Aplikacja etykiet z weryfikacją poprawności danych i obsługą złego znakowania
Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie zautomatyzować znakowanie produktów z jednoczesną weryfikacją poprawności tego procesu? To pytanie zadaje sobie wielu kierowników działu jakości. Odpowiadamy poniżej.
Aplikacja z weryfikacją – w jaki sposób zautomatyzować działania?
Najprostszym sposobem jest dołożenie do istniejącego transportera automatycznego aplikatora etykiet/urządzenia drukująco-aplikującego oraz systemu weryfikującego w postaci skanera 1D/2D lub kamery inspekcyjnej. Należy również zadbać o bieżące usuwanie źle oznakowanych produktów z linii produkcyjnej przy użyciu odpowiedniego systemu np. automatycznego spychania lub zdmuchiwania.
- Takie rozproszenie elementów realizujących funkcje znakująco-weryfikujące zajmuje dużo miejsca oraz utrudnia ich kontrolowanie – mówi Michał Wąs, Product Manager. - Etisoft podjął próbę połączenia trzech procesów (znakowania, weryfikacji, eliminacji) w jednym urządzeniu, zarządzanym przez sterownik PLC i panel dotykowy – dodaje.
Aplikacja etykiet w szybki i efektywny sposób
Efektem prac była stacja robocza realizująca wszystkie omówione wyżej zagadnienia. W zamkniętej obudowie z drzwiami dostępowymi z każdej strony umiejscowiony jest krótki transporter rolkowy, na który trafia produkt z poprzedniego procesu np. z zaklejarki kartonów. Urządzenie drukująco-aplikujące nakłada pneumatycznie etykietę, która została wcześniej wydrukowana przez moduł drukujący. Następnie skaner przemysłowy realizuje weryfikację jednego lub więcej kodów będących częścią składu zaaplikowanej wcześniej etykiety.
Efekt? Na podstawie wyniku weryfikacji produkt jest natychmiast odrzucany z linii produkcyjnej lub przepuszczany dalej do kolejnego etapu np. do paletyzacji.
Rozwiązanie umożliwia sprawdzenie nie tylko obecności kodów na etykiecie, ale również lokalnie przez skaner ręczny lub zdalnie z systemu nadrzędnego pozwala skonfigurować skaner przemysłowy do sprawdzania konkretnych wartości weryfikowanych kodów.
Prezentowane rozwiązanie przeznaczone do znakowania kartonów umożliwia dzięki serwonapędom automatyczne przezbrojenie pozycji aplikatora i zmianę położenia naklejenia etykiety wraz z możliwością jej zagięcia i doklejenia na sąsiadujących bokach produktu.
Automatyczna zmiana pozycji band bocznych zapewnia stabilne prowadzenie produktów podczas etykietowania, weryfikacji i ewentualnego zrzutu. Zrzut produktu po weryfikacji realizowany jest poprzez jego zepchnięcie przy użyciu siłownika do magazynku odbiorczego.
Szybkość i niezawodność
Nastawy maszyny dla nowych produktów polegają na wprowadzeniu na panelu HMI wymiarów pudełka, miejsca naklejenia etykiety oraz ewentualnego zaznaczenia opcji doklejania narożnego. Po wprowadzeniu nowych danych lub wyborze istniejącej referencji następuje w krótkim czasie automatyczne przezbrojenie całego urządzenia. Automatyzacja przezbrojenia zapewnia powtarzalność nastaw maszyny w przeciwieństwie do manualnych zmian i regulacji. Panel HMI dodatkowo jest źródłem informacji na temat stanu urządzenia, liczników oraz pozwala na dezaktywację poszczególnych modułów maszyny (np. tryb pracy bez weryfikatora). Skład etykiety do druku może zostać wygenerowany przez sterownik PLC lub wysłany z zewnętrznego systemu. To samo dotyczy wartości kodów przeznaczonych do weryfikacji.
Jedna maszyna zapewni znakowanie, zweryfikuje jego poprawność i dostarczy produkty np. do paletyzacji pozwalając uniknąć pomyłek i kosztownych reklamacji. Dodatkowo niewątpliwą zaletą przedstawionego rozwiązania jest realizacja wszystkich etapów „w locie”, bez zatrzymywania produktu i wpływu na wydajność linii produkcyjnej.
Przedstawione rozwiązanie może zostać zmodyfikowane i rozbudowane dla szczególnych wymagań klienta.
Najważniejsze zalety rozwiązania:
- Maszyna „3 w 1” – druk i aplikacja etykiety (aplikator etykiet), weryfikacja etykiety, eliminacja źle oznakowanego produktu,
- Szybkie, automatyczne przezbrojenia,
- Obsługa kartonów o dowolnej wielkości mieszczących się w zakresie regulacji urządzenia,
- Łatwa obsługa i konfiguracja dzięki panelowi HMI,
- Możliwość komunikacji z systemem nadrzędnym,
- Aplikator etykiet pozwoli zredukować przestoje produkcyjne,
- Gwarancja braku reklamacji dotyczących znakowania produktów.
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Ultrakompaktowe wózki podnośnikowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. W tym pierwszym przypadku ustawodawca chce opodatkować nie tylko samo urządzenie, ale także POD, czyli wkład do niego. Organizacje przedsiębiorców i plantatorów tytoniu ostrzegają, że to prowadziłoby do sytuacji, w której jeden produkt byłby opodatkowany dwu-, a nawet trzykrotnie, z negatywnymi skutkami dla obrotu gospodarczego w Polsce.
Polityka
Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Na pierwszej w tym roku sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie będą debatować nad przyszłością relacji na linii UE–USA. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji podkreśliła, że obecne realia polityczne będą wymagały odnowionego sojuszu transatlantyckiego, a Europa jest gotowa do współpracy z administracją 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump w swoim przemówieniu po zaprzysiężeniu zapowiedział wysiłki na rzecz kończenia wojen i wprowadzania pokoju na świecie.
Handel
W tym roku import cementu z Ukrainy może przekroczyć milion ton. To oznacza problemy polskich producentów
Polscy producenci cementu obawiają się silnej konkurencji z Ukrainy. W ubiegłym roku import tego surowca zza wschodniej granicy wyniósł ok. 600–700 tys. t, prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. W kolejnych miesiącach dynamika może jeszcze przyspieszyć, dlatego sektor apeluje o kontyngenty ilościowe lub inny rodzaj wsparcia ze strony UE. Bez tego trudno będzie mu rywalizować z producentami z Ukrainy i innych państw, które nie muszą spełniać klimatycznych wymogów UE.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.