78 procent organizacji nie ma zaufania do skuteczności stosowanych zabezpieczeń
W najnowszym raporcie „The State of Breach and Attack Simulation and the Need for Continuous Security Validation” [1] opracowanym na zlecenie firmy Cymulate przez niezależną organizację badawczą Ponemon Institute przedstawiono wyniki badania na temat wpływu współczesnych zagrożeń i zmian zachodzących w biznesie na stan bezpieczeństwa organizacji. W badaniu wzięło udział ponad 1000 specjalistów IT i specjalistów ds. bezpieczeństwa IT w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
Z badania wynika, że 78 proc. organizacji nie ma dużego zaufania do skuteczności środków bezpieczeństwa stosowanych w ich własnych organizacjach. Dwie trzecie firm wprowadza zmiany w swoich zabezpieczeniach codziennie lub co tydzień, a 67 proc. respondentów uważa, że istotne jest sprawdzanie, że wprowadzone zmiany nie powodują luk w zabezpieczeniach. Mimo to 43 proc. organizacji nie przeprowadza testów bezpieczeństwa lub robi to tylko w przypadku wystąpienia naruszenia bezpieczeństwa, a 14 proc. testuje zabezpieczenia rzadziej niż raz w roku. Testowanie skuteczności zabezpieczeń zwiększa pewność, że mechanizmy bezpieczeństwa działają w organizacji tak jak powinny. Organizacje, które przeprowadzają testy bezpieczeństwa (38 proc. respondentów) wykazują wyższy poziom zaufania do własnych zabezpieczeń.
Badanie wykazało również, że w związku z pandemią Covid-19 i koniecznością wsparcia pracy zdalnej ponad połowa firm zakupiła nowe technologie bezpieczeństwa, a 59 proc. musiało „złagodzić” niektóre ze swoich polityk bezpieczeństwa. Jednak tylko 38 proc. organizacji faktycznie przetestowało zabezpieczenia, które miały zapewnić ochronę przed nowymi zagrożeniami wynikającymi z wprowadzenia pracy zdalnej.
Eksperci ds. bezpieczeństwa podkreślają potrzebę ciągłej weryfikacji i oceny zabezpieczeń organizacji w obliczu coraz większej ilości zagrożeń, a także ewolucji modelu biznesowego. Jednak podstawowa metodologia testowania bezpieczeństwa w organizacjach ma ograniczony zakres, jest procesem przeprowadzanym ręcznie i zajmuje dużo czasu. Nie jest również dostosowana do tempa w jakim pojawiają się nowe cyberzagrożenia oraz zmian zachodzących w biznesie i IT. Dlatego najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu przygotowania organizacji na ataki oraz inne współczesne cyberzagrożenia są rozwiązania BAS (ang. Breach and Attack Simulation – BAS), jak np. platforma firmy Cymulate. Platforma ta umożliwia przeprowadzenie symulowanych ataków na infrastrukturę bezpieczeństwa i weryfikację jej odporności. Dzięki temu organizacje mogą na bieżąco oceniać swoją realną gotowość do skutecznej i proaktywnej ochrony przed współczesnymi cyberzagrożeniami. Platforma Cymulate pozwala na bezpieczne testowanie poziomu zabezpieczeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji stosując najbardziej powszechne metody i wektory ataków. Identyfikuje też słabe punkty bezpieczeństwa organizacji, wskazuje luki w zabezpieczeniach oraz obszary najbardziej narażone na cyberzagrożenia. Dzięki temu organizacja może wprowadzić skuteczną ochronę przed współczesnymi cyberzagrożeniami.
[1] „The State of Breach and Attack Simulation and the Need for Continuous Security Validation: A Study of US and UK Organizations”, Ponemon Institute, 11.2020
Elektro-Koncept Kraków poszerza ofertę o system smart home Loxone
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.