Przegląd mediów

listopad 2022

GRUPA WB na targach w Dżakarcie

2022-11-07  |  12:08
Przegląd mediów

GRUPA WB uczestniczyła zakończonej wczoraj w Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie, gdzie zaprezentowano oferowane systemy przeznaczone dla obronności. Zainaugurowane 2 listopada w stolicy Indonezji targi okazały się polskim sukcesem, gdyż przedstawione tam rozwiązania cieszyły się znacznym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne odwiedziny decydentów reprezentujących siły zbrojne wielu państw Azji.

Polski wystawca na stoisku GRUPY WB przedstawił nowoczesne systemy przeznaczone dla wojska i służb mundurowych (w tym formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i ochronę granic), sprawdzone w ekstremalnie trudnych warunkach bojowych – podczas intensywnych działań wojennych. Istotnym wsparciem pozwalającym sprofilować ofertę polskiego przemysłu była aktywność polskich dyplomatów, mających dobre rozeznanie uwarunkowań lokalnych rynków. Widomym tego przejawem były odwiedziny stoiska GRUPY WB przez Panią ambasador Polski w Indonezji Beatę Stoczyńską, której towarzyszył attaché wojskowy pułkownik Zbigniew Kmiciński. 

Rozwiązania GRUPY WB wzbudziły duże zainteresowanie przedstawicieli sił zbrojnych i formacji mundurowych Indonezji. Stoisko odwiedziła delegacja komórki do spraw zakupów wojskowych Ministerstwa Obrony Indonezji, z zastępcą dowódcy wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wśród gości odwiedzających stoisko GRUPY WB był indonezyjski generał Yanuar Adil, nowy szef Pusat Kesenjataan Kavaleri – centrum badań i rozwoju wojsk zmechanizowanych (kawalerii pancernej). 

Systemy z Polski wzbudziły też zainteresowanie zastępcy dowódcy Sił Zbrojnych Tajlandii – generała Siravuth Wongkantee, który miał okazję zapoznać się z polską ofertą.

Na Indo Defence Expo & Forum zaprezentowano cyfrową platformę komunikacji pojazdowej FONET – używaną w kilkudziesięciu państwach, a produkowaną w oparciu na polskiej licencji, także w Stanach Zjednoczonych. Pokazano również bezzałogowy system rozpoznawczy FLYEYE i amunicję krążącą WARMATE w odmianach ze skrzydłami stałymi oraz składanymi, dostosowaną do startu z wyrzutni rurowej. 

Nie zabrakło też sprzętu łączności wojskowego produkowanego przez RADMOR, gdyńską spółkę GRUPY WB, która w tym roku fetuje 75-lecie działalności. Radiostacje z Polski są cenione w Azji, gdzie znajdują zastosowanie także w pododdziałach służących w ramach misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

W indonezyjskiej stolicy po raz pierwszy eksponowano zdalnie sterowane wieże ZSU-03, opracowane w Zakładzie Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółce należącej do GRUPY WB). Ten lekki moduł uzbrojenia, który może być wyposażony w karabiny maszynowe, granatniki maszynowe, a w jednej z odmian – nawet armaty automatyczne, dostosowany jest do mocowania na każdym pojeździe, w tym bezzałogowym. 

Żywe zainteresowanie wzbudził system parametrycznej ochrony granic i obiektów AMSTA, opracowany i doskonalony przez przedsiębiorstwo MindMade z Warszawy, a sprawdzony w praktyce na wschodniej na granicy Polski, stanowiącej rubież Unii Europejskiej. AMSTA dzięki zastosowaniu czujników sejsmicznych (w odmianie stacjonarnej lub przenośnej) wykrywających przemieszczających się ludzi i pojazdy z dużej odległości, wykazuje dużą efektywność w każdych warunkach terenowych i klimatycznych. W systemie zaimplementowano algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające eliminowanie fałszywych alarmów i odróżnianie możliwych zagrożeń od aktywności miejscowej fauny. 

GRUPA WB konsekwentnie rozwija szeroko zakrojoną współpracę z innymi przedsiębiorstwami, stąd obecność na stoisku partnerów z GRUPY LUBAWA. Spółki stworzyły wspólnie strój podchodzeniowy EOD ONE, jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań przeznaczonych dla pirotechników. 

Maciej Małek

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 7 listopada

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm. Sytuacja gospodarcza może ten proces przyspieszyć

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut – mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.

Edukacja

Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku. Polacy będą rywalizować m.in. w kategorii meblarstwo, fryzjerstwo czy budownictwo cyfrowe

– Aby mieć więcej pracowników, więcej osób wykwalifikowanych w różnych zawodach, potrzebujemy ścisłej współpracy z przemysłem i sektorem gospodarczym. I to właśnie robimy podczas WorldSkills – to jest ścisła kooperacja między szkołami i uczelniami a światem biznesu i przemysłu – mówi dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland. W minionym tygodniu w Gdańsku odbył się krajowy etap kwalifikacji do tych międzynarodowych zawodów, w którym prawie 200 zawodników rywalizowało ze sobą w 22 takich konkurencjach jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, fryzjerstwo czy gotowanie. Zwycięzcy wywalczyli sobie bilety na przyszłoroczne EuroSkills 2023 – czyli europejskie kwalifikacje do etapu światowego.

Ochrona środowiska

Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach. Opracowali technologię termoizolacyjnych pokryć do szyb

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby. Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali folie pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszką glinu, które mogą zmniejszyć utratę ciepła nawet czterokrotnie. Dzięki temu znacząco spadnie także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nowe rozwiązanie ma być znacznie trwalsze i tańsze niż dostępne dziś na rynku folie.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.