AGH oraz PZL Sędziszów podpisały list intencyjny ws. rozwoju fotowoltaiki
Spółka PZL Sędziszów poinformowała o podpisaniu w dniu 07.01.2021 roku listu intencyjnego z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie odnośnie wspólnych prac nad rozwojem technologii fotowoltaicznej. Współpraca pomiędzy biznesem a uczelnią przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich rozwiązań w zakresie technologii OZE, w tym fotowoltaiki oraz magazynów energii, produkowanych przez PZL Sędziszów.
PZL Sędziszów prowadząc działalność w zakresie produkcji modułów instalacji fotowoltaicznych zamierza podjąć działania w zakresie doskonalenia opracowywanych technologii fotowoltaicznych oraz wspomnianych magazynów energii.
Do prowadzenia działalności operacyjnej we wspólnych projektach biznesowych i edukacyjnych ze strony PZL Sędziszów wyznaczony został Stanisław Bajorski, Kierownik projektu paneli PV w PZL Sędziszów. Po stronie uczelni będzie to natomiast dr. hab. inż. Konstanty Marszałek, prof. AGH. W badania realizowane przy współpracy ze spółką PZL Sędziszów zaangażowane będzie Centrum Fotowoltaiki (CF), jako jednostka pozawydziałowa działająca w strukturze Centrum Energetyki AGH.
"Podpisanie listu intencyjnego z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie to dla nas bardzo ważny krok w zakresie rozwoju i wdrożenia innowacji w obszarze technologii fotowoltaicznej oraz bateryjnej. Uczelnia posiada wiedzę, doświadczenie, zaplecze osobowe oraz infrastrukturę techniczną w zakresie opracowywania, badania i analizy rozwiązań konstrukcyjnych technologii fotowoltaicznych. Wierzymy, że podpisanie tego listu będzie początkiem owocnej współpracy przy zachowaniu wzajemnych korzyści" - komentuje Agnieszka Dec, Dyrektor Generalna w PZL Sędziszów.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.