Komunikaty PR

„Allegro dla rolników” już w Polsce. Rusza duńska platforma Commoditrader

2020-06-10  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Do pobrania IT Rolne ( 2.53 MB )

O 12 mln ton (2%) w tym roku wzrośnie ilość zboża w światowym handlu według szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC). W sezonie 2020/2021 wolumen zboża w światowym obrocie handlowym przekroczy już 2,2 miliarda ton. Przy tak ogromnych wolumenach coraz większą rolę odgrywają narzędzia cyfrowe, ułatwiające optymalizację handlu zbożem. W Danii już 40% rolników zarejestrowało się na cyfrowej giełdzie zbożowej Commoditrader, a producenci zbóż korzystający z platformy uzyskali nawet o 12% lepsze ceny zbytu. Giełda Commoditrader jest już dostępna w Polsce.

Commoditrader zapewnia producentom i nabywcom lepszy i szerszy dostęp do rynku, a co najważniejsze - pozwala na uzyskanie korzystniejszych cen i to dla obu stron transakcji. Duńskie i rumuńskie doświadczenia mówią o uzyskaniu cen nawet o 12 proc. lepszych od średnich cen rynkowych uzyskanych w tradycyjnej formie handlu w tym samym czasie.

Użytkownicy mogą zarówno sprzedawać, jak i skupować zboże tak, jak na znanych w Polsce platformach do e-handlu: Allegro czy OLX. Kupujący i sprzedający mogą zgłosić swoje zainteresowanie zakupem lub sprzedażą poprzez tworzenie lub wystawianie ofert na licytacje.

Giełda z towarem i  transportem

Z cyfrowej giełdy Commoditrader korzystają zarówno rodzinne gospodarstwa, jak i wielcy producenci, oferujący duże partie towarów, a także pośrednicy, doradcy, młyny czy hodowcy poszukujący pasz. Użytkownicy mogą porównać oferty z całej Polski i z zagranicy za pomocą kilku kliknięć, a pośrednicy w jednym miejscu znajdą oferty zarówno sprzedających, jak i kupujących zboże. Podstawową funkcjonalnością platformy jest giełda, czyli miejsce, gdzie użytkownicy będą mogli tworzyć oferty kupna lub sprzedaży.

Korzystający z aplikacji będą mogli dodawać certyfikaty, określać parametry jakości towarów, a także tworzyć określone ceny dla różnych segmentów odbiorców.

Jedną z najważniejszych funkcji Commoditrader jest możliwość zakupu towaru łącznie z transportem – platforma ułatwi kontakt z niezależnym dostawcą logistycznym.

  • Wierzymy, że można uczestniczyć w handlu na uczciwych zasadach i z równym dostępem do informacji – mówi Ida Boesen, współtwórczyni Commoditrader, która swą karierę zawodową zaczynała właśnie w sektorze rolnym. - Przy tworzeniu platformy przyświecała nam chęć zapewnienia producentom zbóż lepszego i szerszego dostępu do rynku. Dzięki naszemu produktowi, rolnicy będą mieli lepszy punkt wyjścia do negocjacji cen, a także lepszy dostęp do różnych rodzajów partnerów: producentów, handlowców, młynów, pośredników. I to wszystko w jednym miejscu.

 Nowe technologie w handlu i rolnictwie

Jak podaje OECD, cyfryzacja handlu żywnością zachodzi z niespotykaną dotąd prędkością na całym świecie. Wraz z rosnącym stopniem globalnych współzależności, większym zapotrzebowaniem na dostawę na czas i coraz wyższymi wolumenami, procesy w handlu muszą być szybsze i bardziej niezawodne niż kiedykolwiek wcześniej.

  • Transformacja cyfrowa w międzynarodowym handlu spowodowała między innymi obniżenie kosztów oraz połączyła większą liczbę przedsiębiorstw i konsumentów na całym świecie. - wyjaśnia Julie Koch Fahler, współzałożycielka Commoditrader, mająca doświadczenie w branży technologicznej. - Cyfryzacja zwiększa zakres, skalę i szybkość handlu. Umożliwia dostarczanie produktów i usług większej liczbie odbiorców. Korzystanie z nowych, innowacyjnych rozwiązań i narzędzi cyfrowych powoduje zwiększenie przewagi konkurencyjnej, ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem, przezwycięża bariery wzrostu. Te zmiany następują także w rolnictwie.

