BCC: Rada Dialogu Społecznego w sprawie zmian regulaminu Sejmu
Open Minded Group
Warszawa
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, pod przewodnictwem Business Centre Club, dyskutowana była między innymi kwestia konieczności wprowadzenia obowiązkowych konsultacji społecznych oraz ich uwzględniania w procesie stanowienia prawa. To jeden z „kamieni milowych” koniecznych do usprawnienia procesu legislacyjnego oraz do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego - Łukasz Bernatowicz oraz Marek Kowalski, Przewodniczący Zarządu Federacji Przedsiębiorców Polskich, poruszyli kwestie nowelizacji regulaminów Sejmu i Senatu oraz regulaminu pracy Rady Ministrów, uwzględniającej wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych w przypadku projektów zgłaszanych przez posłów i Senat. Na kwestie te wskazano w “kamieniu milowym” F4G określając następujące zadania: - wprowadzenie obowiązku przeprowadzania oceny skutków regulacji oraz konsultacji społecznych w przypadku projektów ustaw zgłaszanych przez posłów i senatorów, - ograniczenie stosowania procedur przyspieszonych do ściśle określonych i wyjątkowych przypadków.
Warto zauważyć, że ten “kamień milowy” w sposób właściwy identyfikuje braki w polskim systemie legislacyjnym. Jego wypełnienie nie tylko przybliży otrzymanie funduszy unijnych zaplanowanych dla Polski w ramach KPO, ale także wpłynie na podniesienie jakości polskiego prawa.
„Kluczowym rezultatem reformy będzie usprawnienie procesu programowania działań publicznych, aby podejmowane decyzje dotyczące kształtu danej polityki zapadały przy jak najszerszym zaangażowaniu interesariuszy i we współpracy z nimi, w szczególności poprzez usprawnienie procesu konsultacji oraz innych form zaangażowania obywateli w rządzenie.” - doprecyzowują zapisy zawarte w KPO.
Przewodniczący RDS podkreślił, że nie ma zgody na pojawiające się w opinii publicznej twierdzenia, iż wymagania stawiane przez Komisję Europejską są próbą ingerencji w suwerenność naszego kraju.
Przedstawiciele organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego wielokrotnie wskazywali, jak ważne jest umożliwienie szerokich konsultacji społecznych.
“Dla nas, jako przedstawicieli różnych środowisk zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego, kluczowym interesem jest taka zmiana przepisów, która spowoduje, że konsultacje społeczne będą wymagane. Zwracam uwagę, że o to samo postulujemy w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. W projekcie tym wskazujemy na element obowiązkowych konsultacji, społecznych, które w ścieżce parlamentarnej będą uwzględniane, a nie wykluczane, jak ma to miejsce obecnie.” - podkreśla Łukasz Bernatowicz.
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
www.bcc.pl
Business Centre Club w mediach społecznościowych:
LinkedIn: www.linkedin.com/company/business-centre-club/
Facebook: www.facebook.com/businesscentreclub
Twitter: www.twitter.com/BCCorg

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.