Komunikaty PR

Best Workplaces Europe™ 2023. 14 firm z Polski wśród 150 najlepszych w Europie

2023-09-25  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Joanna Kowalczuk
Be Communications

ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl

Tegoroczna lista Best Workplaces Europe™, ogłoszona przez Great Place To Work® 21 września w Luksemburgu, ponownie udowadnia, że polskie firmy z powodzeniem dotrzymują kroku europejskiej czołówce. A konkurencja z roku na rok staje się coraz bardziej zaciekła. Po pierwsze, przybywa firm aspirujących do miejsca na liście – w tym roku przebadano ponad 3350 firm z Europy (o 12% więcej niż w roku ubiegłym). Po drugie, poprzeczka umożliwiająca zakwalifikowanie się na listę ustawiona jest coraz wyżej. Aby zachować miejsce na liście, firmy nie mogę stać w miejscu.   Muszą stawać się coraz lepsze.

 

W tym roku Great Place To Work® przeanalizował ponad milion ankiet pracowniczych. Jak zawsze ma to miejsce  w europejskiej odsłonie konkursu, firmy konkurowały w 4 kategoriach: firm małych (10-49 pracowników), firm średnich (50-499 pracowników), firm dużych (od 500 pracowników) oraz firm międzynarodowych (co najmniej 1000 pracowników na świecie i co najmniej trzy zwycięstwa na listach krajowych w Europie).

 

Tegoroczni zwycięzcy

Pierwsze miejsce na liście firm dużych zajęła holenderska spółka informatyczna AFAS Software. To awans z 16. miejsca w roku ubiegłym. Holandia ma powody do satysfakcji, gdyż listę firm średnich otwiera kolejna spółka z tego kraju. Blue Bricks to także firma informatyczna, nienotowana w klasyfikacji z zeszłego roku. Na liście firm małych pierwsze miejsce przypadło tureckiej firmie TrabzonPort. Turcja należy do liderów, jeśli chodzi o liczbę firm na liście.

Interesująco przedstawia się czołówka na liście firm międzynarodowych. Zarówno pierwsze miejsce w tej kategorii, jak i kolejne dwa na podium zajęły dokładnie te same firmy co w roku ubiegłym. Są to DHL Express, a za nim AbbVie oraz Hilton. Zdecydowana większość firm z listy międzynarodowej to organizacje, które od wielu lat stają w konkursowe szranki i doskonale rozumieją, że warunkiem niezbędnym, aby zająć, a potem zachować, miejsce na liście jest stawanie się coraz lepszym. Droga na szczyt tych trzech firm pokazuje, że warto nie ustawać w wysiłkach. Pięć lat temu, w 2018 r., DHL Express zajmował na analogicznej liście 18. miejsce, AbbVie 6. a Hilton 11.

 

Polska jak Szwecja

14 firm z Polski wśród 150 najlepszych organizacji w Europie to wynik taki sam, jaki osiągnęła Szwecja. Mniej swoich reprezentantów od nas mają takie kraje jak Norwegia, Finlandia czy Holandia. Są oczywiście liderzy, od których dzieli nas jeszcze pewien dystans. W czołówce, podobnie jak w latach ubiegłych, są: Francja (27 firm), Wielka Brytania (25 firm), Niemcy (20 firm). Zajmujemy zatem dobre miejsce w połowie europejskiej stawki.

Na liście firm dużych Polskę reprezentują aż 4 spółki: Sii Polska (9. miejsce), SoftServe Poland (20. miejsce), Sollers Consulting Sp. z o.o. (35. miejsce) oraz Objectivity (45. miejsce). Wszystkie te firmy należą do branży informatycznej. Przedstawicielem Polski na liście firm średnich jest Idego Group (19. miejsce) – to także spółka działająca w branży IT, a na liście firm małych – transportowa spółka Schwerlast Aleksandra Ledwig (4. miejsce).

