Mercer Total Remuneration Survey (TRS) – kluczowe wnioski i obserwacje
Wyniki badania płacowego Mercer Total Remuneration Survey (TRS) 2024 dostarczają cennych informacji na temat aktualnych zmian na rynku wynagrodzeń w Polsce. W 2024 roku zauważono kilka kluczowych trendów, które mają znaczący wpływ na politykę wynagrodzeń w organizacjach. W szczególności rośnie znaczenie rynku kompetencji, co oznacza, że umiejętności pracowników stają się istotne w procesach rekrutacyjnych. W odpowiedzi na te zmiany, firmy muszą dostosować swoje podejście do pakietów wynagrodzeń, aby sprostać oczekiwaniom pracowników. Dużym wyzwaniem dla organizacji staje się przygotowanie do raportowania luki płacowej i transparentności wynagrodzeń.
Aby lepiej zrozumieć te zmiany, warto zwrócić uwagę na to, że w polskiej edycji badania uczestniczyło niemal 900 firm, co umożliwia precyzyjne odwzorowanie sytuacji na rynku. Analiza objęła blisko 3100 stanowisk, a wśród najlepiej reprezentowanych branż znalazły się produkcja, centra usług wspólnych, FMCG, high tech, life sciences, retail oraz energetyka. Wzrost liczby uczestników badania o 1/3 w ciągu ostatnich pięciu lat świadczy o rosnącej wartości, jaką organizacje przypisują analizie wynagrodzeń, co podkreśla konieczność dostosowywania strategii wynagrodzeń do dynamicznie zmieniającego się rynku.
W kontekście tych obserwacji, w 2024 roku kluczowe priorytety zidentyfikowane przez specjalistów HR obejmowały poprawę zaangażowania pracowników oraz zdrowie psychiczne. Firmy inwestują w programy wsparcia psychicznego i analitykę HR, co ma na celu optymalizację procesów rekrutacyjnych i szkoleniowych. W nadchodzących latach, szczególnie w 2025 roku, kwestie transparentności wynagrodzeń oraz luka płacowa będą miały jeszcze większe znaczenie.
Dodatkowo, wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które w 2025 roku ma być 2,7 razy wyższe niż 10 lat temu oraz przewidywana stabilizacja inflacji wpłyną na podwyżki wynagrodzeń. Raport ujawnia także znaczące różnice w wynagrodzeniach pomiędzy sektorami i regionami. Sektor Life Sciences odnotował najwyższe wynagrodzenia, wyższe o 16% w porównaniu do średniej, podczas gdy różnice w wynagrodzeniach mogą sięgać nawet 30%. W kontekście regionalnym, Warszawa oferuje najwyższe wynagrodzenia, podczas gdy wschodnia Polska notuje znacznie niższe stawki.
Podsumowując, rynek wynagrodzeń w Polsce przechodzi istotne zmiany, które wymagają od firm elastyczności i innowacyjności w zarządzaniu zasobami ludzkimi. W obliczu rosnących oczekiwań pracowników, organizacje muszą dostosować strategie wynagrodzeń, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty. W kontekście nowych regulacji unijnych dotyczących transparentności wynagrodzeń, firmy powinny podejmować proaktywne działania, aby poprawić sprawiedliwość na rynku pracy i wzmocnić swoją pozycję jako atrakcyjnego pracodawcy.
Autorka komentarza: Małgorzata Ciarka, Career Business Leader w Mercer Polska i Regionie CEE
Więcej informacji: https://www.mercer.com/pl-pl/solutions/transformation/workforce-and-organization-transformation/ogolnobranzowy-raport-placowy-mercer-trs/
Kontakt dla mediów:
Aleksandra Koczergo-Kraszewska
Marsh McLennan Marketing & Communications Leader CEE
tel. +48 693 841 347
e-mail: Aleksandra.Koczergo@mmc.com
Źródło informacji: Marsh Sp. z o.o.

Dyskusje o pokoleniu Z na rynku pracy, Women on boards i migracjach. Zakończyło się EFNI Wiosna w Warszawie

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.