Bitdefender: raport o atakach ransomware w sierpniu
Bitdefender Labs wykrywa co minutę ponad 400 nowych incydentów bezpieczeństwa i codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. To pozwala analitykom uzyskać w czasie rzeczywistym bardzo szeroki obraz na temat cyberataków. Bitdefender w sierpniu przeanalizował informacje pochodzące ze statycznych silników antymalware, które stanowią jedną z pierwszych linii bezpieczeństwa, identyfikującą złośliwy kod na podstawie wcześniej znanych atrybutów. W sumie Bitdefender Labs wykrył 21 milionów złośliwych programów oraz 250 rodzin oprogramowania ransomware, dla porównania w lipcu było ich 372. Z danych Bitdefendera wynika, że największą aktywnością w sierpniu wykazał się gang dystrybuujący oprogramowanie WannaCryptor, które stało za 30 proc. ataków realizowanych za pośrednictwem ransomware’u. W pierwszej piątce znalazły się też Stop/DJVU (19 proc.), Phobos (15 proc.), BearCrypt (8 proc.) oraz Locker (6 proc.).
Trzy państwa, gdzie wykryto najwięcej ataków to Stany Zjednoczone (30 proc.), Indie (17 proc.) oraz Brazylia (15 proc.). Polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.
W sierpniu branżami najczęściej nękanymi przez gangi ransomware były telekomunikacja (51 proc.), media (27 proc.), firmy technologiczne (7 proc.), a także instytucje rządowe (5 proc.).
Autorzy badania zwracają uwagą, że są to przypadki wykryte, a nie wszystkie infekcje jakie miały miejsce. Tym należy między innymi tłumaczyć wysoką pozycję w tym zestawieniu firm telekomunikacyjnych oraz technologicznych, które stosują zaawansowane i dojrzałe systemy bezpieczeństwa IT, potrafiące lepiej zidentyfikować zagrożenia.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.