Kolejnych 8 zwycięzców to polskie oddziały firm międzynarodowych. Ich dokonania zostały docenione wcześniej w konkursie krajowym Great Place To Work® (lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2023 została ogłoszona 25 maja – szczegóły TUTAJ), a to przyczyniło się do sukcesu firmy na niwie europejskiej. Polska reprezentacja w tej konkurencji to: Hilton, Cisco, Stryker, Hilti, Cadence, Novo Nordisk, Volkswagen Financial Services oraz Bacardi.

 

Elastyczne warunki pracy, dobra pensja i komfort psychiczny

Tym, co najmocniej wyróżnia zwycięskie firmy na tle innych badanych przez Great Place To Work® są deklaracje pracowników odnoszące się do satysfakcjonującego wynagrodzenia, możliwości zdalnego wykonywania obowiązków oraz środowiska pracy zapewniającego psychiczny i emocjonalny komfort. Najlepsze firmy inwestują w swoich pracowników na różne sposoby. Czasami te inwestycje przybierają kształt dosłowny: pracownicy mają udział w zyskach firmy. Tak dzieje się np. w Schwerlast Aleksandra Ledwig (spółka z Polski – 4. miejsce na liście firm małych) i Sii Polska (9. miejsce na liście firm dużych). Inne firmy oferują dodatkowy wolny czas – cały dzień lub popołudnie – na realizację własnych pasji lub coaching związany z rozwojem zawodowym. Aby z powodzeniem oferować elastyczną pracę i dodatkowy wolny czas, firmy muszą najpierw swoim pracownikom zaufać. Wzajemne zaufanie uruchamia w następstwie spiralę pozytywnych reakcji. Kiedy pracownicy czują się godni zaufania, mają więcej wiary w swoich menedżerów. W Najlepszych Miejscach Pracy™ w Europie 86% pracowników stwierdziło, że kierownictwo dobrze radzi sobie z przydzielaniem zadań i koordynowaniem pracy. 91% pracowników uważa, że ludzie w ich firmie wkładają w pracę dodatkowy wysiłek, a 88% deklaruje, że zamierza pozostać w firmie na dłużej.

Elastyczne warunki pracy nie wykluczają potrzeby budowania więzi międzyludzkich. Dlatego firmy organizują wspólne śniadania, wyjazdy czy rozgrywki sportowe. Dla pracowników to nie tylko okazja, aby poznać się lepiej, ale także aby zacieśnić współpracę w ramach zespołów. Podczas Lightning Talks organizowanych w Idego Group (19. miejsce na liście firm średnich) pracownicy nie tylko dzielą się wiedzą z dziedziny IT, ale również inspirują innych swoimi pozazawodowymi pasjami. To między innymi dzięki takim inicjatywom 90% pracowników zwycięskich firm deklaruje, że nie może się doczekać przyjścia do pracy.

Umiejętnie równoważąc elastyczne warunki pracy i rozwijanie więzi międzyludzkich, Najlepsze Miejsca Pracy™ w Europie są w stanie zaoferować swoim pracownikom wyższy poziom dobrego samopoczucia. Potwierdza to 88% ich pracowników. Jest to o 33 punktów procentowych więcej niż w przeciętnej europejskiej firmie. A zdrowe środowisko pracy to dla pracowników podstawa, aby mogli wykonywać świetną pracę dla swoich firm.

 

Pełna lista 150 Najlepszych Miejsc Pracy™ Europa 2023 w załączniku oraz na www.greatplacetowork.pl

 

Badanie Great Place to Work® ma ponad trzydziestoletnią historię i niezmiennie jest największym globalnym badaniem jakości miejsc pracy na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 150 krajów. Konkurs na Najlepsze Miejsca Pracy™ jest prowadzony w oparciu o obiektywną metodologię, która od wielu lat stanowi światowy standard. O miejscu na liście decyduje przed wszystkim wynik ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index™). Na finalną ocenę ma także wpływ wynik audytu kulturowego (Culture Audit™), którego wiodącymi obszarami są: skuteczne przywództwo, powszechna innowacyjność oraz wartości.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Be Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy

W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.

Handel

Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z Raportu Wpływu Nestlé w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.

Polityka

M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.