ATAL Warta Towers w Poznaniu z prestiżową nagrodą architektoniczną
Publicon
plac Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
p.kozlowska|publicon.pl| |p.kozlowska|publicon.pl
600 968 951
https://publicon.pl
Zaprojektowany przez pracownię AP Szczepaniak budynek przy ulicy Rataje w Poznaniu otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2023 Sponsored by LAUFEN. Co roku wyróżnia on obiekty, które charakteryzują się ponadczasową i oryginalną architekturą oraz innowacyjnymi rozwiązaniami.
ATAL Warta Towers to jeden z najwyższych budynków w całej Wielkopolsce. Liczy aż 18 kondygnacji. Znajdziemy tu 352 mieszkania, 15 lokali usługowych oraz dwukondygnacyjny parking podziemny. Jak podkreślają architekci, wyróżnia go nietypowa, geometryczna bryła.
Geometria, kontrasty i szlachetne materiały
– W projekcie tym zastosowaliśmy podziały wertykalne i horyzontalne, co pozwoliło uzyskać mniejsze bryły o różnej wielkości. Sprawiło to, że budynek jest optycznie lżejszy mimo swojej wysokości – sięgającej aż 60 metrów. Na postrzeganie bryły ma wpływ również jej położenie. ATAL Warta Towers mieści się na naturalnym wzniesieniu, dzięki czemu zakładany przez nas efekt monumentalizmu został jeszcze bardziej wzmocniony – tłumaczy Artur Szczepaniak, główny architekt w AP Szczepaniak.
Obiekt wyróżnia również nietypowa elewacja. Kontrast jasno- i ciemnoszarych tynków szlachetnych pozwolił stworzyć oryginalną kompozycję. Z kolei obwodowe balkony i loggie z balustradami z mlecznego szkła sprawiły, że na fasadzie widnieje dodatkowy pierwszy plan w postaci poziomych pasów.
Konkurs z tradycjami
Zwycięstwo polskiego biura architektonicznego w międzynarodowym konkursie pokazuje, że poznański projekt jest doceniany przez ekspertów na całym świecie. European Property Awards jest częścią International Property Awards i jest organizowany od 30 lat. W jury zasiada 80 doświadczonych, niezależnych architektów i urbanistów, którzy oceniają projekty pod kątem jakości, innowacyjności, technologii czy zrównoważonego rozwoju. ATAL Warta Towers zdobył nagrodę w kategorii „Architektura wielorodzinna”.
Oficjalne wręczenie nagród obędzie się 27 czerwca w Londynie. Tegoroczne nagrody są sponsorowane przez firmę LAUFEN, jednego z wiodących światowych producentów ceramiki sanitarnej.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.