Automatyzacja pracy w biurze rachunkowym dzięki nowoczesnym programom księgowym
Nowe technologie dostarczają wielu narzędzi pozwalających usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków. W przypadku biur rachunkowych elementarnym rozwiązaniem z tej kategorii są programy księgowe.
Z programów księgowych korzysta się od wielu lat, ale kiedy porówna się funkcjonalności tych, których używano dawniej, a tych, jakie muszą odpowiedzieć na bieżące potrzeby, to okaże się, że różnice są znaczne.
Automatyzacja biura rachunkowego niezbędna, by zachować pozycję na rynku
Biura rachunkowe mają mnóstwo obowiązków, rośnie wielość raportów, deklaracji i innych dokumentów, jakie muszą wypełniać. Jednocześnie rosną wymagania klientów, którzy oczekują natychmiastowej obsługi. To wymusza taką organizację czasu pracy, by jak najwięcej czynności usprawnić. Stawiając na cyfryzację i najnowsze oprogramowanie, można spodziewać się, że wiele zadań zostanie zautomatyzowanych, tym samym pracownicy biura rachunkowego będą pracować wydajniej. Efektywna praca wpłynie na komfort pracowników i wyższą jakość obsługi klientów, dlatego łatwiej wyprzedzić konkurencję.
Jak programy księgowe pomagają zautomatyzować pracę?
Automatyzacja w programach księgowych jest wyraźnie widoczna. Dotyczy takich obszarów jak fakturowanie i prowadzenie rozliczeń. Nie tylko dane w dokumentach uzupełniają się od razu według ustawionych wytycznych, ale automatycznie mogą być księgowane związane z tym operacje. Istnieje możliwość automatycznego wysyłania przypomnienia o terminie płatności do klientów, więc łatwiej o egzekwowanie należności.
Program dla biura rachunkowego przechowuje się różnego rodzaju dokumenty jak deklaracje podatkowe, raporty bądź umowy. Mogą być automatycznie katalogowane i przypisywane do poszczególnych klientów. Oprócz tego programy księgowe pozwalają na automatyczne generowanie raportów finansowych z wykorzystaniem różnych wskaźników, co daje pełny obraz sytuacji finansowej firmy i ułatwia prowadzenie prognoz na przyszłość.
Na zautomatyzowanie pracy księgowego wpływa możliwość integracji oprogramowania z innymi narzędziami informatycznymi. Dużym wsparciem jest integracja z KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Wdrożenie go będzie wkrótce obowiązkowe, poza tym integracja z programem księgowym eliminuje konieczność podwójnego wpisywania danych.
Wiele nowoczesnych programów ma dostępne aktualizacje, jeszcze zanim będą miały zmienić się przepisy. To również przekłada się na większą oszczędność czasu. Zautomatyzowanie pracy wiąże się w tym przypadku ze znaczą redukcją ryzyka błędów, przez co klienci nie zgłaszają się z reklamacją, korekt wystawia się mniej, więc komfort pracy jest lepszy.
Podsumowanie
Firmy, które chcą się rozwijać i utrzymywać konkurencyjną pozycję na rynku, muszą podążać za trendami, a te koncentrują się wokół digitalizacji i automatyzacji procesów biznesowych. Decydując się na nowoczesny program księgowy dla biura rachunkowego, można spodziewać się tego, że wiele czynności księgowych będzie zautomatyzowanych, co całkowicie zmieni jakość pracy.
Źródło informacji: Soneta
Materiał promocyjny

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.