5 nowych najemców na działce OKAM po FSO
W ostatnim czasie OKAM zawarł 5 nowych umów na najem powierzchni na terenie nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, po dawnej FSO. Pojawią się tam firmy z branży kurierskiej, jak i z obszaru kolportażu książek, doradztwa inżynieryjnego, podmiot specjalizujący się w rozwiązaniach florystycznych, a także Escape Room. Kontrakty, na łączną powierzchnię 4.850 mkw., zostały zawarte na okres od 1 roku do 5 lat. Jednocześnie trzech dotychczasowych najemców powiększyło posiadaną przestrzeń.
- W ostatnim czasie do grona najemców na naszej działce przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie dołączyło kilka nowych podmiotów. Ich różnorodność potwierdza, że nasze przestrzenie dają odpowiednie warunki dla działalności firm o zróżnicowanym profilu. Poza atrakcyjnymi i elastycznymi warunkami współpracy oferowanymi przez OKAM, wśród zalet terenu jest lokalizacja, dostępność miejsc parkingowych i oczywiście możliwość wyboru optymalnej przestrzeni. Posiadamy powierzchnie biurowe wynajęte w ok. 75 proc., a także magazyny oraz place - w blisko 65 proc., prowadzimy rozmowy z kolejnymi zainteresowanymi firmami - zaznacza Arie Koren, CEO OKAM City.
Na 62-hektarowej działce należącej do OKAM, działalność prowadzi ok. 160 firm i organizacji. Poza nowymi najemcami z takich branż jak kurierska, kolportażu, doradztwa inżynieryjnego, florystki i pokoju zagadek, użytkowane przestrzenie powiększyły działające już tu firmy: dystrybucyjna i z sektora ogrodniczego, a także przedsiębiorstwo specjalizujące się w systemach klimatyzacyjnych oraz wentylacji. W ostatnim czasie OKAM użyczył również powierzchni na szereg produkcji filmowych czy reklamowych. Od dłuższego czasu działalność prowadzą tu m.in. Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie, Fundacja Habitat for Humanity Poland, warszawska Izba Administracji Skarbowej, a także FineTech Construction czy LOCONI Intermodal.
W bramie głównej terenu należącego do OKAM działa również ‘Punkt Zwrotny’, tj. interaktywne centrum edukacji klimatycznej dla młodzieży. Od otwarcia w połowie września ubr. odwiedziło je już ponad 10.000 osób, przede wszystkim młodzi ludzie z różnych części Polski.
OKAM prowadzi rozmowy z kolejnymi podmiotami zainteresowanymi najmem łącznej powierzchni o wielkości ok. 12.000 mkw. Ponadto w bieżącym roku w jednym z zabudowań, tj. budynku dawnej Lakierni, uruchomiona zostanie ekspozycja ‘Wystawa w fabryce’ z zabytkowymi autami, w tym modelami wyprodukowanymi w byłej Fabryce Samochodów Osobowych.
Działka OKAM znajduje się w pobliżu trasy S8, w jej okolicy zlokalizowane są przystanki autobusowe i tramwajowe, ścieżki rowerowe, a w przyszłości przewidziano tu także stację metra. Teren, jako jedyny tego typu w Warszawie, posiada ponadto własną bocznicę kolejową. Jego wielkość zapewnia też nieograniczoną liczbę miejsc postojowych.
Ogłoszony przez OKAM w 2023 r. Master Plan, dla 62-hektarowej działki po byłej Fabryce Samochodów Osobowych, przewiduje stworzenie przyjaznego do życia, zrównoważonego i wielofunkcyjnego Miasta Przyszłości. Na przestrzeni ok. 25 lat na Pradze Północ powstać mają nie tylko przestrzenie do mieszkania, ale także powierzchnie handlowo-usługowe, biurowe, kulturowe oraz placówki oświatowe, w tym publiczna szkoła podstawowa dla ponad 650 uczniów w etapie I. Założony został również aż 20-hektarowy teren zielony, w tym 10-hektarowy centralny park. OKAM, w ramach tzw. procedury Lex deweloper, chciałby rozpocząć prace w obrębie etapu I inwestycji w 2025 r.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.