Komunikaty PR

BERGER Bau wybuduje nowoczesne schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu

2024-06-17  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

W Wałbrzychu powstanie nowoczesne schronisko dla zwierząt, które zrewolucjonizuje sposób opieki nad bezdomnymi czworonogami w regionie. Cała inwestycja ma zostać ukończona w ciągu 13 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli od 7 czerwca 2024 roku.

Nowe schronisko, którego budowa rozpocznie się wkrótce, będzie zlokalizowane przy ulicy Beethovena, na działce nr 7/3 w obrębie 32 Gaj. Za realizację tego ambitnego projektu odpowiedzialna będzie firma BERGER Bau. Koszt wykonania projektu wynosi prawie 13 mln zł, z czego 85% kwoty pokryje Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Fundusze te są częścią większego projektu rekultywacji terenów pogórniczych w Wałbrzychu, który zakłada nadanie im nowych funkcji społecznych i gospodarczych oraz przywrócenie bioróżnorodności.

Nowoczesne rozwiązania i funkcje nowego schroniska

Projekt nowego schroniska, realizowanego przez BERGER Bau, przewiduje zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które znacząco poprawią warunki bytowe zwierząt. Na powierzchni około 2000 metrów kwadratowych znajdą się m.in. ogrzewane hale z boksami dla około 150 psów i 50 kotów. Będą one wyposażone w wybiegi umożliwiające zwierzętom swobodne wychodzenie na zewnątrz, co pozwoli im na większą aktywność fizyczną oraz kontakt z naturalnym środowiskiem. Dzięki temu koty i psy będą miały możliwość samodzielnego wyboru, czy chcą przebywać w środku, czy na zewnątrz, co znacznie poprawi ich komfort psychiczny. Wszystkie boksy będą wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i niechłonących zapachów oraz zarazków. Zastosowanie nowoczesnych, antybakteryjnych materiałów ograniczy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, co jest szczególnie istotne w przypadku schronisk, gdzie zwierzęta często przebywają w bliskim kontakcie.

Znajdzie się tam również gabinet weterynaryjny przystosowany do przeprowadzania bardziej skomplikowanych zabiegów, a także sala szkoleniowa i multimedialna, w której będą organizowane spotkania edukacyjne dla dzieci i seniorów. Powstanie również mini SPA dla zwierząt oraz pokoje do zabaw, gdzie odwiedzający będą mogli spędzać czas z podopiecznymi schroniska.

 

Nowy obiekt, realizowany przez BERGER Bau, będzie wyposażony w nowoczesny system ogrzewania oparty na pompach ciepła oraz panele fotowoltaiczne na dachu. Dzięki temu, budynek będzie bardziej ekologiczny. W schronisku zastosowane będą również ekrany dźwiękochłonne. Wpłynie to na odpowiedni poziom izolacji akustycznej i ochroni przed hałasem najbliższe budynki mieszkalne w odległości 400 metrów.

Przebieg realizacji projektu

W pierwszym kroku BERGER Bau zadba o odpowiednie zabezpieczenie drzew i krzewów, które nie podlegają wycince. Działania te są niezbędne, aby chronić lokalną roślinność i zachować bioróżnorodność terenu. Następnie przeprowadzona zostanie niwelacja terenu, która polega na wyrównaniu i dostosowaniu go do potrzeb nowobudowanych obiektów. Teren zostanie przygotowany w taki sposób, aby zapewnić stabilne i bezpieczne fundamenty pod budynki schroniska.

- Kolejnym krokiem będzie budowa zespołu budynków schroniska. Firma BERGER Bau wykona wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne, w tym fundamenty, ściany i dachy. Budynki zostaną zaprojektowane z myślą o trwałości i funkcjonalności, spełniając najwyższe standardy budowlane. Następnie, przystąpimy do wykonania instalacji wewnętrznych i zewnętrznych - wodociągowych, elektrycznych i teletechnicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania schroniska – mówi Piotr Kierzkowski, Kierownik Działu Przygotowania Produkcji z BERGER Bau.

W ramach prac wykończeniowych, BERGER Bau zamontuje również stolarkę okienną i drzwiową. Wykonane zostaną również podłoża pod posadzki oraz montaż elementów obudowy ścian i dachu. Roboty wykończeniowej takie jak malowanie ścian oraz montaż okładzin podłogowych i sufitowych, przyczynią się do stworzenia przyjaznych i estetycznych wnętrz, które będą sprzyjać komfortowi zwierząt.

- Nowe schronisko zostanie wyposażone w nowoczesny system fotowoltaiki, co pozwoli na korzystanie z odnawialnych źródeł energii i obniży koszty eksploatacji obiektu. Z kolei planowana platforma dla niepełnosprawnych, zapewniająca dostępność schroniska dla osób o ograniczonej mobilności sprawi, że nowy obiekt będzie bardziej przyjazny i dostępny dla wszystkich odwiedzających – dodaje Piotr Kierzkowski, Kierownik Działu Przygotowania Produkcji z BERGER Bau.

