Komunikaty PR

40 proc. polskich MŚP z branży obróbki metali zwiększyło inwestycje w maszyny

2020-11-17  |  09:00
Kontakt
CCG
CCG

CCG
02-518 Warszawa
clearcom|clearcom.pl| |clearcom|clearcom.pl
512 643 009
CCG
Do pobrania sfs ( 0.1 MB )

Firmy z branży obróbki metali mocno inwestują w sprzęt - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Siemens Financial Services. Aż 40 proc. ankietowanych przedsiębiorstw przeznaczyło wyższe nakłady na odnowienie parku maszyn i urządzeń w stosunku do 2019 roku, a 32 proc. zwiększyło także ich częstotliwość. Firmy te stawiają również na automatyzację procesów produkcji. W stosunku do ubiegłego roku, jej poziom podniosło 37 proc. badanych przedsiębiorstw.

Branża metalowa ceni nowoczesny sprzęt

Podmioty z branży obróbki metali doceniają nowe technologie oraz mają świadomość przewagi konkurencyjnej, jaką one dają. Jak wynika z badania Siemens Financial Services, poziom automatyzacji procesów produkcji w stosunku do ubiegłego roku zwiększyło 37 proc. ankietowanych firm, a 53 proc. utrzymało na takim samym poziomie.

Przedsiębiorcy z branży obróbki metali chętnie inwestowali w rozwój swoich parków maszyn i urządzeń. Nakłady na odnowienie sprzętu zwiększyło aż 40 proc. firm. Maszyny są ważne dla producentów z tego sektora co potwierdza także fakt, że aż co drugi przedsiębiorca wymienił nowoczesny park maszyn i urządzeń, jako jeden z najważniejszych czynników pozwalających osiągnąć przewagę konkurencyjną. Częściej badani wymieniali tylko wysoką jakość produktów końcowych, którą z kolei bardzo trudno osiągnąć bez posiadania nowoczesnego sprzętu – mówi Tomasz Kukulski, Prezes Zarządu Siemens Financial Services w Polsce. – Dzięki poczynionym inwestycjom w maszyny i urządzenia prawie połowa firm z branży uważa, że jest równie lub bardziej konkurencyjna od zagranicznych podmiotów – dodaje.

Deklarowanemu poziomowi automatyzacji i nakładów na inwestycje w sprzęt towarzyszyło także zwiększenie częstotliwości odnowień parku maszyn - według badania, jedna trzecia firm odnawia urządzenia częściej niż w 2019 roku.

Park maszyn w zgodzie z innowacjami

Inwestycje w sprzęt powinny być poprzedzone dokładną weryfikacją oferty rynkowej, która pozwoli wybrać najlepsze maszyny zgodne z najnowszymi osiągnięciami inżynierów. Aktualnie, w sektorze obróbki metali coraz popularniejsze są maszyny hybrydowe. Łączą one wiele funkcji np. wiertarki i frezarki czy cięcia plazmowego i wodnego. Drugą grupą są urządzenia kompaktowe, które z kolei są łatwe do rozbudowy o nowe funkcje w przyszłości. Warto wspomnieć również o rozwoju układów sterowania ze zwiększoną mocą obliczeniową. Pomagają one poszerzyć zdolność kontroli różnych podsystemów – mówi Anita Grygorowicz, Szef Zespołu Vendorskiego w Siemens Financial Services.

Obecnie w wyposażeniu parków maszynowych polskich MŚP dominują maszyny do obróbki metalu (74 proc. badanych zakładów) i maszyny do obróbki blachy (71 proc.).

Konkurencyjność może być jeszcze lepsza

Dzięki inwestycjom w sprzęt 44 proc. firm z branży obróbki metali ocenia swoje przygotowanie do konkurowania z zagranicznymi podmiotami na podobnym poziomie - co jest najlepszym wynikiem na tle ujętych w badaniu sektorów (spożywczym, poligraficznym i tworzyw sztucznych). 4 proc. przedsiębiorstw uważa, że jakość ich parku maszynowego daje im lepszą pozycję rynkową. Odsetek firm, które wskazały na mniejszą konkurencyjność wyniósł 23 proc.

