Komunikaty PR

Aplikacje do controllingu szansą na oszczędności w czasach kryzysu

2020-08-12  |  13:00

Epidemia COVID-19 wpłynęła na zmianę myślenia o prowadzeniu biznesu izarządzania finansami. W obecnej sytuacji gospodarczej zyski to nie wszystko. Ważne jest zachowanie płynności finansowej. Pora pomyśleć o zarządzaniu cash flow w sposób inny niż jeszcze pół roku temu.  

 

Skutki pandemii w równym stopniu odczuły niemal wszystkie sektory gospodarki (branża turystyczna, HoReCa, logistyczna, rozrywkowa, health&beauty). Niemal połowa (49,3 proc.) przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą – wynika z ogólnopolskiego badana Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”. Aż 89% ankietowanych firm wskazuje, że koronawirus wpłynął na produkcję, sprzedaż czy świadczone przez nie usługi. Największym wyzwaniem jest obecnie zachowanie płynności finansowej, czyli kontrola wydatków, nieregularne przychody i rentowność. 

 

Rozwiązania analityczne  

Utrata płynności finansowej spowodowana kryzysem skłania do szybkich, ale jednocześnie racjonalnych decyzji biznesowych, a te warto podejmować na podstawie wskaźników, faktów i danych. Pomagają w tym rozwiązania analityczne (Business Intelligence). Do niedawna dostępne były głównie dla dużych firm i korporacji. Aktualnie, dzięki atrakcyjnym cenom, dostępem w formie abonamentu, łatwości w uruchomieniu i obsłudze stały się osiągalne dla firm z sektora MŚP. W nowej rzeczywistości narzędzia wspierające zarządzanie są postrzegane jako kluczowe i pomocne przy przeprowadzeniu przez kryzys, ale również jako wsparcie w każdej działalność. A jest o co walczyć, bo Polacy chcą wspierać małe biznesy. Niemal 80% ankietowanych biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Ipsos na zlecenie PayPal deklaruje chęć zakupów lokalnych produktów. Kluczowym wyznaniem jest adaptacja modelu biznesowego do aktualnej sytuacji. Warto zacząć od dokładnej analizy kosztów, by zidentyfikować obszary, w których można wprowadzić zmiany wpływające na poprawę płynności finansowej.  

 

Co mówią Twoje dane? 

Jednym z narzędzi, które pomaga w szczegółowej analizie danych i podejmowaniu decyzji biznesowych jest nowa, polska aplikacja OneLook. Została stworzona właśnie z myślą o właścicielach małych i średnich firm. Dzięki integracji danych pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. Użytkownik jednym kliknięciem wyświetla dowolne dane pochodzące z różnych źródeł uzyskując wynik przedstawiony w czytelnej i atrakcyjnej formie. Dane mogą zostać pobrane z plików xls, csv, plików JPK_VAT i KR, baz danych, np. Microsoft SQL lub wprowadzone bezpośrednio do arkusza dostępnego w aplikacji. OneLook Viewer umożliwia wyświetlanie i udostępnienie przygotowanych danych w formie tylko do odczytu. OneLook jest zintegrowany z kalendarzem Google, dzięki czemu już z poziomu aplikacji możemy zapisywać ważne terminy. Kontrola rentowności działań, cashflow i analiza wyników to pomoc w przejściu kryzysu. 

 

Więcej informacji:  

https://www.controlling-systems.pl/ 

http://www.onelook.com.pl/ 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Firma

Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.

Ochrona środowiska

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.