Mała architektura i zagospodarowanie terenu

Firma BERGER Bau zadba również o zagospodarowanie terenu wokół schroniska. Powstaną elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Teren zostanie utwardzony i ogrodzony, co zapewni bezpieczeństwo zarówno zwierzętom, jak i odwiedzającym. Stworzone będą także miejsca postojowe dla gości oraz miejsca na odpady stałe. Dodatkowo, teren zostanie wzbogaconyony w zieleń, co poprawi jego wygląd i wpłynie korzystnie na środowisko.

- Budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt w Wałbrzychu to znaczący krok w kierunku poprawy warunków życia bezdomnych zwierząt w regionie. Inwestycja ta nie tylko podniesie standard opieki nad zwierzętami, ale również wpisze się w proces rekultywacji terenów pogórniczych, nadając im nowe, społecznie i ekologicznie wartościowe funkcje. W efekcie Wałbrzych zyska nowoczesny obiekt na poziomie europejskim, który będzie służył zarówno zwierzętom, jak i lokalnej społeczności przez wiele lat – mówi Piotr Kierzkowski.

Schronisko dla zwierząt w Wałbrzychu istnieje od lat siedemdziesiątych XX wieku. Od 1982 roku działało jako zakład budżetowy gminy, a od 1992 jako jednostka budżetowa. Schronisko opiekuje się przede wszystkim psami, jednak znajdują się tam również koty. Obejmuje swym zasięgiem teren Gminy Wałbrzych oraz okolicznych gmin: Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Stare Bogaczowice, Czarny Bór i Kamienna Góra. Prace realizowane przez firmę BERGER Bau zapewnią kompleksowe przygotowanie obiektu: od zabezpieczenia roślinności, poprzez budowę i wyposażenie budynków, aż po zagospodarowanie terenu wokół nowego, funkcjonalnego schroniska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości 5 nowych najemców na działce OKAM po FSO Biuro prasowe
2024-06-26 | 12:00

5 nowych najemców na działce OKAM po FSO

W ostatnim czasie OKAM zawarł 5 nowych umów na najem powierzchni na terenie nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, po dawnej FSO. Pojawią się tam firmy z branży
Nieruchomości Ponad 5 tys. mkw. dla Libris Polska w MLP Pruszków II
2024-06-26 | 11:00

Ponad 5 tys. mkw. dla Libris Polska w MLP Pruszków II

Firma specjalizująca się w zarządzaniu dokumentacją oraz nowoczesną obsługą archiwizacyjną wynajęła ponad 5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w centrum logistycznym MLP Pruszków
Nieruchomości Ekspansja i nowe najmy w Gdański Business Center
2024-06-26 | 10:00

Ekspansja i nowe najmy w Gdański Business Center

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny działający na rynku nieruchomości komercyjnych, podpisał nowe umowy najmu w należącym do jego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

W lasach, na plażach i górskich szlakach zalegają tony plastikowych odpadów. To katastrofa dla środowiska

Wraz z początkiem sezonu letniego rośnie sterta śmieci zalegających na polskich plażach, górskich szlakach i w lasach. To tzw. weekendowe śmieci, czyli opakowania po jedzeniu i napojach, jednorazowe naczynia, grille, mokre chusteczki, zużyte pieluchy, ale też niedopałki papierosów i kapsle. To nie tylko kwestia estetyki, ale także ekologii. Tym bardziej że gros odpadów stanowią plastikowe śmieci. W problem nieoddawanych do recyklingu odpadów i zalewu jednorazowych plastików wymierzone są przede wszystkim regulacje prawne przyjmowane na poziomie UE, ale też akcje edukacyjne. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad nastąpił w świadomości Polaków duży postęp, ale tony zbieranych śmieci w trakcie akcji sprzątania świadczą o tym, że wciąż jest wiele do zrobienia.

Nauka

Polski sektor kosmiczny rośnie w siłę. Niszą dla krajowych firm może być diagnoza, naprawa czy tankowanie satelitów na orbicie

W bazie danych Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrowanych jest kilkaset polskich firm, a aparatura made in Poland poleciała w kosmos już w ponad 80 misjach. Polski sektor kosmiczny odnotowuje dynamiczny rozwój, brakuje jednak przepisów kompleksowo regulujących zasady wykonywania działalności kosmicznej i nadzoru nad nią. Resort rozwoju przygotował projekt ustawy o działalności kosmicznej, która ma zapewnić najwyższe normy bezpieczeństwa i pomóc w zrównoważonym korzystaniu z przestrzeni kosmicznej. Ustawa ma zostać przyjęta przez rząd jeszcze w III kwartale tego roku.

Transport

Ostatnie przygotowania do uruchomienia strefy czystego transportu w stolicy. Straż miejska została wyposażona w mobilny punkt kontroli

1 lipca w Warszawie zacznie działać pierwsza w Polsce i w naszej części Europy strefa czystego transportu. Obejmie 37 km kw., czyli w sumie ok. 7 proc. powierzchni stolicy – to teren Śródmieścia, części Woli, Pragi Północ i Pragi Południe, do którego nie będą mogły wjeżdżać najstarsze auta, niespełniające konkretnych wymogów. – Obostrzenia, które wprowadzimy 1 lipca, spowodują, że stężenie tlenków azotu, spadnie mniej więcej o 20 proc., a cząstek stałych – o 11 proc. – zapowiada Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.