Mówi: | Ilona Antoniszyn – Klik |
Funkcja: | wiceminister |
Firma: | Ministerstwo Gospodarki |
Coraz bliższa współpraca polsko-chińska
Współpraca z Chinami coraz bardziej się zacieśnia. - Mieliśmy już ponad 60 delegacji chińskich, które były w tym roku w Polsce i mamy, co najmniej kolejnych 60 zapowiedzianych - informuje wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn–Klik. Jeszcze w tym roku szykują się kolejne wzajemne wizyty na wysokim szczeblu.
Ostatnie kilka miesięcy to okres gwałtownego przyspieszenia w polsko-chińskich relacjach gospodarczych. Świadczą o tym między innymi wizyty naszego prezydenta w Chinach, chińskiego premiera w Polsce oraz ostatnia wizyta wicepremiera Waldemara Pawlaka. To właśnie resort, którym kieruje Waldemar Pawlak, ściśle nadzoruje polsko-chińskie kontakty.
- Przede wszystkim przejrzeliśmy wszystkie resorty, zobaczyliśmy co i w którym resorcie jest robione w odniesieniu do Chin. Wiemy dokładnie, kiedy jakie misje będą jechały. Udało nam się przyspieszyć terminy tych misji. Mieliśmy już ponad 60 delegacji chińskich, które były w tym roku w Polsce i mamy, co najmniej kolejnych 60 zapowiedzianych – mówi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn–Klik.
Jest o co walczyć. Chińskie inwestycje zagraniczne rosną w tempie średnio 12 proc. rocznie. Z raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że na europejski rynek trafi z Chin w najbliższym czasie 40 mld dolarów. Nawet połowa z zaplanowanych inwestycji może dotyczyć regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jeszcze 5 lat temu był to 1 na 10 realizowanych projektów.
Dlatego resort gospodarki szkoli urzędników, by lepiej rozumieli specyfikę chińskiego rynku. Wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik zapewnia, że wzajemne polsko – chińskie kontakty są bardzo intensywne.
- Mamy zaplanowane już kolejne wizyty najwyższego szczebla. Proszę zobaczyć, ile wizyt wysokiego szczebla mamy w przeciągu tych ostatnich kilku miesięcy i zapowiadają się następne – zapewnia wiceminister.
W drugiej połowie roku z wizytą do Państwa Środka wybiera się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Ministerstwo Gospodarki chce także wspomóc budowanie relacji na szczeblu samorządowym. Bo ważna, zdaniem wiceminister, jest współpraca z regionami.
- Zwiększamy ilość kooperacji między regionami, bo wiemy, że nieważne tak naprawdę jest to, co napiszemy na papierze, ale ważne jest, co będzie wykonane, a wykonane to musi być w regionach – uważa Ilona Antoniszyn-Klik.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.