Axis wchodzi na rynek wearables
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Firma Axis Communications zaprezentowała właśnie pierwszą w swojej historii kamerę nasobną (tzw. wearable), przeznaczoną dla policji, straży miejskiej i firm ochroniarskich. Rozwiązanie, obejmujące nie tylko wytrzymałą kamerę, ale także stację dokującą i kontroler systemu, powstało w oparciu o otwartą architekturę systemową. Dzięki temu może zostać zintegrowane z dowolnym systemem zarządzania, co sprawia, że jest najbardziej elastyczną kamerą nasobną na świecie. Urządzenie było już także testowane w przestrzeni publicznej - projekt pilotażowy z powodzeniem realizowany był w Szczytnie.
Kamery nasobne mają wiele zalet: rejestrują materiał dowodowy, odstraszają przestępców, a także wspierają szkolenia funkcjonariuszy i pracowników ochrony. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu rozwiązania, Axis – pionier technologii dozoru wizyjnego – zdecydował się wprowadzić je do swojej oferty.
Projektowanie we współpracy z klientami
Nasobna kamera Axis została stworzona w oparciu o prace badawczo-rozwojowe i konsultacje z przedstawicielami policji i firm ochroniarskich. Jednym z kluczowych aspektów rozwiązania, na który zwracali uwagę potencjalni klienci, była konieczność maksymalnego wykorzystania dotychczasowych inwestycji w oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym (VMS) i dowodowym (EMS). Właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie otwartej architektury. Nasobna kamera Axis może być używana z systemami VMS i EMS innych firm — działającymi w środowisku lokalnym lub w chmurze — co otwiera drogę do jej integracji z innymi danymi związanymi z dozorem wizyjnym. Kamera może być także elementem kompleksowych rozwiązań, obejmujących oprogramowanie AXIS Camera Station i AXIS Case Insight, czyli systemy VMS i EMS firmy Axis.
Fredrik Andersson, globalny menedżer produktów w Axis Communications, wyjaśnia: „Podczas prac nad nowym rozwiązaniem zawsze dążymy do zapewnienia jak najlepszej jakości wideo i audio z uwzględnieniem ograniczeń określonego formatu urządzenia. W przypadku kamery nasobnej oczywiste wyzwania wiążą się z poszukiwaniem optymalnego połączenia rozmiaru, wagi i wytrzymałości oraz maksymalizacją czasu działania baterii. Aby tego dokonać, zastosowaliśmy proces badań i projektowania iteracyjnego, obejmujący liczne rozmowy z klientami, wiele prototypów produktu oraz szereg projektów pilotażowych”.
W Polsce pilotaż został przeprowadzony w Szczytnie – strażnicy miejscy korzystali tam z kamer nasobnych od sierpnia 2019 roku. Przez ponad pół roku zauważono wymierne efekty stosowania nowej technologii. „Materiał z kamer pozwala nam w łatwy sposób dokumentować pracę strażników. Zdarzały się sytuacje, w których mieszkańcy składali skargi na zasadność interwencji. Odkąd strażnicy miejscy noszą kamery nasobne, zauważyliśmy znaczne zmniejszenie ich liczby. Wpływa to bezpośrednio na jakość i efektywność pracy straży miejskiej. Czas, który dotychczas był spędzany na udowadnianiu zasadności interwencji, strażnicy przeznaczają teraz na działania w terenie. Cenne godziny, zamiast na sprawy administracyjne, wykorzystywane są na realną, skuteczną pomoc mieszkańcom” podkreśla Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.
Nie tylko kamera
Cały system związany z nową kamerą nasobną Axis obejmuje trzy główne elementy sprzętowe: samą kamerę, przeznaczoną do niej stację dokującą (8- lub 1-gniazdową) i kontroler systemu.
Kamera rejestruje wideo o rozdzielczości do 1080p przy 30 kl./s oraz dźwięk za pośrednictwem dwóch mikrofonów umożliwiających tłumienie szumów. Technologia szerokiego zakresu dynamiki zapewnia wysoką jakość obrazu nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych, a technologia Axis Zipstream zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć masową. Bateria umożliwia pracę nawet do 12 godzin, a dodatkowo można ją doładowywać w samochodzie lub za pomocą powerbanków.
Stacja dokująca i kontroler systemu są odrębnymi urządzeniami, dzięki czemu możliwa jest łatwa rozbudowa rozwiązania, nawet na dużą skalę. Kontroler systemu stanowi centralny punkt integracji i zarządzania oraz umożliwia szybkie i niezawodne przesyłanie materiału wizyjnego z kamery (z szybkością 100 Mb/s). Wszystkie dane są szyfrowane, zarówno podczas przechowywania, jak i w trakcie transferu, za pomocą algorytmów AES256 i TLS.
Wbudowane elementy kamery obejmują także:
• odbiornik GPS/GNSS do śledzenia lokalizacji;
• moduł Bluetooth Low Energy 4.1;
• moduł łączności Wi-Fi 802.11b/g/n;
• 6-osiowy żyroskop i akcelerometr.
Aplikacja mobilna AXIS Body Worn Assistant umożliwia przeglądanie zarejestrowanego materiału oraz dodawanie kategorii, opisów i notatek.
Jak wyjaśnia Andersson, w całym procesie projektowania rozwiązania koncentrowano się na łatwości obsługi: „Kamera nasobna musi być łatwa w obsłudze dla funkcjonariuszy i pracowników ochrony w terenie, którym zdarza się operować w stresujących warunkach, niesprzyjającej pogodzie lub słabo oświetlonych miejscach. Zależało nam jednak, aby ta sama łatwość obsługi cechowała całe rozwiązanie — również z perspektywy operatorów odpowiedzialnych za przesyłanie, zapisywanie i analizę zarejestrowanego materiału wizyjnego”.
Rozwiązanie z kamerą nasobną jest dostępne w kanałach dystrybucyjnych Axis od II kwartału 2020 r.
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.