFL projekt Klub Młodego Przedsiębiorcy jest skierowany do wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, którzy mają powyżej 15 lat. To największa we Wrocławiu placówka opiekuńczo-wychowawcza, która ma pod opieką około 200 młodych ludzi. Program zostanie oficjalnie zainaugurowany 7 grudnia. Jego główny cel to przekazanie młodym wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do wejścia na rynek pracy, zdobycia doświadczenia zawodowego albo założenia własnej firmy i uzyskania finansowej niezależności.
– Na początek nasi pracownicy przekażą swoją wiedzę młodym ludziom, którzy od czerwca zaczną uczestniczyć w praktykach i uczyć się zawodu – mówi Joanna Picher-Różyło. – Zastanawialiśmy się, jak pomóc lokalnym społecznościom i zaangażować przy tym naszych pracowników. Chcieliśmy również zaangażować do pomocy inne firmy, które mogą zaoferować wiedzę, wykłady czy praktyki. Postanowiliśmy połączyć siły: lokalnej społeczności, naszych pracowników i firm zrzeszonych.
Obok Europejskiego Funduszu Leasingowego partnerami projektu Klub Młodego Przedsiębiorcy są Bank Credit Agricole, Narodowe Forum Muzyki oraz Carefleet, a honorowy patronat nad nim objęło miasto Wrocław i prezydent miasta Jacek Sutryk. Jednak do projektu wciąż może się zapisać każda firma, która chciałaby w nim uczestniczyć i umożliwić np. odbywanie młodym praktyk wakacyjnych czy staży w swoim przedsiębiorstwie albo przekazać wiedzę ekspercką w formie wykładów. EFL zaprasza do projektu szczególnie małe i średnie firny.
– Przewidujemy dalszy rozwój tego projektu na całe województwo dolnośląskie, jak również na całą Polskę. Wierzymy, że jest to projekt na tyle dobry, że z czasem zaczną do niego przystępować także inne miasta i firmy – mówi Joanna Picher-Różyło.
Udział w projekcie ma pozwolić podopiecznym Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania przygotować się do rozpoczęcia życia na własny rachunek. Młodzi będą m.in. pracować nad umiejętnościami autoprezentacyjnymi, panowaniem nad stresem i poznawaniem podstaw finansowych działalności gospodarczej. Z kolei uczestniczącym w nim firmom umożliwi czynne włączenie się w rozwój lokalnej społeczności.
– Dla młodych ludzi korzyść, czyli usamodzielnienie się, jest oczywista. Do momentu, kiedy przebywają we Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania, są kierowani przez opiekunów, a opuszczając placówkę, zostają pozostawieni sami sobie. Chcemy im pokazać, jak się usamodzielnić, jak wejść w dorosły świat. Chcemy im pokazać, że sami są kowalami własnego losu – mówi Joanna Picher-Różyło.
Czytaj także
- 2025-01-31: Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-01-28: Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-20: Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2024-12-23: W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.