Agencje pracy tymczasowej – ułatwienie dla pracodawcy
Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadziła zmiany, które stawiają przed pracodawcami wiele wyzwań. Dotyczą one m.in. kwestii zawierania umów i ich rozwiązywania. Ponadto w branży usługowej, logistycznej i sektorze produkcyjnym powszechnym utrudnieniem jest niewystarczająca liczba pracowników, zwłaszcza tych na kontraktach krótkoterminowych. Dlatego agencje pracy tymczasowej, takie jak Job Impulse, Członek Polskiego Forum HR, mogą być wsparciem dla pracodawców.
Od 23 kwietnia br. pracodawca ma obowiązek uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę na czas określony. To jedna z kluczowych zmian, jakie pojawiły się w Kodeksie pracy. Dotychczas pracodawca mógł ją rozwiązać bez podania przyczyny. Obecnie taka decyzja musi zostać uargumentowana, a to z perspektywy pracodawcy jest utrudnieniem. Dlatego coraz więcej zatrudniających będzie decydować się na alternatywne rozwiązanie, którym jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej.
- Pracownicy tymczasowi są często dostępni na krótkie terminy lub na czas określony, co daje pracodawcy większą elastyczność i kontrolę w zarządzaniu zasobami. Po wykonaniu zadań można zakończyć współpracę i rozwiązać umowę bez konieczności podawania powodu, ponieważ pracy tymczasowej nie obejmują ostatnie zmiany w Kodeksie pracy – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse, Członka Polskiego Forum HR. – Ponadto specyfiką niektórych branż, jak np. sektora produkcji FMCG, Automotive, Pharma czy usług, w tym logistyki i e-commerce są nagłe wzrosty wolumenów zamówień. Dlatego kiedy pojawia się̨ konieczność szybkiego wzmocnienia zespołu, wystarczy kontakt z agencją, żeby zapewnić odpowiednią liczbę pracowników. Usługa pracy tymczasowej umożliwia pracodawcom dostosowanie stanu zatrudnienia do bieżących potrzeb – dodaje.
Elastyczność, która wyróżnia agencje pracy tymczasowej może wkrótce okazać się atutem dla pracodawców w innym kontekście. Jedną z ważnych zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, a zarazem jednym z popularniejszych trendów w obszarze zatrudniania pracowników jest 4-dniowy tydzień pracy. System ten jest testowany w wielu krajach świata, a w Polsce projektem odpowiedniej ustawy już zajmuje się Sejm. Dzięki pracownikom tymczasowym możliwa jest taka organizacja pracy w tym modelu, aby wydajność utrzymała się na maksymalnym poziomie. Z pomocą agencji zatrudnienia praca zakładu może trwać 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, bez przestojów, zgodnie z wszelkimi regulacjami prawnymi.
- Czterodniowy tydzień pracy to prawdopodobny scenariusz, ale będzie on wymagał od pracodawców zmian w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw. W wielu sektorach nie będzie on jednak łatwy do wprowadzenia, np. w przypadku zakładów produkcyjnych, które obecnie pracują nie tylko przez cały tydzień, ale często w systemie trzyzmianowym lub czterobrygadowym. Dlatego również w obliczu tych zmian rozwiązaniem może okazać się współpraca z agencją pracy tymczasowej, bo ona jest w stanie zapewnić pracodawcy dostępnych i wykwalifikowanych pracowników w elastycznej formie – podsumowuje Łukasz Koszczoł.

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.