Asustor: bezpieczeństwo i prywatność - obsługa sieci VPN standardem w dyskach NA
Sieci VPN zyskują coraz większą popularność, a ich głównymi atutami mają być ochrona tożsamości, prywatność i bezpieczeństwo danych. W ten trend wpisują się także dyski NAS firmy Asustor, które współpracują z sieciami VPN.
Bezpieczeństwo i prywatność to w obecnych czasach priorytet dla wielu użytkowników. Świadomość zagrożeń płynących z Sieci rośnie, a wraz z nimi popularność technologii takich jak VPN, które mają chronić dane i tożsamość osób korzystających z zasobów Internetu. Z tego względu firma Asustor przypomina, że posiadacze dysków NAS mają możliwość korzystania z dobrodziejstw wirtualnych sieci prywatnych.
Oparte na platformie ADM dyski sieciowe mogą pracować w dwóch trybach - jako klient i jako serwer. W tym pierwszym użytkownik może podłączyć NAS-a do istniejącej sieci VPN. Wówczas osoby, które połączą się z nią zyskują dostęp do zgromadzonych na dysku sieciowym danych. Jednocześnie całość ruchu jest szyfrowana, co ma przekładać się na bezpieczeństwo i prywatność. Z tego właśnie względu tunele VPN to standard w wielu firmach i często jedyna opcja dostępu do danych spoza biura.
Asustor podaje, że obsługiwane są wszystkie popularne protokoły, takie jak OpenVPN, L2TP/IPsec i PPTP. Dyski NAS mają zaś łączyć się ze wskazaną siecią automatycznie w przypadku restartu czy utraty połączenia. Producent dodaje, że jest opcja stworzenia i zapamiętania wielu profili, dzięki którym przełączanie się pomiędzy różnymi sieciami VPN powinno być szybkie i wygodne.
Z kolei osoby, które chcą zadbać o swoją prywatność i bezpieczeństwo, a jednocześnie nie posiadają dostępu do żadnej zaufanej sieci VPN, mogą uruchomić dysk sieciowy w roli serwera. Producent przygotował instrukcję, która krok po kroku obrazuje proces tworzenia i konfiguracji pierwszego tunelu. Po uruchomieniu serwera VPN administrator ma wgląd w listę aktywnych połączeń i możliwość odłączenia każdego z nich, gdyby to okazało się podejrzane i stwarzało zagrożenie. Obsługa sieci VPN jest standardem w dyskach NAS firmy Asustor i producent zachęca do korzystania z niej wszystkich, którzy chcą jeszcze lepiej zabezpieczyć dostęp do swoich danych.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.