Komunikaty PR

Axpo Polska podpisuje kolejne umowy PPA z Grupą Energix w Polsce

2021-05-05  |  01:00

Axpo rozszerza współpracę ze swoim wieloletnim klientem w Polsce. Warszawski oddział Grupy podpisał dwie umowy na zakup energii (PPA) z Grupą Energix, jednym z największych izraelskich przedsiębiorstw zajmujących się energią odnawialną. W ramach umowy, Axpo Polska kupi całą moc generowaną przez dwie nowe, polskie farmy wiatrowe należące do Energix.

 

Grupa Energix jest jednym z najbardziej aktywnych, międzynarodowych inwestorów energii odnawialnej w Polsce, skoncentrowanym na rozwoju farm wiatrowych. Axpo Polska współpracuje z Energix od czasu jej wejścia na polski rynek, ponad sześć lat temu. Obie firmy podpisały wcześniej umowy PPA dotyczące farmy wiatrowej Banie o mocy 106 MW oraz farmy wiatrowej Iława o mocy 13,2 MW.

 

Rozszerzając współpracę, Axpo Polska kupi całą energię generowaną przez dwie nowe farmy wiatrowe, będące obecnie w budowie Banie III o mocy 81,4 MW oraz Sepopol o mocy 44 MW. Należące do Energix projekty otrzymały wsparcie w ramach niedawnych aukcji energii odnawialnej. Inwestycje uruchomione zostaną w 2022 roku. Transakcja umacnia Axpo w roli jednego z czołowych odbiorców energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, z aktualnym portfelem obejmującym ponad 1 GW zainstalowanej mocy.

 

Paweł Wierzbicki, Head Origination w Axpo Polska, powiedział: „Jesteśmy dumni z wieloletniej współpracy z Grupą Energix w Polsce. Nasze kompleksowe know-how i szyte na miarę usługi w decydujący sposób przyczyniają się do realizacji projektów naszych klientów, umożliwiając szybki rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Umowy te dodatkowo potwierdzają silną pozycję Axpo na polskim rynku PPA ”.

 

Grzegorz Biliński, Dyrektor Zarządzający Axpo Polska, dodał: „W pracy z Energix najbardziej cenimy fakt, że łączy nas ten sam duch przedsiębiorczości, dbałość o szczegóły i dążenie do tego, co wydaje się niemożliwe. Cieszymy się, że możemy przedłużyć naszą wieloletnią współpracę o dodatkowe umowy PPA ”.

 

Artur Violante, Country Manager Grupy Energix w Polsce, powiedział: "Przez ostatnie 6 lat Axpo odegrało bardzo ważną rolę w działalności naszych farm wiatrowych w Polsce, łącząc wysoki poziom profesjonalizmu z elastycznym myśleniem o biznesie. W naszym wyobrażeniu idealnego odbiorcy energii elektrycznej, wspomniane cechy są kluczowe. Z tego powodu rozszerzenie współpracy również o Banie III i Sepopol, farmy wiatrowe będące w budowie, było czymś oczywistym. To, co najbardziej cenimy we współpracy z Axpo, to wsparcie wykraczające poza zakres typowego PPA. W przyszłości liczymy na kolejne, wspólne projekty."

 

Dla farm wiatrowych Banie III i Sepopol Axpo Polska zaproponowało elastyczne umowy PPA, w ramach których Energix może aktywnie decydować, czy energia generowana przez farmy wiatrowe będzie rozliczana w oparciu o rynek spot, czy też jej cena będzie zabezpieczana produktami terminowymi. Taka struktura jest odpowiednia zarówno dla farm wiatrowych działających w ramach poprzedniego systemu wsparcia (zielone certyfikaty) w Polsce, jak i dla projektów aukcyjnych.

 

Axpo w Polsce

Axpo jest obecne na polskim rynku od 20 lat. Klienci w Polsce mogą korzystać z szytych na miarę umów PPA, a także rozwiązań w zakresie dostaw energii i gazu w oparciu o strukturyzowane kontrakty długoterminowe. W ciągu ostatnich sześciu lat Axpo rozszerzyło również swoje portfolio klientów o małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) i obecnie obsługuje 15 000 tego typu firm w kraju.

 

 

 

Axpo na świecie

Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w handlu energią oraz marketingu energii słonecznej i wiatrowej. Ponad 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje innowacyjne rozwiązania energetyczne dla swoich klientów w oparciu o najnowocześniejsze technologie w 40 krajach w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Trzynasta edycja EFNI już za trzy tygodnie Biuro prasowe
2024-09-27 | 12:00

Trzynasta edycja EFNI już za trzy tygodnie

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji, Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, Radosław Sikorski, minister spraw
Gospodarka Długi w paczkach – rosną zaległości finansowe kurierów
2024-09-27 | 08:00

Długi w paczkach – rosną zaległości finansowe kurierów

Kurierzy mają pełne ręce roboty. Mimo że maleje wartość pojedynczych zakupów przez Internet, bo klienci szukają tańszych odpowiedników towarów, to transakcji jest
Gospodarka Mity powstrzymują 44 proc. przedsiębiorców przed upominaniem się o zapłatę
2024-09-23 | 08:00

Mity powstrzymują 44 proc. przedsiębiorców przed upominaniem się o zapłatę

Zapłaci, nie zapłaci? Z takimi obawami zmagają się przedsiębiorcy, gdy termin podany na fakturze minął, a klient ociąga się z uregulowaniem należności. Prowadzi to do zatorów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.