Axpo Polska podpisuje umowę na sprzedaż gazu ziemnego z firmą Wienerberger
Axpo rozszerza swoją działalność w Europie Środkowo-Wschodniej: warszawski oddział podpisał długoterminowy kontrakt z Wienerberger Polska. Firma należy do grupy Wienerberger, będącej największym na świecie producentem cegieł. Zgodnie z umową, Axpo Polska będzie dostarczać gaz ziemny do polskich fabryk firmy.
Axpo Polska będzie długoterminowym sprzedawcą gazu ziemnego dla firmy Wienerberger. Podpisując umowę z Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o., Axpo pozyskała kolejnego kluczowego klienta i umocniła swoją pozycję na polskim rynku gazu. Wienerberger Polska zyska natomiast na możliwości korzystania z bardzo elastycznego produktu: zgodnie z umową, ceny gazu ziemnego indeksowane są na rynkach zagranicznych o dużej płynności, co zapewnia korzystniejsze dla firmy rozwiązania.
Paweł Wierzbicki, Head Origination Axpo Polska, skomentował: „Poza rozwijaniem działalności Axpo związanej z odbiorem energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, koncentrujemy się także na zwiększaniu naszego udziału na polskim rynku gazu ziemnego. Umowa podpisana z firmą Wienerberger jest dla nas ważnym kamieniem milowym i umacnia naszą zdolność do zapewniania dużym klientom przemysłowym dostosowanych i elastycznych rozwiązań w ramach długoterminowych umów ”.
Grupa Wienerberger jest wiodącym, międzynarodowym dostawcą materiałów budowlanych oraz inteligentnych rozwiązań infrastrukturalnych. Jako największy na świecie producent cegieł, lider rynku glinianych dachówek w Europie i kostki brukowej w Europie Wschodniej, firma jest jednym z wiodących dostawców materiałów w Europie. 12 z ponad 200 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych jest w Polsce.
Bernard Płochowski, Country Procurement Manager Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o., powiedział: „Zapewnienie stabilnych dostaw gazu ziemnego do naszych zakładów produkcyjnych w Polsce ma dla nas kluczowe znaczenie. W tym zakresie ważna jest umowa z Axpo Polska. Ponadto otwiera możliwość elastycznego kontraktowania gazu, która jest dla nas bardzo istotna. ”
Katri Evdokimova, Energy Buyer, Wienerberger Group, dodała: „W pełni zgadzam się z Bernardem. Gaz jest towarem niestabilnym, dlatego cenimy sobie bezpieczeństwo wynikające z możliwości zabezpieczenia go na wiele lat przed dostawą. Nieustannie poszukujemy sprawdzonych dostawców, liderów w branży, którzy są w stanie zaoferować nam rozwiązania szyte na miarę zgodnie z naszą strategią. Z niecierpliwością czekamy na zarządzanie i ulepszanie naszego portfela gazu w Polsce z pomocą Axpo ”.
Axpo obecne jest na polskim rynku od 20 lat. Klienci w Polsce mogą korzystać z szytych na miarę umów PPA, a także rozwiązań w zakresie dostaw energii i gazu w oparciu o strukturyzowane kontrakty długoterminowe. W ciągu ostatnich 6 lat Axpo Polska rozszerzyło również swoje portfolio klientów o małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i obecnie świadczy usługi dla 15 000 tego typu firm w kraju.
Axpo na świecie
Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz sprzedaży energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje dla swoich klientów innowacyjne rozwiązania energetyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.