78 procent organizacji nie ma zaufania do skuteczności stosowanych zabezpieczeń
W najnowszym raporcie „The State of Breach and Attack Simulation and the Need for Continuous Security Validation” [1] opracowanym na zlecenie firmy Cymulate przez niezależną organizację badawczą Ponemon Institute przedstawiono wyniki badania na temat wpływu współczesnych zagrożeń i zmian zachodzących w biznesie na stan bezpieczeństwa organizacji. W badaniu wzięło udział ponad 1000 specjalistów IT i specjalistów ds. bezpieczeństwa IT w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
Z badania wynika, że 78 proc. organizacji nie ma dużego zaufania do skuteczności środków bezpieczeństwa stosowanych w ich własnych organizacjach. Dwie trzecie firm wprowadza zmiany w swoich zabezpieczeniach codziennie lub co tydzień, a 67 proc. respondentów uważa, że istotne jest sprawdzanie, że wprowadzone zmiany nie powodują luk w zabezpieczeniach. Mimo to 43 proc. organizacji nie przeprowadza testów bezpieczeństwa lub robi to tylko w przypadku wystąpienia naruszenia bezpieczeństwa, a 14 proc. testuje zabezpieczenia rzadziej niż raz w roku. Testowanie skuteczności zabezpieczeń zwiększa pewność, że mechanizmy bezpieczeństwa działają w organizacji tak jak powinny. Organizacje, które przeprowadzają testy bezpieczeństwa (38 proc. respondentów) wykazują wyższy poziom zaufania do własnych zabezpieczeń.
Badanie wykazało również, że w związku z pandemią Covid-19 i koniecznością wsparcia pracy zdalnej ponad połowa firm zakupiła nowe technologie bezpieczeństwa, a 59 proc. musiało „złagodzić” niektóre ze swoich polityk bezpieczeństwa. Jednak tylko 38 proc. organizacji faktycznie przetestowało zabezpieczenia, które miały zapewnić ochronę przed nowymi zagrożeniami wynikającymi z wprowadzenia pracy zdalnej.
Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają potrzebę ciągłej weryfikacji i oceny zabezpieczeń organizacji w obliczu coraz większej ilości zagrożeń, a także ewolucji modelu biznesowego. Jednak podstawowa metodologia testowania bezpieczeństwa w organizacjach ma ograniczony zakres, jest procesem przeprowadzanym ręcznie i zajmuje dużo czasu. Nie jest również dostosowana do tempa w jakim pojawiają się nowe cyberzagrożenia oraz zmian zachodzących w biznesie i IT. Dlatego najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu przygotowania organizacji na ataki oraz inne współczesne cyberzagrożenia są rozwiązania BAS (ang. Breach and Attack Simulation – BAS), jak np. platforma firmy Cymulate. Platforma ta umożliwia przeprowadzenie symulowanych ataków na infrastrukturę bezpieczeństwa i weryfikację jej odporności. Dzięki temu organizacje mogą na bieżąco oceniać swoją realną gotowość do skutecznej i proaktywnej ochrony przed współczesnymi cyberzagrożeniami. Platforma Cymulate pozwala na bezpieczne testowanie poziomu zabezpieczeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji stosując najbardziej powszechne metody i wektory ataków. Identyfikuje też słabe punkty bezpieczeństwa organizacji, wskazuje luki w zabezpieczeniach oraz obszary najbardziej narażone na cyberzagrożenia. Dzięki temu organizacja może wprowadzić skuteczną ochronę przed współczesnymi cyberzagrożeniami.
[1] „The State of Breach and Attack Simulation and the Need for Continuous Security Validation: A Study of US and UK Organizations”, Ponemon Institute, 11.2020

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.