Mówi: | Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu |
Zamek Królewski na Wawelu przygotowuje się do uruchomienia stałej wystawy nowego Skarbca Koronnego. Od grudnia nowym mecenasem jest PGE Polska Grupa Energetyczna
Inauguracja nowego Skarbca Koronnego oraz zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne dotyczące historii Polski, które będą obejmować m.in. cykle warsztatów, zajęcia z historii, publikacje i konkursy – to najważniejsze przedsięwzięcia, które zrealizuje w przyszłym roku Zamek Królewski na Wawelu dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Krakowskie muzeum i największy koncern energetyczny na polskim rynku zawarły właśnie umowę o współpracy. To już kolejny z serii patronatów PGE ukierunkowany na propagowanie kultury i polskiego dziedzictwa historycznego.
– Decyzję o objęciu mecenatem Zamku Królewskiego na Wawelu podjęliśmy bez wahania – mówi agencji Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – To jest wyjątkowe miejsce na historycznej mapie Polski, to tutaj znajdują się między innymi insygnia królewskie.
Energetyczny gigant, na mocy zawartej w tym tygodniu umowy, został oficjalnym Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu i Nowego Skarbca Koronnego. Wawel to jedno z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce. Tylko w tym roku odwiedziło je ponad 1,2 mln zwiedzających. Instytucja posiada w swoich zbiorach najcenniejsze zabytki związane z polską historią, w tym m.in. arrasy króla Zygmunta Augusta oraz Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski.
Najważniejszym wspólnym przedsięwzięciem realizowanym przez Zamek Królewski na Wawelu przy pomocy PGE będzie udostępnienie zwiedzającym w przyszłym roku nowego Skarbca Koronnego. Opracowane specjalnie w tym celu nowe ścieżki edukacyjne będą uwzględniać eksponaty – kopie oryginalnych obiektów historycznych, które zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, ale i ich dotknąć.
– W przyszłym roku, dokładnie 30 czerwca, otwieramy jeden z największych projektów wystawienniczych – stałą ekspozycję nowego Skarbca Koronnego. To będzie wystawa nowoczesna, gdzie będą zgromadzone najważniejsze pamiątki historyczne związane z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Program edukacyjny dedykowany temu przedsięwzięciu i realizowany przy wsparciu PGE jest jednym z naszych największych wyzwań – mówi dr hab. Andrzej Betlej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. – W nowym Skarbcu Koronnym planujemy ekspozycję składającą się z wyjątkowych dzieł sztuki i pamiątek historycznych.
Inauguracji nowego Skarbca Koronnego ma towarzyszyć specjalny program działań edukacyjnych na ogromną skalę, które zostaną zrealizowane właśnie dzięki wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Dzięki grom, zabawom i programowi edukacyjnemu, który będzie obejmował wszystkie grupy – od najmłodszych po najstarszych – będziemy mogli opowiadać o historii Rzeczypospolitej i historii Królestwa Polskiego – mówi prof. Andrzej Betlej. – Liczba wszelkiego rodzaju programów edukacyjnych przekroczy standardową ilość, dlatego wsparcie PGE Polskiej Grupy Energetycznej jest tu dla nas kluczowe.
Współpraca z gigantem polskiego rynku ma zaowocować również projektem „Wawel jest Wasz” skierowanym do młodzieży. Przewiduje on m.in. cykle warsztatów, zajęcia historyczne dla maturzystów, publikacje i konkursy edukacyjne oraz projekty społeczne, w których główną rolę odegrają dzieła sztuki i zabytki.
– Działalność edukacyjna jest obok wystawienniczej kluczowa dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Upowszechnienie naszych zbiorów nie może się bez niej odbyć – podkreśla dyrektor muzeum. – Muzeum bez widzów to tylko magazyn zbiorów, a wystawa bez programu edukacyjnego to tylko zbiór obiektów. Oba te elementy muszą się dopełniać, oba elementy stanowią o istocie tego, czym jest muzeum.
– Zamek Królewski na Wawelu to niejedyna instytucja, z którą współpracujemy, wspieramy różnego rodzaju jednostki muzealne. Ściśle współpracujemy m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie, jesteśmy mecenasem kilkunastu filharmonii w Polsce. Postrzegamy więc swoją rolę szerzej niż tylko poprzez zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego – dodaje prezes PGE.
Czytaj także
- 2023-03-24: Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca
- 2023-03-08: Milowy krok do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. PGE i ZE PAK powołają do tego celu wspólną spółkę
- 2023-03-09: PGE buduje specjalną sieć LTE dla energetyki. Usługi mają być uruchomione w maju 2024 roku
- 2023-03-13: Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo kluczowe dla transformacji energetyki. W ostatnim czasie znacząco rośnie liczba cyberzagrożeń dla sektora
- 2023-03-06: Dostępna jest już baza ponad 3,1 tys. ofiar upamiętnionych tablicami Tchorka w Warszawie. Historycy pracują nad pełną listą ofiar nazistowskich zbrodni w stolicy
- 2023-03-02: 600 tys. osób jeździło na łyżwach w ramach Zimowego PGE Narodowego w Trasie. W przyszłym roku event może wrócić na stołeczny stadion
- 2023-03-01: Mikroprzedsiębiorcy zaciągają znacznie mniej kredytów. Druga połowa roku może przynieść odbicie na tym rynku
- 2023-02-20: Pomorze rozbudowuje wspólny system ciepłowniczy. Podłączenie do niego kolejnego miasta ma skutkować niższymi rachunkami za ogrzewanie
- 2023-02-15: W Rybniku powstanie największy w Europie blok gazowo-parowy. Wiosną 2024 roku budowa ruszy pełną parą
- 2023-02-15: Uczniowie z całej Polski współautorami specjalnego albumu o Krzysztofie K. Baczyńskim. Zrobione przez nich zdjęcia ilustrują wiersze poety
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii


Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia
Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.
Infrastruktura
Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu 2021 roku i była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Pełnię swoich możliwości osiągnie w kolejnych dwóch latach, kiedy udział energii z OZE w krajowym systemie będzie jeszcze większy niż dziś.
Bankowość
KNF pracuje nad projektem ustawy o systemowym rozwiązaniu kwestii umów frankowych. Bankowcy popierają takie rozwiązanie

Już ponad dwa lata temu Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała rozwiązanie problemu umów frankowych poprzez ich przewalutowanie tak, jak gdyby od początku kredyt zaciągnięty był w złotych albo stosownie do wyliczania rat średniego kursu walutowego podawanego przez Narodowy Bank Polski. Obecnie nadzorca pracuje nad projektem ustawy według tych założeń. Zdaniem środowiska bankowego, choć rozwiązanie to wciąż faworyzuje tę grupę kredytobiorców, to można je uznać za sprawiedliwe. Zdjęłoby ono z banków konieczność zawiązywania rezerw na potencjalnie unieważniane w przyszłości umowy frankowe.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.