Brak dbałości o instalację gaśniczą w obiekcie? Ryzyko wielkich strat
- W Polsce mamy ponad 21 mln mkw. powierzchni magazynowych. W ubiegłym roku w nich i w obiektach produkcyjnych doszło do ponad 3300 pożarów.
- Kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia ppoż. takich obiektów mają odpowiednio dopasowane instalacje gaśnicze, które powinny być poddawane specjalistycznym i regularnym kontrolom.
- Firmy niekiedy zbyt pobieżnie traktują kwestię bezpieczeństwa ppoż. i nie dbają o instalacje gaśnicze.
- Przy gaszeniu pożarów znaczenie ma szybka lokalizacja miejsca powstania ognia. Służą do tego specjalistyczne systemy.
Rynek magazynowy w Polsce systematycznie się rozwija i jak wynika z raportu firmy AXI IMMO, w 1 kwartale 2021 roku urósł do 21,2 mln mkw. (+12% r/r). W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku do użytku oddano 710 tys. mkw. nowej powierzchni.
Magazyny płoną każdego dnia
O tym, jak poważnym i częstym zagrożeniem dla takich obiektów jest ogień świadczą dane Państwowej Straży Pożarnej. W całym 2020 roku wybuchło 2327 pożarów obiektów produkcyjnych oraz 993 pożarów hal magazynowych. W porównaniu z 2019 rokiem odnotowano wprawdzie delikatny spadek, ale te liczby nadal przekładały się na średnią powyżej 9 pożarów każdego dnia. Ich przyczynami były najczęściej wady urządzeń i instalacji elektrycznych, podpalenia i NOD czyli nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się otwartym ogniem.
Również w ostatnich miesiącach nie obyło się bez dużych pożarów. W maju 16 zastępów straży walczyło z ogniem w hali magazynowej o powierzchni 400 mkw. przy dworcu PKP w Bielsku Białej, a ponad 30 zastępów gasiło pożar w składzie makulatury w Grudziądzu. W tym drugim przypadku pożar objął też budynki biurowe, a jedna osoba została ranna. Z kolei w czerwcu w Koszalinie wybuchł pożar hali należącej do firmy produkującej plastikowe opakowania. Sytuacja była szczególnie trudna, gdyż podczas spalania do powietrza dostało się wiele szkodliwych substancji – barwniki, stabilizatory, utwardzacze.
Błędy w zabezpieczeniach
Ze względu na specyficzne zagrożenia hale i magazyny muszą posiadać odpowiednie procedury i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Ułatwiają one walkę z ewentualnym pożarem, ograniczają potencjalne straty, a także mogę mieć znaczenie przy ubezpieczeniu. Podstawową kwestią jest rzetelne i profesjonalne dokonywanie przeglądów instalacji do gaszenia i utrzymywania jej w ciągłej gotowości do pracy. Niestety, w dalszym ciągu pojawiają w tym zakresie błędy i niedociągnięcia po stronie firm.
- W jednym z obiektów handlowych spotkaliśmy się z wypłowiałą zawartością ampułek tryskaczy. Co do zasady, w ampułce tryskacza jest płyn zabarwiony na kolor w zależności od reakcji na temperaturę. Najczęściej stosuje się ampułki czerwone, odpowiadające reakcji na temperaturę 68*C. Tamte miały zaś kolor wyblakły żółty. W innym przypadku warstwa kurzu była tak duża, że ampułki w ogóle nie było widać. Brudny tryskacz też może być przyczyną tragedii. Nie zareaguje on wtedy, gdy powinien, bo jest odizolowany przez zalegający brud – wyjaśnia Michał Brzeziński - Key Account Manager Fire / Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej w SPIE Building Solutions.
W obiektach magazynowo-przemysłowych stosuje się z kolei tryskacze z bimetalem zamiast szklanych ampułek. Tak samo powinny być one regularnie poddawane kontroli, a niestety nie zawsze tak się dzieje. Instalacje gaśnicze w obiektach są traktowane trochę „po macoszemu”.
- Wytłumaczeń takiego stanu rzeczy jest sporo. „Nigdy nic się nie stało”, „nie prowadzimy prac grożących zaprószeniem ognia” itp. Formalnie wszystko się zgadza, ale w praktyce może być zupełnie inaczej. A przecież, jeśli dojdzie do pożaru, to kluczowe może być posiadanie sprzętu, który pomoże opanować sytuację – dodaje Michał Brzeziński ze SPIE Building Solutions.
Im szybciej, tym lepiej
Gdy nie uda się zapobiec pożarowi kluczowe znaczenie, oprócz sprawnej instalacji gaśniczej, ma czas i szybka lokalizacja zarzewia ognia. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Jednym z nich jest specjalny system tryskaczowy, który może być podpięty do systemu wizualizującego cały obiekt. Sprawdzi się szczególnie w sektorze logistycznym, gdzie powierzchnia magazynów może sięgać nawet 100-150 tys. mkw. i jest podzielona na różne strefy.
- W skład takiego systemu wchodzą nie tylko same instalacje tryskaczowe, ale również CCTV czyli telewizja obiektowa, czujniki czy elementy kontroli dostępu. Jak to wygląda w praktyce? Otóż, przyjeżdżając na miejsce, strażacy mogą na ekranie np. w portierni czy u ochrony zlokalizować strefy pożaru i tam skierować pierwszą rotę, czyli dwuosobowy zespół ratowników. Kolejne zespoły udają się zaś „na boki” strefy ognia, dzięki czemu można szybko zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru i skutecznie go ugasić – kończy Michał Brzeziński.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.