Bitdefender - Human Risk Analytics zapobiega ludzkim błędom
Firmy poświęcają mnóstwo czasu i pieniędzy na zabezpieczenie sieci oraz urządzeń końcowych. Niestety, zbyt rzadko uwzględniają w strategii bezpieczeństw rolę czynnika ludzkiego.
Kevin Mitnick wyznał, iż nie łamał haseł, lecz ludzi. Choć od czasu, kiedy jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie penetrował firmowe sieci, upłynęły niemal trzy dekady, socjotechnika nadal pozostaje jednym z ulubionych narzędzi cyberprzestępców. Według IBM Cyber Security Intelligence Index aż 95 proc. incydentów związanych z bezpieczeństwa jest w mniejszym lub większy stopniu pokłosiem ludzkich błędów. Wraz z pandemią koronawirusa liczba cyberataków wykorzystujących naiwność użytkowników komputerów dodatkowo wzrosła. Według danych telemetrycznych Bitdefendera w czasie epidemii odnotowano 26 proc. wzrost ataków typu phishing oraz whaling. Niewykluczone, że już wkrótce problem ten rozwiążą nowinki, które pojawiają się w systemach bezpieczeństwa. Takim przykładem jest moduł Human Risk Analytics (HRA), będący integralną częścią GravityZone firmy Bitdefender. Jego rola sprowadza się do analizy czynności wykonywanych przez użytkowników oraz identyfikacji zachowań zagrażających bezpieczeństwu organizacji. Tego typu ocena pozwala administratorom sieci wykrywać osoby oraz systemy o podwyższonym ryzyku, a tym samym podejmować precyzyjne kroki mające na w celu ograniczenia do minimum zagrożenia bez konieczności nakładania restrykcji na całe środowisko. HRA w przeciwieństwie do innych praktyk śledzenia użytkowników nie monitoruje witryn odwiedzanych przez użytkowników lub używanych przez nich dysków USB. Zamiast tego moduł rejestruje zachowania personelu pod kątem generowania zagrożeń i tym samym utworzeniu profilu ryzyka. Jeśli HRA wykryje, że użytkownik odwiedza witryny ze złośliwym kodem, uruchamia zainfekowane dyski USB, korzysta z niezaszyfrowanych stron internetowych lub klika na podejrzane adresy zawarte w e-mailach, zakwalifikuje go do grupy wysokiego ryzyka. Informacje pochodzące z HRA są częścią „panelu kontroli ryzyka” na konsoli GravityZone, co nie wymaga wykonywania dodatkowych działań ze strony administratorów.
Bitdefender zamierza w kolejnych wersjach GravityZone rozszerzyć funkcje ograniczania ludzkiego ryzyka o adaptacyjne szkolenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa i adaptacyjną kontrolę bezpieczeństwa. Producent wychodzi z założenia, że aby poprawić odporność organizacji na cyberataki, należy mieć pełną świadomość i zrozumienie jej profilu ryzyka. Zdaniem Bitdefendera musi to być punkt ciężkości każdej właściwej strategii bezpieczeństwa.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.