Axpo koncentruje się na akumulatorach i wodorze
Axpo ogłosiło utworzenie dwóch nowych obszarów działalności w grupie - w dziedzinie wodoru oraz akumulatorów. Magazynowanie energii będzie kluczową technologią zapewniającą bezpieczeństwo dostaw podczas transformacji w świat energii wolnej od CO2, podczas gdy wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych może znacznie zmniejszyć emisję CO2 w przemyśle i transporcie.
Grupa Axpo, jako deweloper elektrowni słonecznych i farm wiatrowych, od kilku lat nieustannie przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii na międzynarodową skalę. Postęp ten musi nadążać za rozwojem infrastruktury magazynowania energii i dodatkowych rozwiązań ograniczających emisję CO2. W przyszłości, akumulatorowe systemy magazynowania energii oraz będący nośnikiem energii wodór, odegrają ważną rolę w świecie energii odnawialnej. Zdając sobie z tego sprawę, Dział Odnawialnych Źródeł Energii Axpo powołał właśnie dwie jednostki biznesowe - Akumulatory i Wodór - i w najbliższych miesiącach stworzy odpowiedzialne za nowe zadania zespoły.
Christoph Sutter, szef działu Axpo Renewables, komentując ten krok powiedział, że w ostatnich latach Axpo znacznie rozszerzyło swoją działalność w zakresie odnawialnych źródeł energii i dzięki spółkom zależnym Volkswind i Urbasolar ma doskonałą pozycję w dziedzinie energii wiatrowej i słonecznej. Technologie magazynowania energii i technologie wodorowe będą zyskiwały na znaczeniu, aby zapewnić ciągłą dostępność energii ze źródeł odnawialnych. Dlatego zrozumiałe jest, że teraz Axpo chce ukierunkować i napędzać działania w tych obiecujących obszarach biznesowych.
Axpo, jako największy producent energii odnawialnej w Szwajcarii, dzięki rozległej wiedzy w zakresie zarządzania i handlu energią, a także silnej międzynarodowej obecności na około 40 rynkach, ma doskonałą pozycję, by odnieść sukces w obszarach wodoru i magazynowania energii.
Axpo od pewnego czasu zajmuje się budową, eksploatacją, zarządzaniem i odbiorem energii z wielkoskalowych systemów magazynowania energii. W Szwajcarii firma wybudowała w 2019 roku magazyn o mocy 2 MW w Rapperswil-Jona, a pod koniec 2020 roku ogłosiła budowę magazynu o mocy 6,25 MW w Rathausen / Lucerna. Axpo udostępnia także elastyczne opcje systemu magazynowania o mocy 30 MW w Yllikkälä w Finlandii. Za pomocą platformy IT, opcje elastyczności z magazynowania energii i zdecentralizowanych obiektów energii odnawialnej są sprzedawane na rynkach usług pomocniczych i energii bilansującej, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego. Usługi magazynowania energii będą teraz również rozwijane na skalę międzynarodową.
W obszarze zielonego wodoru, który jest wytwarzany przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, Axpo rozwija niezbędną wiedzę i zamierza realizować nowatorskie projekty wraz z partnerami kooperacyjnymi. Ekologiczny wodór jest kluczową technologią w transformacji energetycznej i dekarbonizacji.
O Axpo:
Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w handlu energią oraz odbioru energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje innowacyjne rozwiązania energetyczne oparte na najnowocześniejszych technologiach dla swoich klientów w ponad 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.