BVT przekształca się w LexBono i stawia na rozwój na rynku kredytów frankowych

BVT – notowana na NewConnect spółka windykacyjna – zmienia swój model biznesowy. Skoncentruje się na samodzielnej działalności w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwych umów bankowych, w tym związanych z kredytami frankowymi oraz zmieni swoją nazwę na LexBono.
Po ponad dekadzie działalności windykacyjnej BVT wchodzi na nowy rynek. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy z 16 października, spółka rozpocznie samodzielną działalność w zakresie obsługi roszczeń klientów banków z tytułu wadliwych umów kredytowych. Planuje także zmienić nazwę na LexBono, co ma podkreślić wagę nowej linii biznesowej w jej dalszym rozwoju. Marka BVT pozostanie w użyciu dla działalności związanej z obsługą wierzytelności, która będzie kontynuowana.
- Rozpoczynamy nowy rozdział w naszej historii. Rynek obsługi roszczeń z tytułu umów kredytowych rozwija się dynamicznie i ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Działając pod nową firmą LexBono chcemy partycypować w jego dalszym wzroście. Zamierzamy wykorzystać ponad dekadę naszych doświadczeń w obsłudze prawnej spraw finansowych i dołączyć do grona liderów we wspieraniu klientów instytucji finansowych w dochodzeniu roszczeń związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytowych. W szczególności interesują nas kredyty konsumenckie i sprawy związane z sankcją kredytu darmowego – mówi Robert Gądek, prezes BVT.
Sankcja kredytu darmowego to prawo konsumenta, który zaciągnął kredyt konsumencki, do zwrócenia pożyczonego kapitału bez odsetek i innych kosztów, jeśli bank lub inny kredytodawca (np. firma pożyczkowa) naruszył obowiązki wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim. Wadliwą umowę kredytu mogą podważyć kredytobiorcy, którzy nadal go spłacają oraz osoby, które dokonały całkowitej spłaty w ciągu ostatniego roku. Ze względu na wielkość rynku (wartość udzielonych w 2022 roku kredytów gotówkowych i ratalnych to ponad 80 mld zł), BVT szacuje, że potencjał spraw prawnych związanych z sankcją darmowego kredytu może być kilkunastokrotnie większy niż w przypadku wadliwych kredytów mieszkaniowych indeksowanych w walutach obcych.
Spółka, której siedziba znajduje się w Tarnowie, posiada już doświadczenie w obsłudze prawnej roszczeń klientów wobec banków. W drugiej połowie 2022 roku zawiązała konsorcjum z jedną z renomowanych kancelarii prawnych, specjalizujących się w obsłudze spraw związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytów hipotecznych. Do tej pory konsorcjum pozyskało ponad 1,5 tys. spraw kredytowych, z czego ponad 250 jest aktywnie prowadzonych, a pozostałe są analizowane pod kątem prawnym. BVT zbudowało również własny zespół prawników, specjalizujących się w tematyce roszczeń wobec banków oraz dostosowało systemy IT do obsługi spraw związanych z kredytami.
- Nowe sprawy kredytowe zamierzamy pozyskiwać samodzielnie, dlatego chcemy umacniać markę LexBono. Dodatkowo planujemy stworzyć sieć partnerów, którzy będą nas wspierać w dotarciu do kredytobiorców. Pierwszą umowę w tym zakresie podpisaliśmy we wrześniu i aktywnie poszukujemy kolejnych podmiotów zainteresowanych współpracą. Rynek obsługi prawnej wadliwych umów kredytowych jest mocno rozdrobiony, a tworząc sieć partnerską możemy przyczynić się do jego konsolidacji, wprowadzając przy tym wysokie standardy i podnosząc jakość obsługi klientów – mówi Robert Gądek.
BVT to spółka windykacyjna powstała w 2013 roku, działająca na bazie wierzytelności własnych i na zlecenie, specjalizująca się w odzyskiwaniu wierzytelności masowych pochodzących od operatorów usług komunikacyjnych, z branży telekomunikacyjnej i finansowej oraz w obrocie wierzytelnościami. Od 2015 roku akcje spółki są notowane na rynku NewConnect.

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.