Jak wynika z naszego badania, blisko co druga firma z branży obróbki metali czuje się dobrze przygotowana pod względem sprzętowym do konkurowania z zagranicznymi podmiotami. To wyraźny dowód na to, że spora część sektora ma solidne fundamenty, aby wzmacniać swoją pozycję na międzynarodowych rynkach. Jest to także jasny sygnał dla pozostałych przedsiębiorstw, które odkładają inwestycje „na później”. Jeśli nie zrobią tego w najbliższym czasie, mogą zostać w tyle, a powstała różnica może być trudna do nadrobienia w przyszłości – dodaje Tomasz Kukulski z Siemens Financial Services.

Nowe maszyny przede wszystkim ze środków własnych i leasingu

Do finansowania inwestycji w maszyny i urządzenia, najwięcej przedsiębiorstw z branży obróbki metali wykorzystuje środki własne (79,3 proc.). Z kolei drugą najpopularniejszą formą jest leasing, z którego korzysta blisko 46 proc. przedsiębiorców - wynika z badania Siemens Financial Services. Jedna piąta firm finansuje maszyny z wykorzystaniem dotacji, a 16,3 proc. kredytów.

W porównaniu do ubiegłego roku, branża obróbki metali odnotowała także największy wzrost finansowania zewnętrznego, spośród wszystkich badanych sektorów (15 proc.).

Według danych blisko co drugie przedsiębiorstwo z sektora obróbki metali finansuje zakup maszyn i urządzeń z wykorzystaniem leasingu. To najlepiej pokazuje zalety tego sposobu pozyskania kapitału dla polskich MŚP. Leasing, dzięki swojej elastyczności, indywidualnemu podejściu do przedsiębiorcy, a także szybkiemu i prostemu procesowi, będzie nadal chętnie wykorzystywany przez rodzime firmy do finansowania najważniejszych inwestycji.

 

Nota metodologiczna:

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Keralla Research w marcu 2020 r. na podstawie wywiadów z 400 przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw z branży poligraficznej, metalowej, tworzyw sztucznych i food and beverage z całej Polski oraz posiadających własny park maszyn i urządzań (MiU). Wykorzystano metodę telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CATI).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: CCG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study Biuro prasowe
2024-07-31 | 11:15

Wydajny magazyn na 49 tys. palet - case study

W odpowiedzi na rosnący popyt na urządzenia HVAC, firma TROTEC zdecydowała się usprawnić procesy logistyczne, konsolidując magazyny i tworząc centralne, wydajne centrum dystrybucji
Przemysł Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?
2024-07-31 | 06:31

Nowe regulacje i trendy: Co czeka polski rynek mebli do siedzenia?

Najnowszy raport agencji badawczej MarketHub ujawnia kluczowe trendy i zmiany na polskim rynku mebli do siedzenia. Meble tapicerowane wciąż dominują, jednak meble nietapicerowane odnotowują
Przemysł Andrzej Wiśniowski z nagrodą „Osobowość 35-lecia Wolności RP”
2024-07-15 | 14:35

Andrzej Wiśniowski z nagrodą „Osobowość 35-lecia Wolności RP”

Andrzej Wiśniowski, założyciel i właściciel firmy WIŚNIOWSKI, został uhonorowany prestiżową nagrodą „Osobowość 35-lecia Wolności RP”. Statuetka, przyznana przez

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Przemysł spożywczy

Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja

Biometan mógłby w przyszłości pokryć nawet połowę krajowego zapotrzebowania na paliwa gazowe oraz przyczynić się do wykreowania całego nowego łańcucha wartości w gospodarce. W Polsce potencjał produkcji tego gazu sięga nawet 16 mld m3 rocznie, przy czym realnie dostępne substraty do jego produkcji pozwalają na wytworzenie ok. 9 mld m3 biometanu rocznie – pokazuje nowy raport Polskiej Organizacji Biometanu. Eksperci wskazują, że Polska mogłaby się stać europejskim potentatem w produkcji tego gazu, ale jak dotąd nie działa jeszcze żadna taka instalacja.

Ochrona środowiska

Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku

Budownictwo, które jest jednym z sektorów mających największy wpływ na środowisko i klimat, kładzie coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój. Trendy w branży ukierunkowane na ten cel skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technologii oraz udoskonalaniu istniejących i tworzeniu nowych, inteligentnych materiałów budowlanych, które lepiej odpowiadają na wyzwania środowiskowe związane z efektywnością energetyczną czy jakością powietrza. – Wydaje mi się, że w okolicach 2030 roku powinniśmy już widzieć wyraźną zmianę. Natomiast pełne zrównoważenie, pełna cyrkularność to moim zdaniem najwcześniej 2040 rok – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający ThinkCo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.