BCC: Niektóre regulacje w ustawie o fundacji rodzinnej wymagają zmian

Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Ustawa z dnia 14 grudnia 2022 r. o fundacji rodzinnej to odpowiedź na potrzebę polskiej przedsiębiorczości rodzinnej dotyczącej ram prawnych dla procesu sukcesji pokoleniowej. Ustawa wprowadza do porządku prawnego nową instytucję, na wzór zagranicznych fundacji prywatnych. Dzięki temu rozwiązaniu w procesie sukcesji będzie można powołać fundację i przenieść do niej cały albo część posiadanego majątku, czyniąc fundację jej właścicielem. W pracach nad projektem ustawy od samego początku uczestniczyła mec. Agnieszka Krysik, Przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.
Już niebawem bo 10 stycznia 2023 r. zaplanowane zostało posiedzenie senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która rozpatrywać będzie ustawę o fundacji rodzinnej. Dodatkowo na najbliższym styczniowym posiedzeniu Senatu 11-13 stycznia ustawa o fundacji rodzinnej znalazła się także w porządku obrad. Mec. Agnieszka Krysik wskazuje, że przyjęte do tej pory przepisy oddają postulaty środowiska firm rodzinnych kierowane podczas konsultacji publicznych, choć jak podkreśla znalazły się również regulacje które wymagają zmian.
- Te planujemy nadal wprowadzić w trwającym procesie legislacyjnym. Taką niezbędną korektą jest dalsza zmiana w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która umożliwi przeniesienie gruntów rolnych do fundacji bez wymogu zgody KOWR. Przyjęta 14 grudnia 2022 r. treść ustawy wprowadza kilka ułatwień, ale nadal daje KOWR (Skarbowi Państwa) uprawnienia do nabycia gruntów, które przenoszone są przez fundatora do fundacji rodzinnej, podobnie akcji, udziałów w spółkach które posiadają grunty rolne. Jest to niewłaściwe podejście. Fundacja rodzinna, jak
i jej beneficjenci powinni być traktowani jako osoby bliskie zdefiniowane w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Propozycje zmian została przedstawiona właściwym resortom, posłom i senatorom, i będę ją popierała na etapie Senatu. Nie jest to nowy postulat – zgłaszaliśmy go na etapie konsultacji publicznych projektu ustawy i sądziliśmy, że znajdzie się w projekcie skierowanym do Sejmu przez rząd. – wskazuje przewodnicząca Komisji „BCC dla Rodzinnych”.
Kolejną zmianą, która jak podkreśla mec. Agnieszka Krysik wspierać ma pewność obrotu to zastrzeżenie dla zmiany statutu fundacji rodzinnej, wymogu wpisu zmiany w rejestrze. Wskazany wymóg ma analogiczne uzasadnienie jak w spółkach kapitałowych. Bezpieczeństwo obrotu i dbałość o interes fundacji i jej beneficjentów jest kluczowy dla prawidłowej realizacji celu powołania i działalności fundacji i wizji fundatora. - Liczymy, że na tym etapie postulowane zmiany zostaną wprowadzone i ustawa postawi kolejny krok. – dodaje Ekspertka BCC.
Jak wskazuje mec. Agnieszka Krysik równolegle z procesem legislacyjnym ważną role odgrywa edukacja. Ten proces powinien odbywać się wielopłaszczyznowo – ze strony rządu, środowiska doradczego i organizacji biznesowych. Jest to bardzo ważny obszar implementacji ustawy w polskim porządku prawnym. Fundacja rodzinna ma za zadanie wesprzeć procesy sukcesji. Ale aby faktycznie była wsparciem to jej wdrożenie powinno zostać zaplanowane i przeanalizowane. Struktura fundacji, zasady jej funkcjonowania, majątek w który zostanie wyposażona, organy i ich członkowie to tylko część materii regulowana przez statut. Jego zarys poprzedzony powinien być weryfikacją otoczenia rodzinnego i biznesowego.
- Ta weryfikacja odpowie również na pytanie o potrzebę zatrudnienia tzw. operatora fundacji rodzinnej. Operator to podmiot, którego podstawowym zadaniem będzie obsługa prawidłowego funkcjonowania fundacji, organów, relacji z beneficjentami i fundatorem. Nie każdy fundator i nie każda fundacja zdecyduje się na operatora. Wpływ na decyzję będą miały uwarunkowania rodzinne i biznesowe. Niemniej jednak będzie to element wpływający na sukces fundacji i sukcesji. – podkreśla Ekspertka BCC.

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.