Komunikaty PR

Biotechnologiczny rynek pracy nie zwalnia tempa

2020-05-21  |  01:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania IP ( 0.03 MB )

Mimo pandemii są rynki i pracodawcy, którzy wciąż zapewniają stabilność i nie przestają się rozwijać. To między innymi innowacyjne firmy biotechnologiczne. W jaki sposób mierzą się z efektami globalnego zamrożenia gospodarki? Na co stawiają, jak podchodzą do rekrutacji i jakie prowadzą działania dla utrzymania obecnych pracowników?

Eksperci IT w biotechnologii nadal poszukiwani

Kryzys na rynku pracy spowodowany epidemią COVID-19 dotyka wszystkich. Według raportu portalu No Fluff Jobs, nawet w tak dynamicznie rozwijającej się branży jak IT, doszło do redukcji zatrudnienia. Inne branże zamrożenie gospodarki dotknęło znacznie bardziej, na przykład branżę lotniczą czy gastronomiczną jednak zatrudnienie zwiększają m.in. innowacyjne firmy farmaceutyczne, takie jak Roche. – Roche od wielu lat sukcesywnie podnosi poziom inwestycji w Polsce, m.in. stale zwiększając nakłady na badania i rozwój i reinwestując ponad 80% środków pozyskanych z refundacji leków. Wiąże się to także z rosnącym zapotrzebowaniem na profesjonalną kadrę ekspertów, przede wszystkim z dziedziny biotechnologii i nowoczesnych rozwiązań IT. Również teraz, w momencie światowej walki z pandemią, nasze działania nie zwalniają tempa i do usprawniania ochrony zdrowia potrzebujemy silnych zespołów, dlatego wciąż prowadzimy intensywne rekrutacje – mówi Katarzyna Tomczak, Human Resources Director w Roche Polska.

Globalne Centrum Rozwiązań IT, obok Regionalnego Centrum Badań Klinicznych na Europę Środkowo-Wschodnią, to jeden z kluczowych ośrodków Roche działających w Polsce. Celem pierwszego z nich jest tworzenie specjalitycznych rozwiązań software’owych, które m.in. wspierają naukowców Roche w wynajdywaniu nowych molekuł, umożliwiają produkcję i dystrybucję leków na całym świecie lub wspierają pacjentów w trakcie choroby. Nad tymi rozwiązaniami pracuje ponad 500 wysokiej klasy polskich specjalistów IT w biurach w Warszawie i Poznaniu.

Na co może liczyć nowy pracownik?

Problemem na rynku pracy zdaje się jednak być nie tylko ograniczona liczba ofert, ale także spadek jakości tych dostępnych. Jak wynika z najnowszej edycji raportu "Rynek pracy w czasie COVID-19”, opracowanego przez Grant Thornton, w związku z pandemią 36 proc. obecnie rekrutowanych pracowników nie może liczyć na wstępne szkolenia w nowej firmie. To jednak według ekspertów ślepy zaułek, który zamiast oczekiwanych korzyści może generować straty.

Płynne wdrożenie w obowiązki, poznanie zespołu i  firmy rzutują na samopoczucie i komfort pracownika, a także na efektywność jego pracy. Bez odpowiedniego przygotowania pracownik nie będzie mógł wykonywać swojej pracy. Zwłaszcza w tak trudnej, nowej sytuacji. Dlatego dzięki opracowanemu wewnętrznie przez Roche procesowi każdy nowy pracownik może liczyć na indywidualne wsparcie. Udziela go pracownik działu HR, którego poznał w procesie rekrutacji, jak również indywidualnie przydzielony opiekun, który jest źródłem wiedzy o firmie i toczących się projektach. Uruchomiliśmy również specjalny chat umożliwiający zadawanie pytań zespołowi HR, nie rezygnujemy też z warsztatów – opowiada Marta Jagnieża, HR Head w Globalnym Centrum Rozwiązań IT.

Zdrowie zespołu przede wszystkim
Należy pamiętać, że o sytuację na rynku pracy martwią się nie tylko osoby poszukujące zatrudnienia, ale także aktualni pracownicy. Obecna sytuacja stanowić może również dla nich  duże obciążenie psychiczne – do stresu związanego z pracą dołączyć mogą także obawy o zdrowie własne i najbliższych. Na wydajność firmy bezpośrednio przekładają się jej pracownicy, dlatego troska o ich zdrowie i dobre samopoczucie powinny zajmować wysokie miejsce na liście priorytetów pracodawcy. – Obecna sytuacja jest dużym wyzwaniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W Roche Polska staramy się wspierać naszych pracowników w codziennym wykonywaniu zadań organizując codzienne, cross-zespołowe wirtualne spotkania przy kawie oraz szereg warsztatów i webinariów. Dbamy także o ich samopoczucie i zdrowie, zapewniając personelowi pakiety prywatnej opieki medycznej, na którą składają się sesje z psychologiem,  dystrybucja maseczek czy organizacja zajęć sportowych online dla pracowników i ich dzieci – dodaje Marta Jagnieża.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MSL Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego Biuro prasowe
2024-09-24 | 18:00

Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego

Globalne badanie ASICS, obejmujące 26 tysięcy uczestników, wykazało silny związek pomiędzy siedzącym trybem życia a dobrostanem psychicznym. W imieniu marki głos zabrał znany
Zdrowie Trzecia edycja FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA . Trzy dni inspiracji,
2024-09-23 | 10:00

Trzecia edycja "FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA". Trzy dni inspiracji,

Forum inne niż wszystkie „FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA” to wydarzenie, które stanowi kluczowy moment w kalendarzu osób związanych z branżą
Zdrowie Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera
2024-09-21 | 06:06

Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Od 25 lat 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. Według aktualnych wyliczeń, w 2040 roku choroby

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.