AGH oraz PZL Sędziszów podpisały list intencyjny ws. rozwoju fotowoltaiki
Spółka PZL Sędziszów poinformowała o podpisaniu w dniu 07.01.2021 roku listu intencyjnego z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie odnośnie wspólnych prac nad rozwojem technologii fotowoltaicznej. Współpraca pomiędzy biznesem a uczelnią przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich rozwiązań w zakresie technologii OZE, w tym fotowoltaiki oraz magazynów energii, produkowanych przez PZL Sędziszów.
PZL Sędziszów prowadząc działalność w zakresie produkcji modułów instalacji fotowoltaicznych zamierza podjąć działania w zakresie doskonalenia opracowywanych technologii fotowoltaicznych oraz wspomnianych magazynów energii.
Do prowadzenia działalności operacyjnej we wspólnych projektach biznesowych i edukacyjnych ze strony PZL Sędziszów wyznaczony został Stanisław Bajorski, Kierownik projektu paneli PV w PZL Sędziszów. Po stronie uczelni będzie to natomiast dr. hab. inż. Konstanty Marszałek, prof. AGH. W badania realizowane przy współpracy ze spółką PZL Sędziszów zaangażowane będzie Centrum Fotowoltaiki (CF), jako jednostka pozawydziałowa działająca w strukturze Centrum Energetyki AGH.
"Podpisanie listu intencyjnego z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie to dla nas bardzo ważny krok w zakresie rozwoju i wdrożenia innowacji w obszarze technologii fotowoltaicznej oraz bateryjnej. Uczelnia posiada wiedzę, doświadczenie, zaplecze osobowe oraz infrastrukturę techniczną w zakresie opracowywania, badania i analizy rozwiązań konstrukcyjnych technologii fotowoltaicznych. Wierzymy, że podpisanie tego listu będzie początkiem owocnej współpracy przy zachowaniu wzajemnych korzyści" - komentuje Agnieszka Dec, Dyrektor Generalna w PZL Sędziszów.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.