Korzystanie z Commoditrader jest bezpłatne, za wyjątkiem wybranych funkcjonalności. Nieodpłatne są najważniejsze funkcje - czyli możliwość wystawiania nieograniczonej liczby ogłoszeń, składanie nieograniczonej liczby umów, korzystanie z opcji pośrednictwa transportu, rekomendacje, możliwość ubezpieczenia transakcji, zarządzanie transportem, samoobsługowe centrum wsparcia.

Płatny dostęp do platformy dodatkowo oferuje m.in. dostęp do informacji cenowych i rynkowych, dostęp do pełnej bazy użytkowników, ceny kontraktów futures, indywidualne wdrożenie do programu, a także – już w wersji PRO – testy laboratoryjne, czyli badanie jakości zboża dwa razy do roku.

Rynek zbóż w liczbach:

  • Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) przewiduje wzrost światowej produkcji zbóż w sezonie 2020/2021 o 12 mln ton do 2230 mln t (+ 2% r/r).
  • Komisja Europejska szacuje, że jeżeli nie wystąpią większe zakłócenia pogodowe, to w sezonie 2020/2021 produkcja zbóż w Unii Europejskiej powinna osiągnąć 287,8 mln ton. Jest to wynik o 2,2% niższy niż poprzedzającym sezonie, ale wciąż o 2,2% wyższy niż średnia z 5 lat.
  • Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podaje, że zbiory zbóż w Polsce w roku 2019 wyniosły 28,8 mln ton i były o 7% większe niż w 2018 r, ale o 4% mniejsze od średnich zbiorów w latach 2013-2017.

Commoditrader w liczbach:

  • 2157 zarejestrowanych użytkowników z Danii i Rumunii,
  • 4,9 mln ton zboża w obrocie,
  • 5 zarejestrowanych firm transportowych,
  • 10 czerwca 2020 - start platformy w Polsce.

O firmie: 

Commoditrader to europejska platforma handlowa dla rolników oraz międzynarodowych firm handlowych, założona w Danii w 2018 r. Dzięki platformie użytkownicy mogą porównywać ceny produktów rolnych z całej Polski i z zagranicy za pomocą kilku kliknięć. Pośrednicy w jednym miejscu znajdą oferty zarówno sprzedających, jak i kupujących zboże. Podstawową funkcjonalnością platformy jest giełda, czyli miejsce, gdzie użytkownicy mogą tworzyć oferty kupna lub sprzedaży.

Platforma dostępna jest w Danii, Rumunii i w Polsce, a wkrótce w kolejnych krajach w Europie. Liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi ponad 2100 rolników i firm handlowych. Obrót zbożem za pośrednictwem Commoditrader wynosi 4,9 mln ton. Firma współpracuje z 5 firmami transportowymi, zatrudnia 17 pracowników. W 2019 r. otrzymała nagrodę New Nordic FinTech Award w ramach Tygodnia FinTech w Kopenhadze, a rok wcześniej - nagrodę Agricultural Innovation 2018.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW Biuro prasowe
2024-09-26 | 12:52

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW

XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW – podsumowanie wystawy Tegoroczna XXV jubileuszowa edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW odbyła się w dniach 20-22 września na
Rolnictwo Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni
2024-09-24 | 10:30

Badania: Jak kupują rolnicy? Mniej ufni i bardziej patriotyczni

Dobre, bo polskie – nie wydaje się w przypadku rolników tylko marketingowym sloganem. Tylko dla co dziewiątego z nich pochodzenie produktów nie ma znaczenia – wynika z
Rolnictwo Nawet 2 miliardy pomidorów trafi do fabryki Kraft Heinz w Pudliszkach
2024-09-06 | 13:05

Nawet 2 miliardy pomidorów trafi do fabryki Kraft Heinz w Pudliszkach

Trwają właśnie zbiory tegorocznych pomidorów. W Pudliszkach i okolicach około 150 lokalnych gospodarzy przystąpiło do prac na polach. Mimo trudnych warunków pogodowych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.