Biuro jako katalizator zmian
Era pracy hybrydowej okrzepła i ewoluuje w kierunku doskonalenia rozwiązań wspierających tę formę pracy. Słowem kluczem jest tu elastyczność, przynależność, mobilność i wybór. To na nowo zdefiniowane środowisko potrzebuje rozwiązań, które nadążają za zmianami.
Firma Steelcase, która powstanie każdego nowego rozwiązania do przestrzeni biurowych poprzedza badaniami prowadzonymi z renomowanymi instytutami badawczymi, określiła najważniejsze cechy, jakie powinno mieć biuro w modelu hybrydowym. Wciąż najważniejsze pozostaje poczucie bezpieczeństwa, także epidemiologicznego, przynależności, komfortu i wolności wyboru. Pod tym kątem dopasowuje i rozwija elementy swojego nowego ekosystemu o nazwie Flex. Kolekcja dostępna jest w Polsce dzięki firmie ARC Interiors.
Elastyczność i mobilność
Kolekcja Steelcase Flex tworzy podstawę do aranżowania elastycznych przestrzeni służących zarówno pracy w skupieniu, współpracy zespołowej, jak i dogodnych warunków do łączenia się z pracownikami znajdującymi się poza biurem. To szereg połączonych ze sobą elementów, z których każdy można dopasowywać do zmieniających się potrzeb. Weźmy Flex Personal Spaces, dwa elementy: biurka o różnych kształtach (np. trapezu) oraz lekko zadaszone osłony, które mogą sięgać do podłogi lub być montowane do biurek. Za ich pomocą tworzymy półprywatne stanowiska pracy. W osłonach można zamontować oświetlenie, a na ściankach osłon wieszać ważne notatki. Każde takie stanowisko łatwo przy tym konfigurować czy przemieszczać, bardziej otwierać i zamykać. Spotkania i wodeokonferencje odbywające się w różnych miejscach biura wspiera z kolei Steelcase Flex Media Cart. Jest to wózek na kółkach do montowania dowolnego monitora o szerokości do 165 cm. Niezwykle przydatny dla zwinnych zespołów jest również Flex Doc, czyli stacja dokująca USB, Thunderbolt™ dla kilku urządzeń mobilnych naraz. Aranżowanie spontanicznych spotkań w biurze ułatwiają również lekkie wysokie krzesła oraz biurka typu sit-stand.
Przynależność i wybór
Według badań prowadzonych przez Steelcase, pracownicy wiedzy potrzebują mieć wybór, gdzie i jak pracują, co nie zmienia faktu, że chcą również budować więzi. Po okresie pandemii wzrosło znaczenie tego, jak wygląda biuro i w jaki sposób odpowiada na mobilność pracowników. Jeśli mamy wybór, dużo łatwiej akceptujemy dzielenie z innymi biurka. Tu doskonałym rozwiązaniem jest Steelcase DeskWizard, prosty system rezerwacji biurek z którego korzystamy przy pomocy smartfona. Wybór, jakiego oczekują pracownicy to również wygodne przestrzenie pozwalające utrzymywać więzi społeczne. By realizować tę potrzebę, firma Steelcase nawiązała współpracę z brytyjską, innowacyjną marką projektową Established & Sons. Jej owocem jest kolekcja o nazwie Grid. Meble i architektura w jednym. Pozwala ona tworzyć w przestrzeni biura oddzielone od reszty „pokoje” z panelami modułowymi z siatki lub forniru, wyposażonymi w wygodne meble. Całość przywodzi na myśl domowy salon, w którym można swobodnie porozmawiać i wymienić się pomysłami.
Praca w modelu hybrydowym na nowo definiuje, czym jest kultura organizacji i co stanowi jej spoiwo. Myśląc o niej jako o świadomie zaprojektowanej społeczności wspierającej potrzeby organizacji, można stworzyć mobilną, elastyczną przestrzeń, w której mamy wybór, ale i poczucie przynależności.
Kolekcje Flex i Grid dostępne są w warszawskim showroomie ARC Interiors.
www.arcinteriors.pl

Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.